اخبار و رويدادها
27 اسفند 1399 13:12:34
سخنراني دكتر روحاني در جمع خبرنگاران پس از آخرين جلسه دولت در سال 99

حجت الاسلام والمسلمين دكتر حسن روحاني روز چهارشنبه پس از آخرين جلسه هيات دولت در سال 99 در جمع خبرنگاران، تاكيد كرد: سال آينده حتما سال بهتري در كنترل و مهار ويروس كرونا خواهيم داشت و شرايط به مراتب بهتر از اين سالي كه در روزهاي پاياني آن قرار داريم خواهد بود.
دكتر روحاني با بيان اينكه از سال 97 تحريم‌هاي ظالمانه و جنگ اقتصادي آمريكا عليه ملت ايران شرايط بسيار سختي براي كشور ايجاد كرد و در بيش از يكسال گذشته نيز شيوع ويروس كرونا بر مشكلات افزود، اظهار داشت: برغم همه مشكلات و سختي ها، رشد اقتصادي كشور در 9 ماهه اول سال مثبت بوده كه بسيار ارزشمند است و جاي قدرداني دارد.
رئيس جمهور با اشاره به انجام 58 افتتاح بزرگ در كشور طي يكسال گذشته، گفت: سال 99 بخش توليد كشور خوش درخشيد و در سال آينده شرايط اقتصادي كشور به مراتب بهتر از امسال خواهد بود.

رئيس جمهور با بيان اينكه ملت بزرگ ايران در زمينه كرونا اقدامات بسيار ارزشمندي با اتكا به فرهنگ بلند خود، اطاعت از دستورات ديني و علمي و با كمك‌هاي مؤمنانه انجام دادند، اظهار داشت: برغم اينكه در تحريم و فشار بوديم، اما سال را به خوبي گذرانديم. در اين مدت 61 جلسه ستاد ملي مقابله با كرونا با 483 مصوبه داشتيم كه همه مصوبات آن اجرايي شده است. ضمن اينكه كميته‌هاي تخصصي و قرارگاه نيز جلسات مستمري داشتند.

دكتر روحاني خاطرنشان كرد: كرونا همه بخش‌هاي اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي از شغل، اقتصاد و زندگي روزمره مردم را دچار مشكل كرد كه براي هر كدام از اين موارد برنامه‌ريزي‌هاي مناسبي انجام داديم و از آنجايي كه مي‌دانستيم در مقابله با اين ويروس كسي ما را ياري نخواهد كرد. با اتكا به توان داخلي و تخصصي شركت‌هاي دانش‌بنيان توانستيم تجهيزات مورد نياز خود را تأمين كنيم و در برخي زمينه‌ها در آستانه صادرات هستيم.

رئيس جمهور افزود: دولت همچنين در حد توان تلاش كرد از لحاظ اقتصادي كمك‌هايي را براي مردم و كسب و كارهاي آسيب‌ديده اختصاص دهد و در اين راستا بيش از 120 هزار ميليارد تومان كمك بلاعوض و يا وام در اختيار مردم قرار گرفته و يك ميليون يورو هم به وزارت بهداشت و درمان براي تهيه تجهيزات پزشكي اختصاص يافت.

دكتر روحاني گفت: در زمينه خريد و ساخت واكسن كرونا هم اقدامات بسيار خوبي انجام شده كه اميدواريم سال آينده واكسن داخلي در اختيار مردم قرار بگيرد و بي‌ترديد سال آينده سال بهتري در كنترل و مهار اين بيماري خواهد بود.

رئيس جمهور با اشاره به مشكلات ناشي از تحريم هاي ظالمانه و غيرقانوني، گفت: از سال 97 ديگر بحث تحريم مطرح نبود و وارد جنگ اقتصادي شديم و در اين جنگ نيز همانند جنگ 8 ساله تنها بوديم و با همه توان ايستادگي و مقاومت كرديم.

دكتر روحاني ادامه داد: با وجود همه مشكلات در يك سال گذشته، درآمد حقوق بگيران ثابت را بيش از 40 درصد افزايش داديم و همزمان همسان‌سازي نيز انجام گرفت، ضمن اينكه براي اشتغال روستايي و تحت پوشش تأمين اجتماعي قرار دادن روستائيان اقدامات بسيار خوبي انجام گرفته است.

دكتر روحاني با ابراز تأسف از اينكه عده‌اي شرايط جنگ را در نظر نمي‌گيرند و با برجسته كردن نقاط ضعف، اقدام به سياه‌نمايي مي‌كنند، گفت: سياه نمايي كار زشت و ناپسندي است در شرايط جنگ همه بايد متحد و در كنار هم باشيم، نه اينكه يك نقطه ضعف را ترويج و بزرگ كنيم.

رئيس جمهور با اشاره به افتتاح 12 مجموعه پتروشيمي و همچنين پالايشگاه بزرگ بيدبلند و طرح عظيم انتقال آب از خليج فارس به فلات مركزي، اظهار داشت: تمام طرح‌هايي كه افتتاح مي‌شود در طول سال‌هاي 94 الي 96 سرمايه‌گذاري شده است.

دكتر روحاني افزود: انتقال آب از خليج فارس و درياي عمان به استان‌هاي هرمزگان، كرمان و يزد از جمله اقدامات بسيار بزرگي بود كه در تاريخ كشور ثبت شد و مي‌تواند تحول بزرگي در شرق كشور ايجاد كند. عمليات اجرايي خطوط ديگر اين طرح را هم كليد زديم كه به واسطه آن آب از خليج فارس به خراسان جنوبي و در نهايت خراسان رضوي انتقال مي‌يابد و از خط ديگر نيز آب را به اصفهان، زاهدان و زابل منتقل مي‌كند.

رئيس جمهور گفت: دولت توانست يك آرزوي 40 ساله را براي افراد كم‌درآمد در زمينه آب، گاز و برق رايگان محقق سازد و در بنزين گازوئيل و گاز و گندم به خودكفايي رسيده و در برنج و شكر در مسير خودكفايي هستيم و به فضل الهي اين مسير را ادامه خواهيم داد.

دكتر روحاني افزود: در بخش آب و برق در مجموع 81 هزار ميليارد تومان طرح و پروژه افتتاح شده و در بخش صنعت بيش از 70 هزار ميليارد تومان طرح به افتتاح رسيده است.

رئيس جمهور با بيان اينكه از لحاظ سياسي و سياست خارجي موفقيت‌هاي بسيار بزرگي به دست آورده‌ايم، خاطر نشان كرد: 30 شهريور 99، روز بسيار مهمي در تاريخ كشور است و در اين روز طرح اسنپ بك آمريكا شكست خورد، همچنين 27 مهرماه سال جاري روز پايان تحريم تسليحاتي بود و در بهمن امسال نيز در دادگاه لاهه موفقيت بزرگي به بدست آورديم.

دكتر روحاني با تأكيد بر اينكه امروز شرايط براي شكسته شدن تحريم از هر زمان ديگري آماده‌تر است، اظهار داشت: آمريكايي‌ها به صراحت و بارها اعلام كردند كه مسير دولت قبل غلط بوده و فشار حداكثري شكست خورده است و تأكيد كردند كه مي‌خواهند به مسير تعهد و برجام برگردند، البته صرفاً گفتن كافي نيست و منتظر عمل هستيم.

رئيس جمهور با تأكيد بر اينكه تأخير در برداشتن تحريم خيانت است، تصريح كرد: هر جناح، فرد و گروهي اگر يك ساعت پايان تحريم را به هر دليلي به تأخير بيندازد، خيانت بسيار بزرگي به تاريخ ملت ايران كرده و ننگ ابدي براي آن جناح يا فرد باقي خواهد ماند.

دكتر روحاني با بيان اينكه تحريم تضييع حقوق مردم ايران است و بايد جلوي آن گرفته شود، گفت: اميدوارم اقليتي كه دنبال سنگ‌اندازي در اين راه هستند توبه كنند و دست از تخريب بردارند و اگر چنين كنند دولت، هم بلد است و هم قادر است به تحريم پايان دهد.

رئيس جمهور ضرورت برگزاري انتخابات باشكوه در سال آينده را مورد تأكيد قرار داد و گفت: سال آينده يك كار بسيار مهم داريم كه همه بايد دست به دست هم دهيم و آن برگزاري يك انتخابات باشكوه در سال 1400 است. همه بدانيم كه اين انتخابات باشكوه تضميني براي انقلاب و راه و كشورمان است.

متن كامل سخنان دكتر روحاني به اين شرح است:

 بسم‌الله الرحمن الرحيم

روز ميلاد با سعادت سالار شهيدان و سرور آزادگان حضرت ابي‌عبدالله الحسين (ع) و فرارسيدن ميلاد سردار باوفايش قمر بني‌هاشم و فرزند برومندش امام سجاد (ع) را تبريك و تهنيت مي‌گويم.

در آستانه سال جديد، سال 1400 هستيم كه خودِ 1400 هم سال آستانگي قرن جديد، قرن پانزدهم است و انشاءالله اميدواريم ملت بزرگ ما كه در همه صحنه‌ها با ايستادگي و مقاومت و اتحاد،پيروزي‌هاي درخشاني را به دست آورده، سال آينده شاهد پيروزي‌هاي بزرگتري باشد.

سال 99 كه در پايان آن هستيم در مجموع سال سختي بود و در آغاز سخن ياد مي‌كنم از همه عزيزاني كه براي مبارزه با ويروس كرونا جان عزيز خودشان را فدا كردند. از كادر درمان حدود 277 نفر از عزيزان در اين راه جان سپردند و حدود 61 هزار نفر از مردم در اين سال در برابر اين ويروس جان خود را از دست دادند. به روان پاك همه آنها درود مي‌فرستيم و به خانواده‌هاي عزيزشان تسليت مي‌گوييم. اميدواريم سال آينده سال بهتري باشد.

باز هم مي‌خواهم بر اين نكته تاكيد كنم؛ سال آينده، سال آستانه قرن پانزدهم است، سال آستانه مهار كروناست، سال آستانه پيروزي قاطع ملت ايران در برابر جنگ اقتصادي است و انشاءالله آستانه يك حركت خوب اقتصادي و رونق و جهش توليد هم خواهد بود.

در زمينه كرونا ملت بزرگ ايران كار بزرگي انجام داد. با فرهنگ بلند خود، با اطاعت از دستورات ديني خود و دستورات علمي و پزشكي و هماهنگي و كمك‌هاي مومنانه در طول اين يك سال، برغم اينكه در تحريم و فشار بوديم، بحمدالله سال را به خوبي گذرانديم. شايد اگر كشورمان را با كشورهاي ديگر در مبارزه با كوويد 19 مقايسه كنيم، مي‌توانيم نمره خوب و قابل قبولي داشته باشيم.

همه تلاش كردند. 61 جلسه ستاد ملي مقابله با كرونا داشتيم، 483 مصوبه در اين ستاد داشتيم كه همه مصوبات اجرا شده و ‌آخرين مصوبات هم مربوط به ايام عيد نوروز است و انشاءالله اميدواريم آن يكي دو مصوبه مربوط به عيد هم به طور كامل اجرا و عملياتي شود.

كميته‌هاي ستاد كرونا نيز در طول اين يك سال فعاليت كردند و جلسات متعددي داشتند. قرارگاهي كه تشكيل شد در اين راه فعاليت و تلاش مستمري داشت و همه آنهايي كه در صحنه آمدند، از جان و دل مايه گذاشتند. البته در صحنه مقابله با كرونا وزارت بهداشت و درمان و كادر درمان در خط مقدم بود، اما همه پشتيباني كردند. از بخش اقتصادي دولت گرفته تا نيروهاي مسلح تا همه مردم در اين راه تلاش و كوشش كردند.

در زمينه مقابله با كرونا همه كشورها دچار مشكل اقتصادي شدند، دچار مشكل فرهنگي شدند، دچار مشكل اجتماعي شدند. اين پاندمي يك پاندمي نبود كه تنها سلامت را مورد حمله قرار دهد، شغل مردم، كسب و كار و معيشت مردم، زندگي مردم، رفت و آمد خانوادگي مردم، مدارس، دانشگاه‌ها همه را مورد تهديد و حمله قرار داد، اما براي هر يك از اينها برنامه‌ريزي‌هاي خوبي انجام گرفت.

مي‌دانستيم كه در برابر كوويد 19 كسي ما را ياري نخواهد كرد، اگر هم بخواهيم برويم از كشوري ماسك بخريم به ما نخواهند داد. اگر بخواهيم از كشوري ونتيلاتور بخريم، به ما نخواهند داد، اگر بخواهيم تجهيزات پزشكي بخريم، حتي در واكسن مي‌دانستيم كه مشكلات فراواني پيش روي ما است. در نقل و انتقال پول مشكلات فراواني هست، اما همه اين كارها انجام گرفت.

به مردم عزيز كه در فشار بودند، هم در همان آغاز كرونا وام يك ميليون توماني داديم، هم بدهي‌هايي كه مردم در آب، برق و مسائل ديگر داشتند امهال كرديم، در بدهكاري‌هاي بانكي كه داشتند، اين كار يك تسهيلي براي همه آنها بود. كسب و كارهايي كه دچار مشكل شدند وام در اختيار آنها گذاشتيم، به مستاجريني كه براي پرداخت وديعه اجاره خانه‌شان دچار مشكل بودند، كمك كرديم، در همه اين زمينه‌ها مردم را ياري كرديم و اقشاري كه از لحاظ مالي تحت فشار بودند نيز در ماههاي اوليه در سه ماه يك كمك معيشتي فوق‌العاده پرداخت كرديم و در پايان سال هم به مدت چهار ماه اين كمك معيشتي را پرداخت كرديم. يعني براي حدود 60 ميليون نفر كمك معيشتي ارائه كرديم كه در اين 4 ماه آخر، ماهي 100 هزار تومان به ازاي هر نفر پرداخت كرديم. اينها اقداماتي بود كه دولت از لحاظ مالي انجام داد.

بيش از 120 هزار ميليارد تومان به صورت بلاعوض يا وام در اختيار مردم قرار گرفت و يك ميليارد يورو هم به وزارت بهداشت و درمان براي تجهيزات پزشكي و نيازمندي‌هايي كه داشتند و همچنين معوقاتي كه براي كادر درمان بود، اختصاص پيدا كرد.

در مجموع يك كار دسته جمعي خوبي از لحاظ مالي، درماني، فداكاري كادر درمان و همچنين تجهيزاتي كه نياز داشتيم، انجام شد. شركت‌هاي دانش‌بنيان كار بسيار بزرگ و خوبي كردند. ما در بعضي از زمينه‌ها الان در آستانه صادرات برخي از كالاها هستيم و كاملا بي‌نياز شده ايم.

در زمينه واكسن نيز، هم براي خريد واكسن اقدامات بسيار خوبي شد و هم براي ساخت واكسن كه اميدواريم در سال آينده واكسن داخلي در اختيار مردم باشد؛ از واكسن پاستور گرفته تا واكسن بركت، واكسن رازي، واكسن فخرا و همه اينها انشاءالله در اختيار مردم قرار بگيرد.

سال آينده حتما در كنترل و مهار اين بيماري سال بهتري خواهيم داشت. البته همه بايد همديگر را كمك و ياري كنيم و همه دستورالعمل‌ها را در اين زمينه اجرا و پياده كنيم.

تشكر ويژه مي‌كنم در اين زمينه از كادر درمان و شخص وزير بهداشت، درمان و ‌آموزش پزشكي كه بارِ بسيار سنگين و كار بسيار سختي بود. واقعا در يك ميدان جنگ مستقيم در برابر خشم يك ويروس مهاجم خطرناك حضور داشتند كه جان عده زيادي از انسان‌هاي عزيز را گرفت. هنوز هم با اين مشكل مواجه و به آن دچار هستيم.

موضوع دوم موضوع تحريم است. در موضوع تحريم، از سال 97 بحث، ديگر بحث تحريم نبود‌. يعني ما وارد يك جنگ اقتصادي شديم. دشمنان براي يك جنگ اقتصادي برنامه‌ريزي كردند و در اين جنگ ما تنها بوديم. همانطور كه در جنگ 8 ساله در برابر متجاوزين تنها بوديم اما ايستاديم. در اين سه سال در جنگ تحميلي اقتصادي هم ملت ما تنها بود اما با همه توان ايستادگي و مقابله كرد. الان مي‌بينيد كه تقريبا در همه كشورها به استثناي چند كشور، در اين سال كرونايي همه اينها داراي رشد منفي بودند، حال اين رشد منفي به طور متوسط در دنيا 3 تا 4 درصد است، ولي كشورهايي هستند كه رشد منفي آنها منهاي 5 تا منهاي 10 هم در بعضي از كشورها داريم. البته در سه ماهه اول رشد ما هم منفي بود، ولي تلاش بسيار خوبي در سه ماهه دوم و سه ماهه سوم شد كه در نتيجه رشد اقتصادي 9 ماهه ما خوشبختانه مثبت شد. رشد اقتصادي 2.2 آمار قابل قبولي در شرايط تحريم است. در شرايط كرونا اين يكي از افتخارات ملت و توليدگران ما و تيم اقتصادي دولت است كه در اين زمينه تلاش بسيار زيادي كردند.

در اين يك سال به آنهايي كه حقوق‌بگير ثابت بودند، كمك زيادي كرديم. يعني امسال حقوق‌ها سرجمع به هر حال بالاي 40 درصد افزايش پيدا كرد. همسان‌سازي حقوق بازنشستگان با آنهايي كه حقوق‌بگير بودند انجام گرفت كه كار بسيار عظيم و بزرگي بود. براي اشتغال روستايي يك كار بزرگي انجام شد. بسياري از روستاييان در پوشش بيمه تامين اجتماعي قرار گرفتند. تمام مردم ما در پوشش بيمه سلامت هستند. يعني هر كس امروز وارد بيمارستان مي‌شود اگر هم بر فرض از پوشش بيمه غفلت كرده باشد و نداشته باشد، همانجا تحت پوشش بيمه فوري قرار مي‌گيرد. اگر براي كرونا بستري شود در بيمارستان حداكثر پولي كه دريافت مي‌شود براي شهري 10درصد و براي روستايي 5 درصد است. يعني كار عظيم و بزرگي انجام مي‌گيرد.

عده‌اي شرايط جنگ را در نظر نمي‌گيرند و مي‌گويند اينجا اينطور شد، آنجا آنطور شد. اگر هزار كار مثبت انجام مي‌گيرد به هر حال يك جا نقطه‌ ضعف پيش‌ مي‌آيد كه همان نقطه ضعف يا مشكل را عده‌اي بزرگ مي‌كنند. سياه‌نمايي از گناهان بسيار بد و زشت در شرايط جنگ در برابر دشمن است. در جنگ در برابر دشمن همه ما بايد متحد باشيم و كنار هم بايستيم، نه اينكه يك نقطه ضعف كوچكي پيدا كنيم، آن را بزرگ و ترويج كنيم و دائم تكرار كنيم.

البته در بخش اقتصادي، در بخش توليد و پايان يافتن طرح‌ها و پروژه‌هاي بزرگ، امسال سالي بود كه توليد ما خوش درخشيد و 58 افتتاح بزرگ داشتيم و انشاءالله سال آينده هم در اولين پنجشنبه كه پنجم فروردين مي‌شود پنجاه و نهمين افتتاح ملي بزرگ را خواهيم داشت و تا آخر دولت اگر خدا توفيق داد، آخرين پنجشنبه اين دولت كه عيد غدير خم هم هست، انشاءالله به عنوان آخرين پنجشنبه دولت باز هم افتتاح خواهيم داشت. اين افتتاح‌هاي هفتگي را انشاءالله تا پايان ادامه مي‌دهيم و كار عظيم و بزرگي در اين افتتاح‌ها انجام مي‌شود.

اينكه امسال 12 پتروشيمي بزرگ افتتاح شد، اينكه امسال طرح پالايشگاه بيدبلند كه يك افتخار بود با 3.5 ميليارد دلار افتتاح شد. همه اين افتتاح‌ها را ببينيد، سرمايه‌گذاري‌هايي است كه در سال 93 الي 96 انجام شده و امروز به افتتاح رسيديم. در اين روزهاي پاياني يك افتتاح بسيار مهمي داشتيم كه در تاريخ كشور ثبت شده و آن تحول در شرق كشور است.

امروز در شرق كشور شاهد آبرساني در استان هرمزگان، كرمان و يزد هستيم. يعني آب از هرمزگان رسيد به سيرجان از سيرجان به رفسنجان، از آنجا رسيد به اردكان، بنابراين، اين 3 استان الان از آب دريا كه شيرين مي‌شود، استفاده مي‌كند.

خط اول را به طور كامل به اتمام رسانديم و بخشي‌اش در آبان و بخشي‌اش را در اسفند افتتاح كرديم و عمليات اجرايي خطوط ديگر را هم كليد زديم.

يعني خطي كه آب را از خليج فارس به خراسان جنوبي و در نهايت به خراسان رضوي منتقل مي‌كند، خطي كه آب را به اصفهان و  خطي كه آب را به زاهدان و زابل منتقل مي‌كند، همه اين خطوط، خطوطي است كه مي‌توانيم شرق كشور را، شرق آباد در سال‌هاي آينده ببينيم و كار بسيار عظيم و بزرگي در اين زمينه انجام شد. البته در همه بخش‌ها در آب و برق عملكرد دولت همين‌گونه بود.

ديروز چهل و نهمين سد ملي را در اين دولت افتتاح كرديم و ان‌شاء الله در پايان دولت، پنجاه و هفتمين سد را افتتاح خواهيم كرد.

كارهايي كه براي تصفيه‌خانه‌ها، تصفيه‌هاي فاضلاب، آب و برق روستايي انجام شده، در حضور ملت ايران با افتخار مي‌گويم كه اين دولت توانست يك آرزوي چهل ساله را به ثمر برساند و براي افراد كم‌مصرف كه قاعدتاً افراد كم‌درآمد هم هستند آب، برق و گاز را مجاني كند. اين كار بسيار عظيم و بزرگي بود كه انجام گرفت.

در خودكفايي‌ها، خودكفايي در توليد بنزين، گازوئيل، گاز و گندم، (برنج و روغن) هم باز در مسير خودكفايي هستيم كه ان‌شاء الله مي‌توانيم آنها را به ثمر و به نتيجه برسيم.

بنابراين در بخش اقتصادي يك كار عظيم و بزرگي در اين مدت انجام گرفت و ان‌شاء الله اين مسير و اين راه را ادامه مي‌دهيم.

فقط بدانيد در زمينه آب و برق در مجموع 81 هزار ميليارد تومان طرح و پروژه افتتاح شده، در بخش صنعت بيش از 70 هزار ميليارد تومان پروژه افتتاح شده و در بخش شرق و آب شرق در مجموع 128 هزار ميليارد تومان پروژه افتتاح شده يا در حال اجرا است. كار عظيم و بزرگي در اين بخش اقتصادي انجام شد.

بخش ديگري كه مي‌خواهم روي آن تأكيد كنم در مبارزه با آنهايي است كه با ما جنگيدند. در اين 3 سال در يك جنگ اقتصادي بزرگ بوديم. از لحاظ سياسي و سياست خارجي موفقيت‌هاي بزرگي داشتيم. يعني در اين مدت در همين سال 99، 30 شهريور 99، روز بسيار مهمي براي ما بود.

30 شهريور 99 روز شكست آمريكا براي آن طرحي بود كه دنبال مي‌كرد، معروف به اسنپ بك كه شكست خورد و اين روز، روز تاريخي است كه براي ما مانده است.

روز 27 مهر ماه هم يك روز بزرگ در تاريخ ماست و آن پايان تحريم تسليحاتي است. اينها كارهاي عظيم و بزرگي است كه امسال انجام گرفته است.

در بهمن امسال در دادگاه لاهه يك موفقيت بزرگ به دست آورديم و آن اينكه دادگاه لاهه صلاحيت خود را براي رسيدگي به دعوايي كه عليه آمريكا مطرح كرده بوديم، تأييد كرد. يعني پيروزي كه در دادگاه لاهه در سال 1951 ميلادي و 1330 شمسي به دست آورديم، در طول اين چند سال دو بار تكرار شد و اين موفقيت عظيم و بزرگ را تكرار كرديم و اين نشان مي‌دهد در زمينه سياسي و حقوقي كار عظيم و بزرگي را به ثمر رسانديم. از همه دست‌اندركاران و عزيزان در اين زمينه تشكر مي‌كنم.

يك نكته مهم ديگر اين است كه امروز شرايط براي شكسته شدن تحريم از هر زمان ديگر آماده‌تر است. آمريكايي‌ها به صراحت اين را نه يك بار كه بارها اعلام كردند كه مسير و راه دولت قبلي غلط بوده و فشار حداكثري منجر به شكست شده و اين را بارها تكرار كردند و گفتند و باز هم بيان كردند كه مي‌خواهيم به مسير تعهد و برجام برگرديم.

البته روشن است كه اين گفتن براي ما كافي نيست، ما منتظر عمل هستيم. اما بر اين نكته تأكيد كنم، تأخير در برداشتن تحريم خيانت است. هر جناح، فرد و گروهي اگر پايان تحريم را به هر دليلي يك ساعت به تأخير بيندازد، اين خيانت است. البته امروز دليل اين موضوع فقط انتخابات 1400 است. به هر دليل كسي بخواهد پايان تحريم را به تأخير بيندازند، خيانت بزرگ به تاريخ ملت ايران است و اين ننگ ابدي براي آن جناح و فرد باقي خواهد ماند. مردم ما كاملاً متوجه‌اند و مي‌دانند اين يعني چه؟ تحريم يعني تضييع حقوق مردم و ما جلوي تضييع حقوق مردم را بايد بگيريم. مردم بايد به همه تسهيلات تجاري و مالي و بانكي خودشان دست پيدا بكنند.

اميدوارم يك اقليتي كه دنبال سنگ‌اندازي در اين راه هستند، ان‌شاء الله توبه كنند و در اين ايام ماه شعبان از اين رويه دست بردارند. شب عيد است، عيدي كه به مردم مي‌دهند اين است كه دست از تخريب بردارند و اگر برندارند، دولت، هم بلد است و هم قادر است به خوبي اين تحريم را پايان دهد. اين نكته مهمي كه بر آن تأكيد دارم.

نكته پاياني اينكه سال آينده يك كار بسيار مهم داريم. همه بايد دست به دست هم دهيم و آن يك انتخابات باشكوه در سال 1400 است. همه بدانيم كه اين انتخابات باشكوه تضميني براي انقلاب و راه و كشور و آينده است. ان‌شاء الله سال آينده سال مباركي براي همه، براي خبرنگاران عزيز و همه آنهايي كه تلاش كردند و صدا و سيما كه در اين يك سال تلاش كرد، باشد. ان‌شاء الله موفق باشيد.

والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته


Powered by Tetis PORTAL