سازمان از نگاه رسانه ها
25 آذر 1398 10:28:35
خبرگزاري برنا/ در سومين جلسه برنامه جامع اصلاح نظام اداري كشور مطرح شد: تندگويان: ساختار فعلي حوزه جوانان به عنوان سياستگذار كلان امور جوانان مناسب نيست/براي اصلاح ساختار حوزه جوانان در كنار سازمان اداري و استخدامي هستيم
معاون امور جوانان گفت: يك معاونت در دل يك وزارتخانه هيچ گاه نمي تواند براي يك لايه بزرگ جمعيتي كشور در سطح كلان برنامه ريزي و تصميم گيري و يا حتي فقط سياست گذاري كند زيرا هيچ دخالتي در اعتبارات و بودجه وزارتخانه ها، نهادها و دستگاه هاي ديگر ندارد. 

به گزارش گروه اجتماعي خبرگزاري برنا؛ سازمان اداري و استخدامي كشور « برنامه جامع اصلاح نظام اداري » را در كليه دستگاه هاي دولتي با زير فصل 10 برنامه دنبال مي كند كه برنامه پنجم آن با عنوان « بهبود در نظام ها و فناوري هاي مديريتي » در معاونت امور جوانان و به رياست محمد مهدي تندگويان معاون امور جوانان پيگيري مي شود كه سومين جلسه آن امروز با حضور محمد مهدي تندگويان، اميد محدث مديركل دفتر هماهنگي و نظارت بر امور جوانان ديگر اعضا و ميهماناني از سازمان امور اداري و استخدامي كشور در ساختمان جوانان وزارت ورزش و جوانان برگزار شد.

محمد مهدي تندگويان در اين جلسه با اشاره به اقدامات صورت گرفته بر اساس تكاليف و وظايف وزارت ورزش و جوانان در حوزه جوانان، افزود: تكاليف بر اساس شرح وظايف هم در اين دوره و هم در دوره هاي قبلي انجام شده ولي چون تاكنون هيچ سياستگذاري بلند مدتي در حوزه جوانان وجود نداشته، عملا برآيند كارها، نمود عيني نداشته و در وضعيت جوانان كشور موثر نبوده است.

وي ادامه داد: در 90 درصد كشورهايي كه مثل ايران وزارت ورزش و جوانان دارند، موضوع جوانان در كنار ورزش فقط بخش اوقات فراغت و سلامت جسم جوانان را در بر مي گيرد و بقيه موضوعات و بحث هاي كلان جوانان مانند آسيب هاي اجتماعي، اشتغال، مسكن و ... بر عهده آن ها نيست و نهاد هاي ديگر اين موضوعات را دنبال مي كنند.

تندگويان با بيان اين كه ساختار فعلي حوزه جوانان براي پيگيري همه امور جوانان به صورت كلان متناسب با شرح وظايف و مطالبات نيست، تصريح كرد: بايد در اين نشست ها به صورت تخصصي به اين نتيجه برسيم كه چه ساختاري و با چه ماموريت و هدفي مي تواند به اين حوزه كمك كند كه جوانان كشور از آن منتفع شوند.

وي توضيح داد: يك معاونت در دل يك وزارتخانه هيچ گاه نمي تواند براي يك لايه بزرگ جمعيتي كشور در سطح كلان برنامه ريزي و تصميم گيري و يا حتي فقط سياست گذاري كند زيرا هيچ دخالتي در اعتبارات و بودجه وزارتخانه ها، نهادها و دستگاه هاي ديگر ندارد.

معاون امور جوانان تصريح كرد: به طور مثال در موضوع اشتغال آيا ما به عنوان معاونت امور جوانان مي توانيم بودجه و اعتبار دستگاههاي متولي اشتغال را به دلايل كارآمدي يا ناكارآمدي بالا و پايين كنيم؟ آيا مي توانيم در تخصيص بودجه و سرفصل هاي اعتباري دستگاه ها دخالت كنيم؟ اگر نمي توانيم پس چگونه مي توانيم انتظار پاسخگويي از آن ها داشته باشيم؟

تندگويان با اشاره به حركت سازمان امور اداري و استخدامي براي اصلاح نظام اداري كشور افزود: در حوزه جوانان بايد اين مسير مشخص شود كه اين حوزه چه كاري بايد انجام دهد؟ اگر قرار است به عنوان سياستگذار كلان همه امور جوانان باقي بماند، ساختار فعلي مناسب نيست و اگر قرار است در كنار ورزش فقط به بحث اوقات فراغت و سلامت جسم جوانان بپردازد بايد براي بقيه امور مهم جوانان، در دولت فكر ديگري كرد.

معاون وزير ورزش و جوانان تاكيد كرد: براي اصلاح ساختار حوزه جوانان به عنوان مشاور در كنار سازمان اداري و استخدامي هستيم و همه مطالعات و اشكالاتي كه در اين حوزه رصد كرده ايم را با جزئيات در اختيار كارشناسان اين سازمان قرار مي دهيم تا به يك جمع بندي خوب برسيم.

تندگويان در پايان با انتقاد از اين موضوع كه جامعه هدف در هيچ بخشي در هيچ كدام از تصميمات دولت مشاركت داده نمي شوند گفت: در حوزه جوانان اين كار را آغاز كرده ايم و اميدوارم الگوي ديگر بخشها باشيم. بايد در جلسات بعدي از خود جامعه هدف هم دعوت شود كه در اينگونه جلسات شركت كنند و به نظرات جوانان هم گوش كنيم و احترام بگذاريم.


Powered by Tetis PORTAL