اخبار و رويدادها
29 دي 1398 14:28:55
رئيس امور توسعه دولت الكترونيك سازمان اداري و استخدامي كشور: 23 پروژه الويت‌دار دولت الكترونيك مشخص و برنامه‌ريزي شده‌اند

رئيس امور توسعه دولت الكترونيك سازمان اداري و استخدامي كشور صبح امروز باحضور در برنامه «روي خط خبر» شبكه خبر به تشريح وضعيت توسعه دولت الكترونيك پرداخت.

به گزارش روابط‌عمومي سازمان اداري و استخدامي كشور، مهندس شراره بخت‌جو با اشاره به اين نكته كه سياست‌گذاري سطوح مختلف دارد و يك دستگاه نمي‌تواند به‌تنهايي متولي توسعه دولت الكترونيك باشد، بيان كرد: بند 12، 15 و 17 سياست‌هاي كلي نظام اداري ابلاغي مقام معظم رهبري درمورد دولت الكترونيك است، همچنين در سطح ديگري از سياست‌گذاري، قوانين مجلس را داريم، مصوبات هيئت‌ وزيران را داريم، در سطحي ديگر، مصوبات شوراي‌عالي اداري و بخشنامه‌هاي سازمان اداري و استخدامي كشور و حتي مصوبات شوراي‌عالي فضاي مجازي در حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات را نيز داريم.

وي با بيان اين‌كه در نظام اداري براي توسعه دولت الكترونيك تلاش‌هاي زيادي شده است، تأكيد كرد: دستگاه‌هاي مختلف براي توسعه دولت الكترونيك نقش‌هاي مختلفي دارند؛ از جمله نقش تأمين اعتبارات لازم را سازمان برنامه‌وبودجه، نقش تأمين زيرساخت‌هاي فني را وزارت ارتباطات و نقش هماهنگي، يك‌پارچگي و تعاملات ميان‌دستگاهي و همچنين رصد و پايش وضعيت دولت الكترونيك را سازمان اداري و استخدامي كشور به عهده گرفته‌اند.

مهندس بخت‌جو افزود: البته نقش كليدي را دستگاه‌هاي اجرايي عهده‌دار هستند، مثلاً وقتي مي‌خواهيم نظام سلامت الكترونيك را در كشورمان عملياتي كنيم، تا زماني كه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي همراهي نكند و نقش كليدي خود را ايفا نكند، نقش تأمين بودجه، زيرساخت و هماهنگي مؤثر نخواهند بود. پس براي ما مهم است كه مديران ارشد در دستگاه‌هاي اجرايي اين مسئله را در اولويت و دستور كار خود قرار دهند.

رئيس امور توسعه دولت الكترونيك سازمان اداري و استخدامي كشور در ادامه با تأكيد بر نقش مردم در توسعه دولت الكترونيك، اظهار داشت: در راستاي مشاركت الكترونيكي (E-participation)، لازم است كه مردم در نظرسنجي‌هاي الكترونيك، مشاوره الكترونيك و تصميم‌گيري الكترونيك شركت كنند تا بازخورد و نظرات آنان در بهبود دولت الكترونيك مؤثر واقع شود.

وي به جايگاه دولت الكترونيكي ايران اشاره كرد و گفت: ما از سال 2002 تا 2012 روند خوبي داشتيم اما از 2012 تا 2014 روند ما كاهشي بود، از 2014 تا 2016 رشدي با آهنگ ملايم را شاهد بوديم و از 2016 تا 2018 در رتبه‌بندي سازمان ملل (EGDI) رشد بي‌سابقه 20پله‌اي داشتيم، يعني از رتبه 106 به رتبه 86 رسيديم.

مهندس بخت‌جو در پايان بيان داشت: كارگروهي در آبان‌ماه سال 96 تشكيل شد كه تصميم‌سازان دولت الكترونيك عضو آن بودند؛ رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور، رئيس سازمان برنامه‌وبودجه كشور و وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات، 23 پروژه الويت‌دار، كليدي و پايه‌اي از جمله سلامت الكترونيك، خزانه‌داري الكترونيك، ماليات الكترونيك و ... را مد نظر قرار دادند و برنامه اجرايي و زمان‌بندي تمامي برنامه‌ها را مشخص كردند كه تا پايان سال 99 اجرايي شوند. 


Powered by Tetis PORTAL