اخبار و رويدادها
12 ارديبهشت 1400 21:44:59
رهبر معظم انقلاب اسلامي در سخنراني زنده و تلويزيوني: نيروي قدس بزرگ‌ترين عامل مؤثر جلوگيري از ديپلماسي انفعالي در غرب آسيا است
رهبر معظم انقلاب اسلامي عصر امروز (يكشنبه) در سخنان زنده تلويزيوني خطاب به ملت بزرگ ايران با تشريح جايگاه مهم معلمان و كارگران در پيشرفت كشور، انتخابات را به معناي واقعي كلمه فرصتي مهم براي ايران عزيز و عاملي بي‌بديل براي استحكام پايه‌هاي نظام خواندند و با انتقاد از برخي تلاش‌ها براي دلسرد كردن مردم نسبت به انتخابات تأكيد كردند: داوطلبان وعده‌هاي فريبنده و بدون پشتوانه ندهند و با ارائه برنامه‌هاي واقعي با مردم سخن بگويند.
ايشان همچنين با ابراز تأسف و تعجب از سخنان نادرست برخي مسئولان در خصوص سياست خارجي تأكيد كردند: نيروي قدس بزرگ‌ترين عامل مؤثر جلوگيري از ديپلماسي انفعالي در غرب آسيا است و نبايد به‌گونه‌اي سخن گفت كه حرف‌هاي بيگانگان را به اذهان متبادر كند.
ايشان در آغاز سخنمانشان، ليالي مبارك قدر را قله ماه پر عظمت رمضان خواندند و با توصيه به آحاد مردم براي استفاده از ظرفيت بي‌نظير ايام قدر افزودند: دعا و تضرع واستغفار و اشك، از نمونه‌هاي ضيافت پر بركت رمضان است كه بايد با توجه وتوسل هرچه بيشتر به پروردگار كريم، خود را مستعد بهره‌‌مندي از اين نعمت‌هاي گرانقدر كرد.
رهبر انقلاب در نگاهي كوتاه به شخصيت امام علي بن ابيطالب (ع )، امامت را مقامي بسيار والا و عالي برشمردند و افزودند: معناي امامت، رياست دين و دنيا نيست بلكه امامت مفهومي بسيار عالي است كه درك آن به جز معصومين و نخبگان معدود، براي ديگران ممكن نيست.
رهبر انقلاب با اشاره به ارادت شيعيان و پيروان اديان و مذاهب ديگر به اميرمؤمنان افزودند: اين محبت و ارادت به علت خصوصيات عجيب مولاي متقيان است كه «عدالت حيرت‌انگيز، بي اغماض، گسترده و بدون هيچ ملاحظه‌» در رأس اين خصوصيات قرار دارد.
ايشان زهد و بي اعتنايي كامل به دنيا، شجاعت، مهرباني و رأفت در مقابل ضعيفان، عزم راسخ در مقابل زورگويان و مستكبران، فداكاري در راه حق، حكمت عميق در گفتار و استواري در رفتار را از ديگر ويژگي‌هايي دانستند كه در حضرت علي(ع) در اوج كمال و درخشش است.
رهبر انقلاب، پيروي از اميرمومنان در خصوصيات شخصي و آداب حكومت را وظيفه اي سنگين خواندند و افزودند: ما در اين زمينه‌ها خيلي عقب هستيم.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به شوق بي‌نظير مولاي متقيان به شهادت گفتند: خدا را شاكريم كه در دوران ما نيز مردان فداكاري بودند و هستند كه در اقتدا به مولايشان، عاشق شهادت بودند كه حاج قاسم سليماني از چهره‌هاي بزرگ اين عرصه است.
رهبر انقلاب سپس در تبيين جايگاه و شأن مهم معلم به برخي ويژگي‌هاي شهيد مطهري پرداختند و افزودند: شهيد مطهري عالِم، فيلسوف، متفكر، فقيه و مسلط به مسائل فكري بود اما ويژگي‌ مهم استاد شهيد آن بود كه در عرصه توليد و انتشار فكر درست، متقن و عميق، در يك جهاد نرم‌افزاري مداوم بود و با دغدغه‌مندي نسبت به مخاطبانش و جامعه، با امواج منحرف فكري شرق و غرب مقابله مي كرد.
رهبر انقلاب، مسئوليت‌شناسي و تكليف‌گرايي را دو ويژگي ديگر شهيد مطهري خواندند و گفتند: او با اولويت دادن به نيازهاي جامعه، ظرفيت‌هاي حوزه فكر و علم را به اين نيازها نزديك مي‌كرد كه معلمان عزيز بايد اين ويژگي ها و روش ها را الگو قرار دهند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي صيانت از فكر دانش‌آموزان و دانشجويان را از مسئوليت‌هاي مهم معلمان برشمردند و افزودند: معلمان بايد با امانت و توانايي و مهارت، اندوخته‌هاي علمي بشر را به نسل نوجوان و جوان منتقل كنند و شاگردان خود را اهل فكر و انديشه بار بياورند.
ايشان معلمان را از افسران سپاه پيشرفت كشور خواندند و افزودند: معلمان بايد اين جايگاه عظيم را باور كنند و با احساس مسئوليت، نقش تاريخي خودرا ايفا نمايند.
رهبر انقلاب با اشاره به هجوم بيگانگان و منحرفان به افكار جوانان تاكيد كردند: معلمان بايد ضمن استفاده از ظرفيت عظيم آموزش و پرورش، براي خنثي كردن اين تهاجم بزرگ نيز جهادگونه تلاش كنند تا ريزش‌ها به صفر نزديك شود و رويش‌ها در بالاترين سطح قرار گيرد.
رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به شأن بسيار با ارزش و تأثيرگذار معلمان افزودند: درك اين جايگاه والا و تعيين‌كننده بايد به فرهنگ عمومي تبديل شود كه رسانه‌ها، دستگاههاي تبليغاتي و آموزش و پرورش در اين عرصه مسئوليت سنگيني دارند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، گشودن گره‌هاي معيشتي معلمان را مهم خواندند و با اشاره به مسئوليت دولت و مجلس در اين زمينه، از تلاش بي دريغ معلمان براي ادامه آموزش در دوران كرونا و همراهي خانواده‌ها به خصوص مادران صميمانه تشكر كردند.
رهبر انقلاب اسلامي بخش ديگري از سخنان‌شان را به مناسبت روز كارگر، به موضوع شأن و جايگاه كارگر و لزوم حمايت همه‌جانبه از اين قشر زحمتكش و تأثيرگذار و همچنين نقش كارگران در پيشرفت اقتصادي و استقلال كشور اختصاص دادند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي به جايگاه والاي كارگر در اسلام و بوسه پيامبر بر دستان كارگر اشاره كردند و گفتند: در يك اقتصاد مستقل و توليدمحور، كارگر ستون اصلي است و اين نقش تأثيرگذار كارگران بايد با كمك دستگاههاي تبليغاتي و رسانه‌ها به فرهنگ‌عمومي تبديل شود.
ايشان افزودند: از ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي بدخواهان و بيگانگان تلاش كردند تا جامعه كارگري را در مقابل نظام قرار دهند اما كارگران جانانه در كنار نظام ايستادند كه نمونه بارز آن دوران دفاع مقدس است.
رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به شعار سال و موضوع پشتيباني از توليد، خاطر نشان كردند: يكي از انواع پشتيباني از توليد، حمايت از كارگران است زيرا كارگر فعال و با نشاط، ثروت ملي ايجاد مي كند كه در نهايت زمينه‌ساز آبرو، اقتدار و استقلال كشور خواهد بود.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تأكيد بر اينكه حمايت از كارگر فقط افزايش پايه حقوقي متناسب با افزايش تورم نيست، افزودند: ارتقاي سطح مهارت آموزي و تخصص كارگران، توجه به بيمه و بهداشت و درمان آنان، امنيت شغلي، برنامه‌ريزي براي مسكن كارگران و ايجاد روابط عادلانه ميان كارگر، كارآفرين و دولت ابعاد ديگر موضوع حمايت از كارگر است.
ايشان برنامه ريزي صحيح براي ايجاد اشتغال و پيگيري دقيق و منضبط آن و همچنين استفاده از ظرفيت بخش خصوصي براي ايجاد اشتغال را كمك بزرگ به پيشرفت اقتصادي كشور خواندند و گفتند: ايجاد اشتغال علاوه بر بركات اقتصادي، بركات اجتماعي و سياسي هم دارد زيرا در جامعه بويژه در نسل جوان، زمينه‌ساز نشاط و تحرك و سرزندگي و مانع از شكل‌گيري بسياري از آسيب‌هاي اجتماعي و حتي امنيتي است.
ايشان با اشاره به ابعاد چند جانبه ايجاد اشتغال در جامعه، يكي از برنامه‌هاي مهم و مورد انتظار از دولت‌ها را برنامه ايجاد اشتغال دانستند و با بياني هشدارآميز خاطرنشان كردند: افرادي كه به علت منافع شخصي خود و براي استفاده از زمين و ارزش افزوده آن، كارخانه ها را به تعطيلي مي‌كشانند، بدانند كه مرتكب كار باطل و حرام شده اند و اين كار، خيانت به مردم و كارگران و استقلال و اقتصاد كشورو ضربه به توليد ملي است.
رهبر انقلاب اسلامي دستگاههاي مسئول بويژه وزارت‌هاي صمت و وزارت جهادكشاورزي را به نقش آفريني جدي براي مقابله با اين پديده و برخورد با اين افراد توصيه مؤكد كردند.
حضرت آيت الله خامنه اي همچنين با اشاره به نظر كارشناسان اقتصادي مبني بر لزوم فعال شدن كارگاههاي كوچك و متوسط در كنار كارگاههاي بزرگ، افزودند: گسترش اين كارگاهها علاوه بر ايجاد اشتغال زمينه‌ساز توليد ثروت براي عموم مردم بويژه طبقات ضعيف و متوسط است.
ايشان خاطر نشان كردند: بهترين روش براي خنثي كردن تحريم‌ها تلاش واقعي و غير شعاري براي تقويت توليد ملي است كه دشمن را از ادامه تحريم مأيوس خواهد كرد و در نتيجه تحريم‌ها برطرف مي شوند.
رهبر انقلاب اسلامي در بخش ديگري از سخنانشان، انتخابات را به معني واقعي كلمه فرصت مهم و بي نظيري براي استحكام پايه هاي اقتدار و امنيت كشور خواندند و گفتند: عده اي با خدشه وارد كردن در اصل انتخابات و يا در عملكرد دست اندركاران اعم از شوراي نگهبان يا دستگاههاي ديگر موجب دلسردي مردم مي شوند كه اين كار غلط است.
ايشان افزودند: در جمهوري اسلامي همه انتخابات‌ها سالم برگزار شده است. ممكن است تخلفات كوچكي روي داده باشد اما در نتيجه انتخابات هيچ تأثيري نداشته و همواره انتخابات در جمهوري اسلامي همراه با امانت بوده است.
رهبر انقلاب اسلامي خاطر نشان كردند: البته برخي‌ها هنگامي كه نتيجه مورد نظر آنها در انتخابات حاصل مي شود آن انتخابات را سالم مي خوانند اما اگر نتيجه مورد نظر آنها به‌دست نيايد يا برگزاركنندگان را متهم مي كنند و يا همانند سال ۸۸ اغتشاش به‌پا مي كنند كه آن متهم كردن‌ها بي انصافي است و اغتشاش به‌راه انداختن جرم است.
ايشان در يك توصيه مهم به افرادي كه وارد عرصه انتخابات مي شوند، گفتند: اين افراد از سخنان و وعده‌هاي فريبنده و بدون پشتوانه فكري و بدون در نظر گرفتن امكانات و يا بدون اطلاع از آنها حتماً پرهيز كنند.
رهبر انقلاب اسلامي تأكيد كردند: كساني كه وارد عرصه انتخابات مي‌شوند بايد يك برنامه واقعي ارائه دهند به‌گونه اي كه كارشناسان با شنيدن اين برنامه، آن را تصديق كنند.
حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: البته برخي اوقات هم از برخي افراد حرف هايي صادر مي‌شود كه گويا قانون اساسي را قبول ندارند، در حالي‌كه كسي كه مي خواهد وارد عرصه انتخابات شود بايد معتقد به اسلام، قانون اساسي و راي مردم باشد لذا مطالبه جدي داريم كه اين موضوع رعايت شود.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي همچنين از اظهارات بعضي از مسئولان كه در روزهاي اخير از رسانه‌هاي مخالف جمهوري اسلامي پخش شد و تكرار حرفهاي خصمانه دشمنان و آمريكا بود، ابراز تعجب و تأسف كردند و گفتند: آمريكايي‌ها سالها است كه از نفوذ معنوي ايران در منطقه و عوامل آن يعني نيروي قدس و شهيد سليماني به‌شدت ناراحتند و اساساً سردار سليماني را به همين علت به شهادت رساندند، بنابراين نبايد چيزي گفته شود كه حرف آنها را تأييد كند.
رهبر انقلاب اسلامي افزودند: سياست كشور از انواع برنامه‌هاي اقتصادي، نظامي، اجتماعي، علمي، فرهنگي و همچنين سياست خارجي تشكيل شده كه همه اين بخشها بايد با هم به پيش برود و نفي هر يك از اين بخشها خطاي بزرگي است كه نبايد از مسئولين كشور سر بزند.
ايشان تأكيد كردند: نيروي قدس بزرگ‌ترين عامل مؤثر جلوگيري از ديپلماسي انفعالي در غرب آسيا است و زمينه ساز تحقق سياست عزتمندانه جمهوري اسلامي شده است.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به تمايل غربي‌ها براي بازگرداندن سيطره دوران طاغوت خود بر ايران، گفتند: بر همين اساس آنها از هرگونه تحرك ديپلماسي و گسترش روابط ايران با چين و روسيه و همچنين با همسايگان مخالفند و حتي در مواردي با فشار، مسئولان كشورهاي همسايه را از سفر به ايران منصرف كرده‌اند كه ما در مقابل اين فشارها بايد به شكل مستقل، پر تلاش و پر توان عمل كنيم.
رهبر انقلاب اسلامي با تأكيد بر اينكه سياست خارجي در همه جاي دنيا در مجامع بالادستي تعيين مي‌شود و نه در وزارت امور خارجه، افزودند: وزارت امور خارجه در تعيين سياستها مشاركت دارد اما تصميم‌گير نيست بلكه مجري است.
ايشان خاطر نشان كردند: در كشور ما نيز سياست خارجي در شوراي‌عالي امنيت ملي با حضور مسئولان تعيين مي‌شود و وزارت امور خارجه بايد با شيوه‌هاي خود آن را اجرا كند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در پايان با آرزوي توفيق الهي براي مسئولاني كه قصد خدمت به ميهن دارند، تأكيد كردند: نبايد جوري حرف زد كه از آن برداشت قبول نداشتن سياستهاي كشور شود و دشمنان از آن مطالب شاد شوند.

Powered by Tetis PORTAL