اخبار و رويدادها
23 مهر 1398 12:34:11
دكتر روحاني در نشست خبري با خبرنگاران داخلي و بين المللي: شاخص‌هاي اقتصادي نشانگر حركت كشور در مسير آرامش اقتصادي است

رئيس جمهوري گفت: آماده هستم در هر جلسه‌اي كه منافع ملت را تامين مي‌كند حضور يابم و ايستادگي داشته باشم و افتخار مي‌كنم براي ملتم قرباني شوم و البته در اين راه قرباني شدن براي هر كسي افتخار است.

به گزارش روابط عمومي سازمان اداري و استخدامي كشور به نقل از پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، دكتر روحاني در ابتداي اين نشست از مردم هميشه در صحنه ايران عزيز اسلامي به مناسبت حضور بسيار باشكوه‌ تر و پررنگ تر از سالهاي گذشته در مراسم عظيم اربعين ابي عبدالله الحسين(ع)، از دستگاهها و ارگان ها براي خدمت رساني و همچنين از دولت و ملت عراق بخاطر ميهمان‌نوازي و پذيرايي از زائران، تشكر و قدرداني كرد.

رئيس جمهور با مرور توطئه هاي دشمنان عليه ايران اسلامي و مقاومت و ايستادگي ملت تصريح كرد: در مقطعي در محضر اصحاب رسانه هستم كه يك شرايط بسيار سخت و تاريخي اقتصادي، سياسي و امنيتي را پشت سر گذاشتيم.

رئيس جمهور افزود: دولت تدبير و اميد در 55 ماه اول يعني از آغاز دولت يازدهم در خرداد 92، تا دي 96 مسيري را طي كرد كه همه شاخص‌هاي سياسي، امنيتي، منطقه‌اي و بويژه اقتصادي مسير صحيح و درست و مثبت خود را طي كرد اما از ديماه 96 وارد شرايط جديدي شديم و كبريت اين شرايط ابتدا در داخل و سپس از خارج زده شد به گونه اي كه با شرايط بسيار سخت و مشكل، سال 97 را آغاز كرديم.

دكتر روحاني با بيان اينكه در سال 97 داخلي و خارجي حكايت از آن داشت كه سال بسيار سختي داريم و سال بسيار سختي‌تري در سال 98 پيش رو خواهيم داشت"، گفت: حتي برخي از تحليلگران اقتصادي  در برخي رسانه‌ها، بحث تورم 3 رقمي را براي ايران مطرح كردند اما خوشبختانه در اين 18 ماه ملت بزرگ ايران، دولت و سايراركان نظام توانستند از اين توفان عبور كنند.

رئيس جمهور تصريح كرد: امروز به طور قاطعانه مي‌توانيم اعلام كنيم كه توطئه‌هاي آمريكا، استكبار جهاني، صهيونيسم و ارتجاع منطقه، براي زدن آسيب جدي به نظام پايان يافته است و همه آنها اعتراف مي‌كنند كه با هوشمندي، صبر، مقاومت و ايستادگي از اين شرايط بحراني يا شبه بحراني، عبور كرده‌ايم.

دكتر روحاني با اشاره به اينكه از ارديبهشت سال 98 شاخص‌هاي اقتصادي كشور مسير و حركت درستي را طي مي‌كند، اظهارداشت: تورم نقطه به نقطه از 52 درصد، به 34 درصد رسيده است و طي اين چند ماه تورم نقطه به نقطه ما به سرعت كاهش پيدا كرده و پيش‌بيني‌هاي ما اين است تا پايان سال روند كاهشي خود را ادامه خواهد داد.

رئيس جمهور افزود: البته در تورم 12 ماهه حركت يك مقداري كندتر آغاز شده ولي در عين حال تورم 12 ماهه هم با تأخيري از تورم نقطه به نقطه تبعيت خواهد كرد.

دكتر روحاني  به رشد اقتصادي كشور اشاره كرد و اظهارداشت: رشد اقتصادي كشور كه در سال گذشته منفي بود، پيش‌بيني‌هاي ما اين است كه در 6 ماهه اول امسال كه هنوز آمار نهايي آن اعلام نشده، رشد مثبت خواهد داشت.

رئيس جمهور با بيان اينكه اشتغال در تابستان امسال، ركورد بسيار خوبي را به نمايش گذاشت به گونه اي كه در تابستان امسال نسبت به تابستان پارسال 843 هزار اشتغال خالص داريم، گفت: بيكاري ما از بالاي 12 درصد، 12.3 به 10.5 درصد كاهش پيدا كرده يعني 1.8 منفي شده و اين به معناي موفقيت ايران در بخش اقتصادي است.

دكتر روحاني شرايط  صادرات و واردات را مناسب دانست و گفت: صادرات ما مناسب‌تر از سال گذشته، رشد بيشتري دارد و هم تراز ما گر چه در 6 ماهه مثبت نيست اما نسبت به پارسال تراز تجاري ما بسيار بهتر شده است. در 6 ماهه پارسال 1.5 ميليارد تراز منفي داشتيم و امسال كمتر از 300 ميليون دلار است و بنابراين شرايط صادرات و واردات ما هم در مسير درستي قرار گرفته است.

رئيس جمهور با بيان اينكه نرخ ارز كه شاخص حائز اهميتي است، از پارسال نسبت به امسال حركت كاهشي داشته و به سمت تعادل حركت كرده است، گفت: طبق آمار بانك مركزي مهرماه سال جاري نسبت به مهرماه سال قبل حدود 40 درصد به ارزش پول ملي افزوده شده است.

دكتر روحاني با تاكيد براينكه همه آمارها و ارقام ها و شاخص‌هاي اقتصادي نشانگر حركت در مسير آرامش اقتصادي هستيم، افزود: دولت انتظارات بيشتري براي تغيير در برخي از ساختارها داشت تا بتواند بيشتر به مردم در رفع مشكلات كمك كند و برخي از توقعات ما انجام شد و برخي انجام نشد.

رئيس جمهور با بيان اينكه از لحاظ سياسي و بين‌المللي جمهوري اسلامي ايران شرايط بسيار قوي‌تر و مستحكم‌تري دارد، تاكيد كرد: در سازمان ملل براي ما كاملاً روشن بود كه همه كشورهاي بزرگ دنيا اذعان دارند كه ايران 98 از ايران 97 قوي‌تر است و همه ايستادگي ملت بزرگ ايران را تحسين مي‌كردند.

دكتر روحاني با اشاره به اينكه 18 ماه بسيار سختي بر مردم  گذشت، مردم شرايط اقتصادي خوبي نداشتند و فشارها بر مردم بويژه بخشي كه داراي حقوق و درآمد ثابت هستند زياد بود، خاطرنشان كرد: با همه وجودمان در دولت مشكلات مردم را احساس مي‌كرديم اما اين را نيز از ما بپذيريد كه اين كار عظيم دولت در طول اين 18 ماه بود كه توانست شاخص‌ها را عليرغم فشار بيشتر تحريم هاي اقتصادي برگرداند.

رئيس جمهور تاكيد كرد: اين كار آساني نبود و  از تمام دست‌اندركاران، وزرا، مسئولين اقتصادي، بانك مركزي، همه بانك‌هاي كشور و از همه مديران در سطح كشور كه به ما ياري رساندند و كمك كردند، تشكر و سپاسگزاري مي‌كنيم كه در اين جنگ بزرگ رواني، اقتصادي و سياسي نترسيدند، نهراسيدند، ايستادند، مقاومت كردند و پشت بحران را شكستند.

دكتر روحاني با بيان اينكه امروز مي‌توانيم به خوبي به اين نكته تكيه كنيم كه از لحاظ اقتصادي و سياسي شكست نخورديم و عليرغم مشكلات، راه آينده خودمان را بهتر از گذشته ادامه خواهيم داد، افزود: تمام تلاش دولت اين است كه در 2 سال باقيمانده پيش رو، پايان دولت را به دوران آرامش و ثبات مردم در زمينه زندگي و اقتصادي برگرداند و از خداوند ياري مي‌خواهيم و از مردم تقاضاي كمك و استعانت مي‌كنيم تا در اين راه پيروز و موفق باشيم.

رئيس جمهور افزد: از اينكه از نوبت حضور در جمع خبرنگاران عزيز با فاصله بيشتري طبق معمول رسيديم، اميدوارم بتوانيم قضاي آن را در آينده انجام دهيم و  با حضور بيشتر و پاسخ به سوالات بيشتر، جبران كنيم.

 دكتر روحاني با اشاره به اينكه هميشه براي اينگونه جلسات اهميت قايلم و  در طول 7 ماهه گذشته معمولاً در روزهاي چهارشنبه در دولت مسايل مهم را مطرح مي‌كنم، ادامه داد: صدا و سيما نيز در بعضي از هفته‌ها ما را ياري مي‌كند و بعضي از هفته‌ها هم ممكن است از نوع صحبت‌هاي ما خوشحال نباشد و ياري نكند. به هر حال بايد بسازيم و اين صدا و سيما است و بايد به گونه اي ما  با هم بسازيم و از  اين 2 سال به حول و قوه الهي عبور كنيم.

خبرنگار شبكه خبر پرسيد: سه كشور اروپايي در موضوع خروج آمريكا از برجام و همچنين عمل نكردن به تعهدات‌شان در عمل نشان دادند كه از آمريكا تبعيت مي‌كنند و نمي‌ توان به عنوان شريك سياسي و تجاري روي آنها حساب كرد و با توجه به اين واقعيت، چشم‌انداز رابطه ايران با فرانسه، انگليس و آلمان را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟

رئيس جمهور با اشاره به اينكه در توافق هسته‌اي، آمريكا به دليل فشارهاي افراطيون داخلي، رژيم صهيونيستي و عربستان از برجام خارج شد، تاكيد كرد: رژيم اشغالگر و عربستان هر دو اعتراف كردند كه در موضوع خروج آمريكا از برجام همه تلاش‌شان را به كار گرفتند و‌ آمريكا خطا و اشتباه بزرگي مرتكب شد.

دكتر روحاني تصريح كرد: جمهوري اسلامي ايران كار هوشمندانه و عاقلانه‌اي انجام داد چراكه توقع آنها اين بود ما بلافاصله از برجام خارج شويم تا در ادامه در شوراي امنيت، يك تحريم بين‌المللي عليه ايران وضع كنند و آمريكا اين بار تخلف خودش را تحمل نكند.

رئيس جمهور با تاكيد بر اينكه اجازه نداديم آمريكا اين بار را بر دوش ديگران يا  ايران بگذارد و همچنان اين بار بر دوش آمريكا است، گفت:‌ امروز به جز دو، سه كشور كوچك، هيچ دولت و كشوري نيست كه اين  اقدام آمريكا را تأييد كند و بپذيرد و همه به نوعي اين را محكوم مي‌كنند و غيرقابل قبول مي‌دانند.

دكتر روحاني با اشاره به اينكه بنا شد 5 كشور باقيمانده يعني 1+4، خروج آمريكا را از اين توافق، به نحوي جبران كنند، گفت: روابط جمهوري اسلامي ايران با روسيه و چين، خوب است و آنها در حد خودشان تلاش‌هاي زيادي كردند، اما متأسفانه 3 كشور اروپايي كه تعبير شما را نمي‌توانم قبول كنم كه از آمريكا پيروي كردند، اما در عين حال پاي تعهد خودشان نايستادند و به آنچه كه لازم بود عمل كنند، عمل نكردند و قول‌هايي كه دادند را نتوانستند عملي كنند.

دكتر روحاني با تاكيد براينكه اقدامات جمهوري اسلامي ايران بر مبناي اتكاء بر ملت بزرگ ايران و در قدم بعد در مسير كاهش تعهدات برجامي بوده است، ادامه داد: از ارديبهشت  سال 98،  كاهش تعهدات را آغاز كرديم و هر 2 ماه كاهش تعهدات را اعلام كرديم و مرحله اول  كاهش تعهدات، در زمينه غني‌سازي بود كه از مرز 300 كيلو عبور مي‌كنيم و عبور كرديم.

دكتر روحاني افزود: در زمينه مسأله آب سنگين برنامه‌اي كه اعلام كرديم و در مذاكرات با اروپا نيز به توافق نرسيديم و در نهايت مرحله دوم كاهش تعهدات را آغاز كرديم كه حد غني سازي بود و از 3.6 عبور كرديم و الان غني‌سازي حدود 4.5 است.

رئيس جمهوري با بيان اينكه در گام سوم اعلام كرديم كه در زمينه تحقيق و توسعه زمان‌بندي‌هاي برجامي را مراعات نخواهيم كرد، افزود: امروز آي‌آر6 در حال فعاليت است و تزريق يواف6 انجام مي شود و آي آر4 و آي آر2 نيز كار مي‌كند و به زودي آي‌آر9 هم شروع به فعاليت مي‌كند.

دكتر روحاني با اشاره به اينكه آي‌آر7، همزمان با آي‌آر9 و  البته آي‌آر8  كار مي‌كند و  گام سوم تحول بسيار بزرگي بود كه ايران آغاز كرده است، تاكيد كرد: اگر آنها به تعهدات‌شان در اين فرصت برگردند، مي‌توانيم به تعهدات كامل‌ برگرديم و اگر آنها همين مسير را ادامه دهند گام‌هاي بعدي را در اين زمينه برخواهيم داشت.

رييس جمهور در پاسخ به سوالي درباره برنامه ها و راهكارهاي دولت براي جراحي بزرگ اقتصادي و تدوين بودجه سال 99 با هدف كاستن از اتكا به درآمدهاي نفتي، اظهارداشت: در اين زمينه مسأله بودجه سال 98 هم مهم است كه از اين چندماهه چگونه عبور كنيم. البته همه شاخص‌ها تا امروز مثبت است اما درباره بودجه، مشكلات و گرفتاري‌هايي وجود دارد كه بايد ارقام و منابع بودجه را تأمين كنيم.

دكتر روحاني با بيان اينكه امسال وضعيت بهتري در بخش عمراني داريم، خاطرنشان كرد: بيش از 30 هزار ميليارد تومان براي بخش عمراني پرداخت شده و اين روند ادامه پيدا مي‌كند و طبق وعده‌اي كه داديم، خوشبختانه تا امروز هم حقوق و هم يارانه‌ها و هم پول اوراقي كه منتشر كرديم را درست و سر وقت داديم و اينها براي آسايش و اعتماد مردم بسيار مهم است.

رييس جمهور با تاكيد بر اينكه بودجه جاري كشور بايد از درآمد نفتي جدا شود، گفت: جدا كردن اين دو قلو، نيازمند جراحي دقيقي است به نحوي كه هر دو زنده بمانند و جراحي به خوبي پيش برود. اين كار در حال انجام است البته آغاز سختي است بالاخره كشوري كه روي بودجه نفت تكيه داشته و بخواهد يك دفعه  تكيه‌اش را از درآمد نفت برداشته و بر مبناي ماليات، اوراق ويا فروش سهام اقدام كند، كار سختي پيش رو دارد ولي مصمم هستيم كه اين اصلاح را انجام دهيم.

دكتر روحاني تصريح كرد: در اين راستا اولاً بايد در خصوصي‌سازي و واگذاري سهام، حركت سريع‌تري البته با دقت و حساب‌شده داشته باشيم. در زمينه ماليات هم بايد پايه مالياتي گسترش پيدا كند و هم معافيت‌هاي مالياتي كم شود و اين براي دولت بسيار مهم است.

رييس جمهور خاطرنشان كرد: دولت براي صادرات و توليد اهميت بسيار زيادي قايل است. اگر صادرات غيرنفتي افزايش پيدا كند، هم درآمد ارزي و هم درآمد ريالي تحت تأثير آن خواهد بود لذا همه برنامه‌ريزي‌ها بر اين مبناست كه بودجه سال 99، بر درآمد نفت تكيه نداشته باشد. در اين زمينه هم دولت و هم ستاد اقتصادي دولت اقداماتي را انجام مي‌دهد و شوراي هماهنگي اقتصادي سه قوه نيز اين موضوع را در دستور كار گذاشته است.

دكتر روحاني افزود:  تصمياتي در اين زمينه گرفته شده است و تصميمات ديگر را هم در اين زمينه اتخاذ خواهيم كرد و تلاش مي كنيم تا زمان تقديم بودجه به مجلس در آذرماه ،اين تلاش‌ها را به نتيجه رسانده و در بودجه 99 منعكس شود.

خبرنگار شبكه الجزيره عربي از رئيس جمهور ايران درخصوص تلاش هاي نخست وزير پاكستان براي ميانجيگري بين ايران و عربستان در سفر روز گذشته به تهران  پرسيد و همچنين با اشاره به سفر برخي از مقام هاي اماراتي به ايران، گفت روابط ايران و امارات به كجا رسيده است ؟

رئيس جمهور در پاسخ گفت: يكي از اهداف عمران خان نخست وزير پاكستان در سفر به تهران اين بود كه در زمينه منطقه و مسايل منطقه با هم گفتگو كنيم و با توجه به اينكه روز سه شنبه عازم عربستان است و مي‌خواست نكات مورد نظر ما را بشنود.

دكتر روحاني افزود: خوشبختانه آقاي عمران خان خدمت مقام معظم رهبري هم رسيدند، ايشان هم نكاتي كه مربوط به كل نظام بود مطرح كردند و سوالي كه ايشان داشتند را پاسخ دادند.

رئيس جمهور خاطرنشان كرد: آنچه كه براي ما مطرح است و خود آقاي عمران خان به نظر براي حل مسايل منطقه‌اي و منجمله ايران و عربستان و موضوع يمن دنبال آن بود، موضوع با اهميتي است.

دكتر روحاني با تاكيد بر اينكه اگر در موضوع يمن به يك آتش‌بس و در نهايت به پايان جنگ منتهي شود، يكي از گره‌هاي منطقه‌ و از جمله در روابط ايران و عربستان باز مي‌شود، اظهار داشت: هيچ وقت نخواستيم با همسايگان‌مان روابط بدي داشته باشيم.

رئيس جمهور با بيان اينكه هميشه دنبال يك روابط خوب با همسايگان بوده ايم، خاطرنشان كرد: طرح بسيار مهمي را به نام «ائتلاف اميد يا طرح اميد و طرح صلح هرمز» در سازمان ملل ارائه كرديم.

دكتر روحاني با اعلام اين خبر كه «طرح صلح هرمز» امروز براي 8 كشور منطقه ارسال شده است،گفت: با سازمان ملل در اين زمينه در حال گفتگو هستيم و اميدواريم اين طرح بتواند برخي از مشكلات و مسايل منطقه را با چارچوبي كه ايران مطرح مي‌كند، حل كند.

رئيس جمهور با تاكيد بر اينكه مسايل منطقه بايد توسط خود كشورهاي منطقه حل شود، اظهار داشت: برخي‌ها معتقدند ديگران بايد اينجا بيايند و مشكلات ما را حل بكنند كه اميدواريم سخن ما داراي گوش شنواي كامل در منطقه باشد و ما به نتيجه برسيم.

دكتر روحاني با بيان اينكه غير از پاكستان، كشورهاي ديگري از جمله عراق هم در اين زمينه تلاش مي‌كردند و مي‌كنند، تصريح كرد: براي اينكه از طريق گفتگو مسايل و مشكلات منطقه را با كشورهاي منطقه از جمله عربستان حل و فصل كنيم، مشكلي نداريم.

رئيس جمهور يادآور شد: آنچه در درياي سرخ واقع شد و يك كشتي ما هدف قرار گرفت مشكلاتي را بوجود آورده كه اميدوارم تحقيقات ما به زودي به نتيجه نهايي برسد، آنچه مسلم است، يك رژيمي اين كار را با كمك برخي از كشورها انجام داده، حالا چگونه بوده و كي بوده، درحال نهايي كردن بررسي ها هستيم.

دكتر روحاني در پاسخ به بخش دوم سوال خبرنگار الجزيره درمورد روابط ايران و امارات، گفت: بله ارتباطاتي بين ايران و امارات در ماه‌هاي اخير وجود دارد. برخي از مقامات اماراتي به ايران آمدند و برخي از مقامات ايران به آنجا رفتند. روابط تهران و امارات در ماه‌هاي اخير بهتر از گذشته است و روند به سمت و سوي بهبود روابط است.

خبرنگار روزنامه ايران پرسيد:  اشاره كرديد ديماه 96 دولت با هجمه داخلي مواجه شد و  در بهار با يك فشار خارجي تكميل شد كه باوجود آنچه تا پاييز 98 بر دولت گذشت، مردم از همه كارهاي دولت يا آگاه نيستند و يا بخشي از آن را مي‌دانند و امروز مردم و هواداران شما مي‌پرسند كه آقاي روحاني تغيير كرده يا آقاي روحاني به رأي ملت پشت پا زده و يا رأي‌شان را فراموش كرده و  نتوانسته مطالباتشان را برآورده كند. سوال مشخص ما اين است كه آيا شما تغيير كرديد، رأي مردم را فراموش كرديد و اگر نتوانستيد به همه وعده‌هاي خودتان جامه عمل بپوشانيد اين تحت چه شرايطي بوده چه عواملي بوده كه نتوانستيد؟

رئيس جمهور با اشاره به اينكه در انتخابات به مردم وعده‌هايي داده شد و مردم هم خواسته‌هايي داشتند و مطرح كردند و  آنچه به مردم وعده داديم در قالب برنامه‌اي بود كه به  مردم ارايه كرديم و شرايط انتخابات در يك شرايط عادي برگزار شد، تاكيد كرد: در منطقه يك آرامش نسبي برقرار بود و داعش‌ شكست‌هاي سهمگين متحمل شد و  برجام باعث شده بود كه شرايط اقتصادي بسيار خوبي در ايران پيش روي ما باشد اما بعد از اجرايي شدن برجام، در سال بعد بالاترين رشد اقتصادي را در دنيا داشتيم و اين نشان داد كه شرايط ما يك شرايط عادي است.

دكتر روحاني با بيان اينكه  آنچه به مردم وعده دادم كه كوشش خواهم كرد از طرف ايران، برجام صدمه نبيند، گفت: طرح اول آمريكايي‌ها اين بود كه ايران براي شكستن برجام پيش قدم شود و آنچه به مردم وعده دادم اين بود كه ما شرايط اقتصادي را با كمك مردم پيش مي‌بريم، اما با يك شرايط جديدي مواجه شديم.

رئيس جمهور در ادامه با بيان اينكه پيش‌بيني 96 را نمي‌كردم كه يك عده افراد كم‌ خِرد يك حادثه بزرگ را در كشور بوجود بياورند و بعد ضدانقلاب موج‌سواري كند و بعد از آن اشتباه، چراغ سبز به ترامپ نشان داده شود تا از برجام خارج شود و تحريم‌ها را داشته باشيم، تاكيد كرد: شديدترين تحريم‌ها در سال 97 و 98 عليه ايران اعمال شد كه فكر نمي‌كنم كه در ايران در هيچ زماني نه در زمان جنگ و نه در تحريم سال‌هاي گذشته، سابقه داشته باشد.

دكتر روحاني با بيان اينكه سخت‌ترين تحريم عليه ايران وضع شد و بايد كار و تلاش دولت را با شرايط موجود منطبق كنيم، تصريح كرد: در اين شرايط به نظر من دولت و ملت در كنار همديگر كار عظيم و بزرگي را انجام دادند كه پيش‌بيني نمي‌كرديم.

رئيس جمهور با اشاره به اينكه  حوادث طبيعي زلزله كرمانشاه و سيل عظيم فروردين 98 را پيش‌بيني نمي‌كرديم و مشكلاتي را براي مردم و دولت ايجاد كرد، تاكيد كرد:‌ فكر نمي‌كرديم در منطقه عده‌اي تا اين حد دنبال شرارت باشند و  همه اينها دست به دست هم دادند اما در عين حال كاري كه امروز دولت  بعد از 18 ماه مي‌تواند ارايه كند در محضر ملت ايران، كاملاً نشان مي‌دهد كه دولت خسته، ناتوان و ناكارآمد نيست و دولت برنامه‌ريز بوده و دولت قادر است از سخت‌ترين بحران‌هاي اقتصادي در زمان كوتاه خارج شود.

دكتر روحاني تصريح كرد: در سال 96  ظرف 5 روز از بحران اجتماعي خارج شديم و قبلا بحراني داشتيم كه 7 الي 8 ماه طول كشيد ولي در ظرف 5 روز از اين بحران خارج شديم كه اين كارآمدي و توانمندي دولت است و در زمينه اقتصادي از آن حالت شبه بحران امروز خارج شديم اما مردم هنوز مشكلات دارند.

رئيس جمهور با تاكيد براينكه در سفر به سازمان ملل، دو  پيام رسا به جهان داديم، ادامه داد: يك پيام رسا اين بود كه ايران دنبال صلح در منطقه است و  به دنبال ناامني، آشوب و جنگ نيست و اين پيام پذيرفته شد. پيام ديگر اين بود كه به دنيا اعلام كرديم ما از مذاكره نمي‌ترسيم و اين را همه شنيدند كه ما آماده‌ايم.

دكتر روحاني با بيان اينكه حتي آماده‌ بوديم در نيويورك اجلاس 1+5 در سطح سران تشكيل شود به شرط اينكه اطمينان پيدا كنيم كه اجلاس 1+5 است، نه جلسه انتخاباتي براي آقاي ترامپ، تصريح كرد: اگر مطمئن مي‌شديم اين جلسه را مي‌گذاشتيم. به سران كشورهاي اروپايي به صراحت گفتم بايد اطمينان پيدا كنم كه منافع ملت ايران در يك جمع، اجلاس و جلسه‌اي تأمين مي‌شود و بار فشار از روي دوش مردم برداشته مي‌شود، اما من بايد شخصاً قرباني شوم با افتخار اين قرباني را مي‌پذيرم و قبول مي‌كنم.

 رئيس جمهور تاكيد كرد: در آينده نيز هر زماني كه بدانم ملاقات و جلسه‌اي مشكل ملت ايران را حل  و منافع ملت ايران را تأمين مي‌كند، اين كار را خواهم كرد و براي فداكاري و ايستادگي آماده‌ ام و افتخار مي‌كنم كه براي منافع ملي‌ و  ملتم، قرباني شوم كه البته در اين راه قرباني شدن براي هر كسي افتخار است و ‌براي من هم افتخار خواهد بود.

رييس جمهور در پاسخ به سوالي در رابطه با حقوق‌هاي نجومي و موضوع شفافيت اظهارداشت: در موضوع، حقوق‌هاي نجومي، البته حقوق‌هاي غيرعادلانه درست بود و حقوق‌هاي نجومي يك شعار نادرستي بود چرا كه كل پولي كه در اين رابطه مي‌گفتند حدود 300 ميليارد ريال بيشتر نبود كه همه آن از افراد گرفته شد.

دكتر روحاني گفت: آغازگر بحث حقوق غيرعادلانه دولت بود تا همه مردم آنرا بدانند، در دولت اين بحث را مطرح و آيين نامه آنرا در دولت تصويب كرديم بعد از اينكه در دولت اقدام كرديم، بعضي‌ها تبليغات راه انداخته و مسايلي مطرح شد.

 رييس جمهور در ادامه با تاكيد بر اهميت مسأله شفافيت اظهارداشت: دولت 3 لايحه را در دستور كاردارد و لايحه شفافيت را به مجلس شوراي اسلامي تقديم كرده است كه لايحه بسيار مهمي است. اين ديگر بحث حقوق نيست همه چيز طبق اين لايحه بايد شفاف شود هر كس براي مردم تصميم مي‌گيرد در هر كجا، نه تنها در مجلس، در دولت، در هر شورايي، در هر جمعي اگر براي ملت تصميم‌گيري مي‌شود، بايد معلوم شود كه چه تصميمي گرفته مي شود و چه كساني چه رأي و نظري دادند و بايد اين موضوع در سامانه‌ها در اختيار مردم قرار گيرد.

دكتر روحاني اضافه كرد: لايحه مبارزه با مفاسد و سالم‌سازي نظام اداري هم در دستور كار دولت است برخي از مواد آن تصويب شده و ان شاء‌الله به زودي تمام شده و تقديم مجلس مي‌كنيم. اميدواريم مجلس 2 لايحه شفافيت و مبارزه با مفاسد اقتصادي كه تقديم شده، سريع‌تر رسيدگي كند و البته اين لايحه دوم را تقديم نكرديم و كارهايش در دولت در حال  انجام است و لايحه سومي كه در دستور كار خواهيم داشت لايحه تعارض منافع است.

رييس جمهور مبارزه با فساد را كاري بسيار ضروري و لازم دانست و تصريح كرد: اعتقاد مان اين است كه مبارزه با فساد به صورت موردي، هيجاني، تبليغاتي، ما را به هدف نمي‌رساند. بايد با فساد به صورتي جامع، ريشه‌اي و اصولي مبارزه كنيم و بايد ريشه فساد را از بين ببريم. يك فاسد را ممكن است بگيريد، محاكمه و اعدام كنيد اما آنچه كه مهم است بايد اصل فساد از بين برود و راه‌حلش همين سه لايحه‌اي است كه تقديم مجلس كرديم و اين مي‌تواند كمك بسيار بزرگي براي مبارزه با فساد باشد.

دكتر روحاني گفت: در خصوص سامانه‌ها هم قرار ما اين بوده كه اين سامانه‌ها اعلام شود و به زودي اين كار انجام مي‌گيرد. البته هر سه قوه بايد با هم اين كار را انجام دهند، اميدواريم دو قوه ديگر هم براي اجراي آن آماده بشوند.

خبرنگار تلويزيون سي بي اس آمريكا با اشاره به آغاز فرايند استيضاح دونالد ترامپ از رئيس جمهور ايران پرسيد «آيا حاضر به مذاكره با رئيس جمهور جديد احتمالي در آمريكا هستيد؟» دكتر روحاني در پاسخ گفت: اساساً مشكل ما مواجه شدن با رئيس جمهور آمريكا يا مذاكره كردن نيست.

رئيس جمهور افزود: مشكل ما اين است كه آيا در يك مذاكره‌اي، مسايل و مشكلات و منافع و خواست مردم ما تأمين مي‌شود يا يك كار ظاهري و نمايشي است .

دكتر روحاني با تاكيد بر اينكه با كار نمايشي و ظاهري مخالف هستيم، گفت: براي ما فرق نمي‌كند رئيس جمهور آمريكا چه كسي باشد. هر كه مي‌خواهد در آمريكا باشد اين براي ما اهميت ندارد.

رئيس جمهور اظهار داشت: البته ويژگي‌هاي آقاي ترامپ به گونه‌اي است كه هر روز سخني مي‌گويد و حرفي مي‌زند. امروز يكي را براي صحبت با ما واسطه مي‌كند، فردا مي‌گويد من اصلاً چيزي به او نگفته بودم. روز بعد يكي ديگر را مي‌فرستد و در توئيت‌اش مي‌گويد كه من اصلاً به او چيزي نگفته بودم.

دكتر روحاني با بيان اينكه اين ويژگي‌هاي شخصيتي آقاي ترامپ كار را نه براي ما بلكه براي همه دنيا بسيار سخت و مشكل كرده  است، تصريح كرد: هر كه مي‌خواهد با آمريكا حرف بزند نمي‌تواند درست پيش‌بيني كند كه فردا و پس‌فردا چگونه خواهد بود. تقريبا همه رهبراني كه با آنها ملاقات و صحبت مي كنيم اين مشكل را دارند و فقط مشكل ايران نيست.

رئيس جمهور خاطرنشان كرد: هر زمان در چارچوبي كه اعلام كرديم، تحريم ها برداشته شود و شرايط براي مذاكره 1+5 واقعي آماده باشد، آماده‌ايم در آن اجلاس شركت كنيم و هر كسي كه رئيس جمهور آمريكا است براي ما فرقي نمي‌كند.

در ادامه اين نشست خبري، خبرنگاري پرسيد: « چند روز گذشته شما صحبتي داشتيد درباره اينكه جامعه براي فضاي بازتر به اين احتياج دارد كه انتخابات پرشورتر برگزار شود و انتخابات پرشور يكي از الزاماتش اين است كه فيلترهاي غيرضروري را برداريد. در فضاي سياسي ديده مي‌شود نگراني‌هايي براي انتخابات اسفند ماه وجود دارد، مشخصاً شما يا نماينده‌اي از دولت چه رايزني‌هايي با شوراي محترم نگهبان براي اينكه اين يك مقدار فضا بازتر شود براي انتخابات داشتيد و اينكه چرا لايحه جامع انتخابات كه خيلي ضروري به نظر مي‌رسد، به اين دور از انتخابات برسد، متأسفانه به اين دوره از انتخابات نرسيد؟»

رئيس جمهور در پاسخ گفت: براي لايحه جامع انتخاباتي انصافاً زحمات زيادي كشيده شد و در دولت در جلسات متعددي مورد بحث و بررسي قرار گرفت. خيلي اميد داشتيم كه وقتي اين لايحه به مجلس مي‌رود در زمان مناسب خودش تصويب شود و حتي در اين انتخابات طبق آن لايحه جامع ، قانون جامع اجرا شود كه متأسفانه اين كار نشد و اين مايه تأسف ما است و اميدواريم در فرصت‌هاي آينده اين كار انجام بگيرد. دكتر روحاني تصريح كرد: آنچه در انتخابات اسفند مورد نظر ما و مهم است،رقم خوردن شكست  ديگري براي آمريكاست. اگر ما بتوانيم در انتخابات اسفند حضور پررنگ مردم و نشاط مردم را داشته باشيم و رقابت آزادتر و بهتر را داشته باشيم به نظر من آن انتخابات بزرگ، يك شكست جديدي براي دشمنان و شكست جديدي براي آمريكا است و ملت ما را در دنيا قوي‌تر نشان مي‌دهد.

رييس جمهور خاطرنشان كرد: عليرغم اينكه برخي تفسير و تحليل‌هايي را راجع به صحبت‌هاي من كردند، بحثم اين نبود كه فلان نهاد خوب عمل مي‌كند و يا نمي‌كند . همه نهادها سر جاي خودشان و طبق قانون اساسي براي ما محترم هستند و اميدواريم همه طبق چارچوب قانون عمل كنند و اگر لايحه شفافيت تصويب شود كه عالي مي‌شود چون هر رأيي هم كه نهاد محترم شوراي نگهبان بدهد آن هم بايد اعلام كند و بگويد كه چرا به اين رأي داده و چرا اين را رد كرده و چرا اين را تأييد كرده، بنابراين كار و امور بسيار بهتر خواهد شد.

رييس جمهور با بيان اينكه خواسته دولت حضور بيشتر مردم در انتخابات و شكل گيري رقابت بهتر است، گفت: همه گروه‌هاي سياسي، همه جناح‌ها وهر كس كه اين قانون اساسي را قبول دارد و عزت ايران را مي‌خواهد و هر كه نظام ما را پذيرفته و قبول دارد، حالا داراي هر سليقه اي است بايد بتواند در انتخابات شركت كند.

 دكتر روحاني با بيان اينكه شوراي محترم نگهبان طبق قانون اساسي، ناظر و نظارت‌كننده است، اظهار داشت: شوراي محترم نگهبان قضاوت‌كننده نيست، دخالت‌كننده هم نيست، فقط نظارت‌كننده است، اميدواريم شوراي نگهبان كار نظارتي را با دقت انجام دهد، دولت مجري انتخابات است و اميدواريم هيأت‌هاي اجرايي بتوانند در اين زمينه به خوبي عمل كنند. همواره وزير كشور و گاهي هم معاون اول و برخي وزرا در اين زمينه با نهاد هاي ذي ربط در تماس هستند. خواست ما انتخابات پرشور، رقابتي و آزادتر بودن و احساس نشاط بيشتر براي همه مردم است.

 دكتر روحاني در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاري روسيه درخصوص "تاثير حمله تركيه به شمال سوريه بر روند مذاكرات صلح آستانه"، گفت: ما امروز با حادثه‌اي در شمال سوريه مواجه هستيم كه براي منطقه و ما، مردم كرد سوريه و دولت سوريه خوشايند نيست و همه بايد تلاش كنيم روند آستانه حفظ شود.

رئيس جمهور با بيان اينكه روند آستانه بهترين راه‌حلي بوده كه تاكنون براي سوريه قدم‌هاي بسيار مهمي برداشته است، گفت: همه بايد تلاش كنيم كه اين روند آسيب نبيند و 3 كشوري كه به طور عمده مسئوليت اين روند را برعهده دارند بتوانند كار خودشان را انجام دهند.

دكتر روحاني ادامه داد: تركيه نسبت به شمال سوريه نگراني هايي دارد كه ما اصل اين نگراني را مي‌پذيريم و هر كشوري ممكن است نگراني امنيتي داشته باشد. ما در اصل اين هدف مشكلي با تركيه نداريم.

رئيس جمهور تصريح كرد: دولت تركيه دوست ما است اما شيوه‌اي كه آنها انتخاب كرده اند شيوه خوبي نيست و معتقديم شيوه‌هاي بهتري وجود دارد.

دكتر روحاني با اشاره به اينكه اين موضوع را در آنكارا حتي در مصاحبه مطبوعاتي با حضور رئيس جمهور تركيه به صراحت اعلام كرده است، افزود: راه‌حل تامين امنيت تركيه و رفع نگراني‌هايش نسبت به شمال سوريه، حضور ارتش سوريه در اين منطقه است و همه ما بايد كمك كنيم كه ارتش سوريه در شمال اين كشور مستقر شود.

رئيس جمهور با بيان اينكه شيوه‌اي كه تركيه انتخاب كرده ، ورود به خاك سوريه است، اظهار داشت: دولت تركيه هميشه به ما قول داده كه تماميت ارضي سوريه را محترم مي‌شمارد و خاك سوريه را ترك مي‌كند. دكتر روحاني با اشاره به اينكه قبلاً  بخش هاي از غرب فرات اشغال شده بود الان در شرق فرات شروع شده است، تاكيد كرد: ما نگران اين وضعيت هستيم و تاكنون هم نتايج‌ آن خوب نبوده است. يعني يك عده‌اي كشته شدند و يك عده جديد آواره شدند و مشكلات فراواني بوجود آمده است.

رئيس جمهور اضافه كرد: از طرف ديگر اين اميد وجود داشت كه با ورود تركيه، آمريكا هم از سوريه خارج شود كه آن هم محقق نشده است. بنابراين خيري را تاكنون نديديم و اميدواريم دولت تركيه بر مبناي هوشمندي خودش و منافع منطقه به اين روند ادامه ندهد و زودتر شاهد پايان اين حركت تركيه باشيم و بتوانيم آن هدف اصلي را انجام دهيم.

دكتر روحاني تاكيد كرد: هدف اصلي ما بايد در سوريه مبارزه با تروريسم و بازگشت مردم سوريه به كشور و برگزاري انتخابات آزاد باشد و آن را دنبال كنيم.

 خبرنگار روزنامه كار و كارگر پرسيد:... تا الان به غير از تكميل واحدهاي مسكن مهر در بحث مسكن كارگري مسكن اجتماعي و مسكن مهر و مسكن اميد، چند مسكن مشاركتي ساخته شده است؟

رئيس جمهور در پاسخ با بيان اينكه  مسكن مساله اي مهم براي مردم است و همه تلاش ما بايد اين باشد كه اين انتظار را كوتاه كنيم، گفت: در ايران برخي از آغاز تشكيل خانواده دنبال مسكن هستند و اين امر تا چندين سال و  گاهي تا آخر عمر طول مي كشد كه ما بايد اين زمان را  كوتاه كنيم و كاري بايد كنيم كه آنهايي كه تشكيل خانواده مي‌دهند در يك زمان كوتاهي بتوانند  مسكن براي زندگي داشته باشند.

دكتر روحاني با اشاره به اينكه دولت در ابتداي كار با دو گرفتاري مواجه بود كه يكي 43 هزار ميليارد تومان از جيب بانك مركزي رفته بود و اين مشكلات، تورم و گرفتاري داشت، ادامه داد: اينگونه مسكن ساختن آسان است و ما مي‌توانيم فردا صبح  از جيب بانك مركزي 60 هزار ميليارد تومان بگيريم و مسكن درست كنيم اما چه بلايي سر مردم مي‌آيد كه يعني از جيب مردم برداشتيم.

رئيس جمهور تاكيد كرد: وقتي دولت دست در جيب بانك مركزي داشته باشد يعني در جيب مردم دست مي‌كند،  چراكه  هر چه پايه پولي بالا برود، تورم افزايش مي يابد و  مردم بايد بيشتر هزينه بدهند كه اين از جيب مردم است و از جيب كس ديگري نيست.

دكتر روحاني در ادامه با بيان اينكه مشكل دوم  اين بود كه خانه‌ها نيمه كاره بودند و نمي توانستيم رها كنيم، گفت: براي تكميل بودجه بالايي مي‌خواستيم اما يك ميليون و 100 هزار از اين خانه‌‌هاي نيمه كاره را تكميل كرديم كه يك كار بسيار عظيم بود و بيش از آنكه آنها مسكن را ساختند ما اين مسكن را ساختيم.

رئيس جمهور با بيان اينكه خانه‌هايي كه قبلا درست كرده بودند، آب، برق، تلفن، پاسگاه، مدرسه، مسجد، جاده و هيچ چيزي نداشت، گفت: پول عظيمي خرج شد براي اينكه زيربناهاي لازم براي اين مسكن درست شود و وزارت راه و شهرسازي در دولت يازدهم تلاش كرد تا مسكن بيشتري بسازيم اما اين وزارتخانه در آن مقطع بيشتر توجه و تمركز  به سمت توسعه بندرگاه‌ها، جاده‌ها و راه‌آهن داشت.

دكتر روحاني با تاكيد براينكه اما وزارت راه و شهرسازي در دولت دوازدهم تلاش خوبي آغاز كرد و وزير راه و شهرسازي به مردم قول  900 هزار واحد مسكوني تا  پايان دولت دوازدهم داده است، تصريح كرد:  قدم‌هاي بسيار خوبي برداشته شده، زمين‌ها اختصاص داده شده، قراردادها بسته شده و كارها در حال انجام است و در زمينه بافت‌هاي فرسوده نيز قدم‌هاي بسيار خوبي برداشته شده و اميدواريم در اين زمينه به موفقيت برسيم.

رييس جمهور در پاسخ به اين سوال كه « اخيراً اعلام شده كه نخستين بار درآمدهاي نفتي از بودجه جاري كشور در لايحه بودجه 99 حذف شده، با توجه به نگراني‌هايي كه از تصميم احتمالي براي آزاد كردن قيمت سوخت و تأثيرات منفي آن در معيشت مردم است راهكار دولت براي كسري بودجه چيست كه هم با افزايش قيمت سوخت مواجه نباشيم و تبعات بالاي اقتصادي براي مردم نداشته باشد و هم خلق پول نكند و اينكه برنامه‌هاي دولت براي جايگزيني درآمدهاي نفتي بر اعمال پايه‌هاي جديد مالياتي از يك طرف و جلوگيري از فرار مالياتي چيست؟» گفت: اينكه بودجه 99 بايد متكي به نفت نباشد، حرف درستي است. وقتي مي‌گوييم متكي به نفت نباشد، يعني متكي به ماليات، اوراق، فروش سهام و به بانك مركزي باشد كه اين آخرينش بدترينش است و بايد راه‌حل‌هاي ديگر را پيدا كنيم.

دكتر روحاني تصريح كرد: در زمينه اوراق، به نظر من فرصت خوبي داريم و دولت از مهرماه انتشار اوراق را شروع مي‌كند و اين يك مسير درستي براي حل معضل بودجه است. مسأله دوم فروش سهام است كه اين كار هم امسال سرعت بيشتري پيدا كرده و بايد شتاب يابد.

رييس جمهور با بيان اينكه در زمينه سوخت و حامل‌هاي انرژي آنچه امروز با آن مواجه هستيم، يك مسير عادلانه مناسبي نيست، گفت:  بايد روي آن فكر شود و روي آن دارد فكر مي‌شود. معني آن اين نيست كه يك بار سنگيني بر مردم تحميل شود حتماً اين طور نخواهد بود. يعني دنبال اين نيستيم كه قيمت سوخت مانند تركيه، يك ليتر بنزين 15 هزار تومان و در اروپا 20 هزار تومان شود يا در كشورهاي عربي جنوب، بنزين ليتري 6 هزار تومان است.

دكتر روحاني خاطرنشان كرد: ما دنبال اين نيستيم كه بخواهيم يارانه را از قيمت بنزين يا سوخت و به طور كلي حامل‌هاي انرژي برداريم و قيمت را واقعي كنيم، اين كار نه امكان‌پذير است و نه براي مردم ما در اين شرايط اقتصادي ، قابل تحمل است. اما در عين حال داريم فكر مي‌كنيم كه يك تغييراتي در اين زمينه انجام شود و اگر به تصميم نهايي برسيم به اطلاع مردم مي‌رسانيم.

دكتر روحاني افزود:  منتها همواره معتقد بودم و در جلسات دولت و جلسات ديگر تأكيد كردم كه هر مقدار قيمت سوخت حاصل شود اين بايد به مردم برگردد. با اينكه برخي از برادران اقتصادي ما معتقدند يك طوري بايد براي بودجه هم از اينجا كمك گرفته شود، به نظر من اگر ما، هر مقدار در هر زماني قيمت‌ سوخت را را اضافه كنيم، كل آن پول را به مردم برمي‌گردانيم يعني چيزي وارد بودجه نمي‌شود. تصميم ما تا امروز اين چنين است منتها در سال‌هاي آينده ممكن است راه‌هاي ديگري در پيش بگيريم.

رييس جمهور با تاكيد بر اينكه در ماليات بايد جلوي فرار مالياتي را گرفته و كاملاً عادلانه باشد و فشار به مردم وارد نشود، اظهارداشت: واقعاً در يك شرايط سختي قرار گرفتيم بايد بين شرايط سخت يك راه‌حل مناسبي را انتخاب كنيم و معتقديم اين راه‌حل بايد با همكاري و تصميم موافق سه قوه باشد. البته كار دولت است دولت خودش مي‌تواند انجام دهد و سه قوه تقريباً نظرات مشابهي داريم.

دكتر روحاني اضافه كرد: اين نظرات خدمت مقام معظم رهبري هم عرضه شده و اميدواريم ايشان هم همانطور كه مصلحت مي‌دانند و نظر مساعد داشته باشند، در آينده در اين زمينه تصميم اتخاذ مي‌كنيم اما اگر هر تصميمي اتخاذ شود پول حاصل از آن، به خود مردم باز خواهد گشت.

  رئيس جمهور در پاسخ به بخش دوم سوال اين خبرنگار درمورد اقدامات دولت براي جلوگيري از خام فروشي نفت، با بيان اينكه هميشه اين بحث بوده كه تا جايي كه مي‌توانيم خام فروشي نكنيم،گفت: امروز خام فروشي به حداقل رسيده است و بيشتر فروش ما، فرآورده‌هاي نفتي است.

دكتر روحاني با تاكيد بر اينكه، متوقف كردن خام فروشي نفت يك سياست اصولي است كه ما بايد به سمت آن حركت كنيم، تاكيد كرد: ولي حضور ما در بازار نفت، به عنوان يك قدرت است يعني ما نمي‌توانيم در چاه ها را ببنديم، نفت‌مان را نفروشيم و در بازار انرژي دنيا حضور نداشته باشيم.

رئيس جمهور ادامه داد: نمي توانيم بگوييم چون مي خواهيم كار بهتر انجام دهيم بنابراين، فروش نفت را متوقف كنيم. اين كار نادرست است، ما بايد در بازار انرژي حضور داشته باشيم ولي اين حرف هم درست است كه بايد كاري كنيم كه قدم به قدم از خام فروشي جلوگيري كنيم.

خبرنگار روزنامه اعتماد با اشاره به شعارهاي دولت تدبير و اميد در دو دوره انتخابات 92 و 96 درمورد حقوق شهروندي مدعي انفعال دولت در اين زمينه در دو سال گذشته شد و از رئيس جمهور درخصوص وضعيت پرونده بازداشت فعالان محيط زيست و همچنين مسائل مربوط به متهمان ترور دانشمندان هسته اي سوال كرد.

دكتر روحاني در پاسخ با تاكيد بر اينكه مسأله حقوق شهروندي يكي از مهم‌ترين مسايلي است كه بايد مورد توجه و مراعات همه قوا قرار گيرد، اظهار داشت: خود دولت بايد كاملاً به حقوق شهروندي توجه كند و فكر مي‌كنم قدم‌هاي خوبي نسبت به حقوق زنان، اقليت‌ها، فضاي مناسب و باز براي گفت‌وگو در دانشگاه‌ها و در فضاي جامعه بوجود آمده است، اما با مشكلاتي هم مواجه هستيم.

رئيس جمهور با اشاره به برخي از پرونده‌هايي كه در قوه قضائيه مطرح شده يا مطرح مي‌شود، گفت: فكر مي‌كنم اشكال كار از اينجا شروع مي‌شود، رئيس جمهور طبق اصل 113 قانون اساسي، چون مسئول اجراي قانون اساسي است، بايد مداوم توجه اش به قانون اساسي باشد، كجا نقض شده، كجا اجرا شده چگونه اجرا شده،‌كجا اجرا شده، كجا متوقف شده، كجا اعتنا نشده و كجا فراموش شده است.

دكتر روحاني با بيان اينكه وقتي در سخنراني ها به بعضي از اصل‌هاي قانون اساسي اشاره مي كنيم بعضي‌ها عصباني مي‌شوند  مثل اينكه از قانون اساسي آسمان هفتم حرف مي‌زنم، گفت: اين اصل ها در همين قانون اساسي است، همه پرسي در همين قانون اساسي است. اگر بد است بياييم حذف كنيم اگر خوب است چرا نگران و ناراحت هستيم.

رئيس جمهور افزود: معتقدم بهترين راه براي ثبات اين نظام و پايداري نظام، همان‌هايي است كه قانون اساسي پيش‌بيني كرده از جمله مسأله همه‌پرسي در مسايل مهم اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي و سياسي است.

دكتر روحاني با بيان اينكه شوراي نگهبان درمورد اصل 113 قانون اساسي تفسيري كرده كه تقريباً اين اصل را بي‌اثر كرده است گو اينكه اصل 113 اي نداريم، اظهار داشت: با تفسيري كه شوراي نگهبان مي‌كند بنده به عنوان رئيس جمهور به مجلس تذكر مي‌دهم، رئيس مجلس پاسخ مي‌دهد كه طبق نظر شوراي نگهبان اين چنين است و وقتي به رئيس قوه قضائيه تذكر مي‌دهم او در پاسخ به من مي‌گويد طبق تفسير شوراي نگهبان فلان است.

رئيس جمهور اصل 113 قانون اساسي را يك اصل بسيار مهم دانست و افزود: مردم به رئيس جمهور رأي نمي‌دهند كه رئيس دستگاه اجرايي باشد، در همان اصلي كه گفته شده رئيس دستگاه اجرايي رئيس جمهور است در همان اصل هم گفته رئيس جمهور مسئول اجراي قانون اساسي است.

دكتر روحاني با تاكيد بر اينكه مردم به اينكه رئيس جمهور مسئول اجراي قانون است راي داده اند، گفت: اگر بخواهيم تفسير ديگري كنيم بگذاريم براي رئيس جمهور بعدي از قبل هم به مردم بگوييم رئيس جمهوري كه انتخاب مي‌كنيد فقط مسئول دستگاه اجرايي است و در قانون اساسي هيچ دخالتي ندارد.

 رئيس جمهور ادامه داد: تفسيري كه شوراي نگهبان مي‌كند اين است كه هر جايي يك مسئول مستقيمي ندارد، مثل اموال بلاصاحب، آنجا رئيس جمهور بايد دخالت كند. يعني چه مگر داريم همچين چيزي. هر كاري و هر چيزي مسئولي در اين كشور دارد، پس اين اصل را براي چه وضع كردند، به نظر من اگر اصل 113 اجرا شود، برخي از اشكالاتي كه شما الان مطرح مي‌كنيد برطرف مي‌شود.

دكتر روحاني درمورد پرونده هاي اشاره شده از سوي خبرنگار، گفت:در هر دو نمونه كه اشاره كرديد، وزارت اطلاعات ما كار بسيار بزرگي انجام داده است و به نظر من از افتخارات نظام جمهوري اسلامي ايران و دولت است.

رئيس جمهور افزود: وزارت اطلاعات پذيرفته از اول، وزير هم با من مشورت كرد و گفت عده‌اي را در دولت قبلي به دلايل و شواهدي دستگير كردند اما ما در عمل به نتيجه رسيديم كه آن شواهد و قرائن كافي نبوده است و پيشنهاد كرد يكي از معاونين مسئول شود و بررسي نهايي صورت گيرد و من هم قبول كردم.

دكتر روحاني ادامه داد: بررسي نهايي انجام و اعلام شد كه دلايل كافي نبود و عده اي از اينها از نظر ما بي‌گناه هستند و بايد به اينها خسارت پرداخت كنيم و يك رقم بزرگي گفت، در نهايت من پذيرفتم و گفتم خسارت را بدهيد به مردم.

رئيس جمهور همچنين با تاكيد بر اينكه اگر يك دستگاهي در دولت قبل اشتباهي را مرتكب شده است، بايد خسارت مردم را بدهيم و از مردم عذرخواهي كنيم، گفت: به هر حال اشتباه پيش مي‌آيد و قاضي هم ممكن است اشتباه بكند، مهم اين است كه دولت شهامت پذيرفتن آن را داشته باشد.

دكتر روحاني تصريح كرد: اين دولت، شهامت آن را دارد كه اگر اشتباهي شده ولو براي دولت قبل، بيايد بگويد كه اشتباه بوده، ولو خودش كرده بيايد بگويد اشتباه بوده، خسارت مردم را بپردازد، از مردم عذرخواهي كند، پس نسبت به آن پرونده  وزارت اطلاعات كار بسيار عظيم و بزرگي انجام داد.

رئيس جمهور افزود: درمورد پرونده مربوط به محيط زيست نيز وزارت اطلاعات ما كار بسيار خوبي انجام داده و گزارش بسيار دقيقي تهيه كرده است كه من آن را ديده و خوانده‌ام. گزارش بسيار دقيقي است اميدوارم، قوه قضائيه به آن توجه كند.

رييس جمهور در ادامه در پاسخ به سوالي درباره حمله‌ اخير به نفتكش ايراني و پاسخ ايران در آينده به اينگونه تعرضات به نفتكش‌هاي ايراني گفت: روز جمعه صبح، در درياي سرخ شاهد آن بوديم كه يك نفتكش ايراني مورد حمله قرار گرفته است و براي ما مشخص شد كه اين حمله از بيرون بوده است، يعني ناوچه يا قايقي، چند راكت پرتاب كرده و حداقل دو راكت به اين نفتكش اصابت كرده است لذا تا اينجا روشن است كه حمله توسط راكت انجام گرفته است.

دكتر روحاني افزود: اين نفتكش داراي دوربين بوده و دوربين ها  تصاوير را ضبط كرده اند از طريق تصاوير اين دوربين كاملاً مشخص است كه از چه جهتي موشك مي‌آيد و چگونه اصابت مي‌كند، قطعات، اين موشك در داخل اين كشتي بررسي و جمع‌آوري شده است، فيلم آن قطعات ارسال شده و قطعات را ديديم. البته بايد كشتي برسد و بررسي دقيق‌تري انجام شود.

رييس جمهور اين حمله را يك كار بسيار شرورانه و غلطي در منطقه توصيف كرد و اظهارداشت: در حال بررسي هستيم كه چه دولتي در اين زمينه دخالت داشته، حتماً يك دولتي در اين زمينه دخالت داشته است و اقدام تروريستي نيست، كار يك فرد و گروهك نيست بلكه كار دولت است. اما اينكه اين دولت چه كسي است و چگونه بوده، اين هنوز زود است و چنانچه به اطلاعات دقيقي رسيديم به مردم اطلاع مي‌دهيم و هر كشوري كه اين كار را كرده بايد منتظر عواقبش باشد.

رئيس جمهورتصريح كرد: واقعيت اين است كه همه كشورهاي منطقه و همه جهان بايد اين را بدانند كه ناامني درست كردن در منطقه به معناي فشار به جمهوري اسلامي ايران نيست، به عنوان فشار به امنيت كشتيراني و بر اقتصاد جهان است و اين ، كار نادرستي است. بنابراين بايد كل اين مسأله به نوعي حل و فصل شود و ايران براي امنيت كشتي‌هاي خود اقداماتي كرده و اقدامات بيشتري هم بعداً انجام مي‌گيرد.

  خبرنگار روزنامه كيهان از رئيس جمهور پرسيد" مسئوليت برباد رفتن 18 ميليارد دلار از ذخاير ارزي كشور در قالب ارز 4200 توماني چه كسي است؟" رئيس جمهوردر پاسخ گفت: چون اين سوال شايعي است در برخي روزنامه ها ابتدا تاكيد مي كنم كه اين حرف كاملا غلطي است كه 18 ميليارد دلار بر باد رفته است.

دكتر روحاني با بيان اينكه از بانك مركزي مي خواهم پاسخ مفصل تري به اين حرف نادرست و غلط بدهد، گفت: 18 ميليارد كه مي‌گويند بر باد رفته، 18 ميليارد دلار ثبت سفارش كردند براي خريد كالا، همين امسال هم از اول سال تا امروز 19 ميليارد خرج كرديم، مثل اينكه شما مي‌گوييد 19 ميليارد بر باد داديم. بر باد نداديم؛ بلكه 19 ميليارد داديم به افراد آنها هم گفتند كه مي‌خواهيم اين جنس را وارد كنيم.

رئيس جمهور با اشاره به اينكه اگر كسي اين پول را گرفته و جنس را وارد نكرده است بايد بررسي شود و   هم دستگاه اجرايي و هم قوه قضائيه با او برخورد كنند، تاكيد كرد: اين حرف، حرف كاملاً غلطي است كه  18 ميليارد دلار بر باد رفته است. نخير بر باد نداديم، 18 ميليارد را داديم به مردم رفتند خريد كردند و جنس آوردند و به مردم دادند.

دكتر روحاني ادامه داد: درمورد اينكه چرا قيمت ارز آن زمان 4200  تومان بوده، مي‌دانيد اوايل سال 97 يك بحران در كشور ايجاد شد  و قيمت ارز ساعتي تغيير مي‌كرد مثلاً 3800 تومان بود مي‌شد 3900 الي 6 هزار تومان و اين وضعيت نگراني‌هايي ايجاد كرد.

رئيس جمهور افزود: در دولت بحث شد كه براي اين موضوع چه كار كنيم و تقريباً در دولت اتفاق نظر وجود داشت درمورد اينكه ما بايد ارز را براي كالاها با نرخ واحد ايجاد كنيم اما اگر كسي براي خروج سرمايه ارز مي‌خواهد در اختيارش نگذاريم.

دكتر روحاني با بيان اينكه با اين نظر به دلايلي مخالف بودم، اظهارداشت:جلسات براي بررسي هاي بيشتر ادامه پيدا كرد و در نهايت جلسه‌ خيلي مفصلي با حدود 40 نفر از اقتصادي‌ها و غيراقتصادي‌ها درحضور خود من برگزار و درمورد شيوه هاي مختلف براي آرامش بازار بحث شد.

رئيس جمهور تصريح كرد: يك نظر جلسه اين بود كه نرخ واحد براي ارز درست شود، كيهان هم از تعيين نرخ واحد تعريف كرد و گفت اي كاش زودتر مي‌شد و چرا اين كار دير انجام شده است، مقام معظم رهبري هم به من فرمود كه اين كار بسيار خوبي بود و شما اي كاش زودتر انجام مي‌داديد.

دكتر روحاني يادآور شد: خودم در آن جلسه موافق نبودم، اما گفتم اگر تمام اعضاي اقتصادي‌ دولت و اين جلسه اتفاق نظر دارند من مي‌پذيرم چون اتفاق نظر همه اقتصادي‌ها را بر نظر شخصي‌ام ترجيح مي‌دهم و به آقاي جهانگيري گفتم شما برويد اعلام كنيد.

رئيس جمهور با بيان اينكه اين كار در آن مقطع درست بود، گفت: اولين روزنامه‌اي كه از كار ما تعريف كرد كيهان بود و گفت كه چقدر خوب شد و چقدر دير بود، مقام معظم رهبري هم به خود من گفت كه كار خيلي خوبي كرديد، اي‌كاش زودتر اين كار را مي‌كرديد.

دكتر روحاني با تاكيد بر اينكه اصل تصميم در زمان و مقطع خودش اشكال نداشت، گفت: عده‌اي سوء استفاده كردند و براي خريد جنس از بانك مركزي پول گرفتند اما جنس را نياوردند همه آن موارد بايد بررسي شود.

رئيس جمهور با بيان اينكه به بانك مركزي گفتم به هر كه پول داديد اعلام كنيد، گفت: حتي در دولت محل بحث بود كه با توجه به تحريم ها اين كار را بكنيم يا نه اما من محكم گفتم به هر كس پول داديد اعلام كنيد، بگوييد به چه كسي پول داده ايد و بررسي كنيد اگر كسي پول را گرفته و آن جنسي را كه سفارش داده وارد نكرده، مسئول است و بايد با او برخورد كنيد.

دكتر روحاني با بيان اينكه هرچند خيلي موافق نبودم اما تعيين ارز 4200 توماني در زمان خودش كار درستي بوده است، گفت: هيچ ارزي نه 18 ميليارد، نه 1 ميليارد، نه 200 ميليون هيچي به هدر نرفته و همه اينها سفارش تجار بوده، اما عده‌اي سوء استفاده كردند كه حتماً بايد بررسي شود و اگر كسي تخلف كرده با او برخورد شود.

رييس جمهور در پاسخ به سوالي درباره آثار و تبعات افزايش نقدينگي در سطح جامعه اظهارداشت: خود نقدينگي به نظر من چيز بدي نيست كه زياد يا كم شود ولي منبع‌اش خيلي مهم است. اگر منبع‌ نقدينگي پايه پولي باشد، بسيار مضر و خطرناك است ولي اگر آن نباشد، به نظر من خيلي خطر ندارد.

دكتر روحاني با بيان اينكه نقدينگي مي‌تواند پتانسيل يك تخريب بزرگ را در جامعه داشته باشد، گفت: بايد مشوق‌هاي لازم را براي جذب اين نقدينگي ايجاد كنيم اگر اين نقدينگي در جاي درست استفاده شود، مشكلي نيست اما اگر رها شود و اين نقدينگي به سمت سكه، دلار و يا چيز ديگري برود، بسيار خطرناك است.

رييس جمهور خاطرنشان كرد: خوشبختانه امروز بازار سرمايه ، بازار پرنشاطي است و يكي از شاخص‌هاي بزرگ اقتصادي اين است كه در اين 6 ماه، بورس، بيش از 70 درصد رشد داشته است و اين براي مردم خيلي مهم است. خيلي از مردم در اين بازار حضور دارند و اميدواريم همه مسئولين بورس اين را به خوبي هدايت كنند. بنابراين همه حواس‌مان بايد جمع باشد و به فكر باشيم كه نقدينگي درست هدايت شود.

دكتر روحاني در پاسخ به اينكه « آيا اين مصاحبه نشان‌دهنده اين است كه دوران افزايش تنش و تهديد تمام شده است و جمهوري اسلامي ايران وارد دوران تنش‌زدايي و در نهايت مذاكرات بزرگ با آمريكا و عربستان مي‌شود و اينكه  گام بعدي ايران در كاهش تعهدات برجامي چه خصوصياتي دارد، اظهارداشت: اين مصاحبه در زماني انجام مي‌گيرد كه يك طوفان بزرگ از كشور ما در حال عبور است، البته هنوز آثار آن طوفان ممكن است باقي مانده باشد، ولي طوفان عبور كرده است ما در زمان طوفان كمتر آمديم و صحبت كرديم و بيشتر كار كرديم و عمل كرديم كه بتوانيم چگونه اين مسأله را جبران كنيم.

دكتر روحاني تاكيد كرد: امروز زماني است كه دنيا از هر زمان ديگر مشتاق‌تر است تا با ما حرف بزند نه ما مشتاق‌تريم. همه در سازمان ملل تلاش‌شان بر اين بود كه با ايران مذاكره كنند. آقاي عمران خان هم ديروز در مصاحبه مطبوعاتي‌اش صريحاً اعلام كرد كه آقاي ترامپ از من خواست تو واسطه شو تا بتوانيم با فلاني مصاحبه كنيم و همه همين را مي‌خواستند. پس اشتياق براي مذاكره با ايران نسبت به سال‌هاي اخير از هر زمان ديگري بيشتر شده است.

رييس جمهور افزود: امروز اين اشتياق وجود دارد و آمريكا و اروپا مي‌خواهند با ايران صحبت كنند. البته با اروپا مشكل نداريم و هميشه صحبت مي‌كنيم. با برخي از كشورهاي منطقه از جمله عربستان نيز مشكلي نداريم كه با آنها وارد مذاكره شويم. احتمال اينكه جنگ يمن رو به پايان برود از هر زمان ديگري محتمل‌تر است و در شرايط فعلي، تروريسم در منطقه حاد نيست و ايران به عنوان يك كشور سرافراز، مورد قبول همه است.

رييس جمهور خاطرنشان كرد: بسياري از رهبران دنيا به من مي‌گفتند شما در مقابل اين همه فشار و تحريم چگونه مقاومت و ايستادگي كرديد و از آرامش، تدبير و عقلانيت مردم متعجب بودند. بنابراين شرايط امروز، شرايط عبور طوفان از سر مردم است، اما آثار طوفان هنوز باقي است و بايد برنامه هاي خود را انجام دهيم. دكتر روحاني تصريح كرد: براي مذاكره در شرايط عادلانه هم با غرب و هم با كشورهاي منطقه آمادگي داريم. اگر پايان 2 ماه اقدامي را از طرف 1+4 مشاهده نكنيم، در موعد مقرر گام بعدي را برخواهيم داشت.

 رئيس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاري برنا درمورد روند طي شده براي فراهم شدن زمينه حضور بانوان در ورزشگاه ها، با تاكيد براينكه تصور مي كردم حتما اين اتفاق بيفتد، گفت: از دولت يازدهم همواره با وزيران ورزش و جوانان و كشور صحبت مي كردم كه راه را براي حضور زنان در ورزشگاه‌ها، آماده كنند.

دكتر روحاني ادامه داد: در يك ضيافت افطاري با حضور پيشكسوتان ورزش و فوتبال از آنها سوال كردم كه در زمان رژيم گذشته كه زن و مرد همه با هم در ورزشگاه بودند، اين بداخلاقي‌هايي كه گاهي نقل مي‌شود آن وقت هم بود كه گفتند نه اتفاقا وقتي خانم ها حضور داشتند مردها هم مراعات مي‌كردند.

رئيس جمهور افزود: من خيلي خوشحال شدم و در دولت هم مطرح كردم كه حضور زن‌ها در ورزشگاه ها بر خلاف آنچه بعضي‌ها مي‌گويند لطمه به اخلاق مي‌زند، اتفاقاً اخلاق واقعي را در ورزشگاه‌ها و در ميادين ورزشي ما بهتر مستقر مي‌كند.

دكتر روحاني با بيان اينكه البته خانم‌ها خودشان توجه دارند و بيش از همه دنبال يك زندگي توأم با عفت، اخلاق و فرزانگي هستند، گفت: هر وقت مي‌گفتيم اين كار انجام بگيرد، نيروي انتظامي مشكل داشت، يك مشكلاتي هم مطرح مي‌كرد .

رئيس جمهور افزود: برخي هم در كشور ما نگران بودند. نمي‌گويم جناح يا گروه خاص. عده‌اي بودند كه نگران بودند مي‌گفتند خانم‌ها بروند، در ورزشگاه، چه پيش مي‌آيد چه حادثه اي رخ مي‌دهد. به نظر من بحمدالله با موفقيت انجام گرفت اميدوارم اين روند ادامه پيدا كند.

دكتر روحاني افزود: ادامه اين روند، اولاً به عهده خود خانم‌هاي عزيز است كه در ورزشگاه‌ها حضور مي يابند و همچنين به عهده مسئولين ورزشي و نيروهاي امنيتي است اميدواريم روز  به روز آزادي مردم در مسايل اجتماعي بيش از گذشته باشد.

در ادامه اين نشست خبري، خبرنگاري پرسيد: شما در صحبت‌هايتان اشاره كرديد كه آزادسازي قيمت‌هاي انرژي به گونه‌اي خواهد بود كه درآمد حاصل از آن مستقيم به مردم برسد، بفرماييد چه برنامه و مكانيسم دقيقي داريد، كه با اين اتفاق، شوك قيمتي جديدي ايجاد نشود و اين عاملي براي فشار بيشتر به مردم نشود؟

رئيس جمهور در پاسخ گفت: البته چون اين تصميم صد در صد نهايي نشده تبيين آن زود است ولي هدف ما اين است كه خانواده‌هايي كه بيشتر تحت فشار هستند و عددي كه پيش‌بيني مي‌كنيم زندگي و معيشت‌ حدود 18 ميليون خانوار تحت فشار بيشتري است در ذهن ما اين است كه هر درآمدي بيشتري كه حاصل شود، زماني كه درباره آن تصميم گيري مي‌شود به اين 18 ميليون خانوار برسد البته نه به صورت نقدي بلكه به صورت اعتباري تا آنها بتوانند كالاهاي مورد نيازشان را خريد و تأمين كنند.

دكتر روحاني گفت: وقتي اين تصميم نهايي شد جزئيات مسأله خود به خود تبيين مي‌شود و چون تا زمان اجرا فاصله داريم لذا براي بررسي نهايي‌تر و هم اعلامش وقت داريم.

خبرنگار روزنامه لس آنجلس تايمز پرسيد: روزنامه ما اگر مي‌خواست از آقاي ترامپ بپرسد احتمالاً مثل شما برخورد انساني نمي‌كرد، در نتيجه به من مأموريت دادند كه تقاضاي خانواده‌هايي كه با ما مصاحبه كردند را از شما بپرسم. آقاي دكتر ظريف پيشنهاد دادند كه براي تبادل زندانيان ايراني در آمريكا با آمريكايي‌هايي كه در اينجا هستند، مذاكره انجام شود، پرسش اينجاست كه آيا پيشنهاد دكتر ظريف مبسوط واقع شده و با ميانجي يا رودررو با شما ارتباطي براي اين تبادل آزادي زندانيان دو كشور انجام شده است؟

رئيس جمهوردر پاسخ گفت: همواره اين بحث مطرح بوده و در دولت قبل از ترامپ اين مسايل بيشتر مطرح بود و يكبار هم به يك توافقي منجر شد و دو طرف عده‌اي از زندانيان خودشان را آزاد كردند. در دوران ترامپ هم يكبار مذاكره شروع شد و اين مذاكره به نتيجه نرسيد. بار دوم آمادگي براي مذاكره بود منتهي آمريكا پيش‌شرط‌هايي مطرح كرد كه اين پيش‌شرط‌ها براي ما قابل قبول نبود، هنوز هم اين مسأله به عنوان يك پيشنهاد روي ميز است.

دكتر روحاني خاطرنشان كرد: البته نوع زنداني‌هاي ايراني در آمريكا با زنداني‌هايي كه در ايران هستند، متفاوت است. در اينجا اتهام‌شان عمدتا مسايل امنيتي است اما آنها اتهام‌شان اين است كه تحريم آمريكا را دور زدند و خيلي هم كار خوبي كردند كه تحريم آمريكا را دور زدند، چون تحريم آمريكا يك تحريم غيرقانوني، ظالمانه و ضدبشري است. بنابراين آنها كارهاي خيلي خوبي كردند.

رييس جمهور افزود: در عين حال حاضريم در اين زمينه كمك شود. نمي‌خواهيم در روند قضايي نه ايران و نه در آمريكا مداخله بكنيم بلكه يك كار انساني است اگر شدني باشد ،هنوز هم اين آمادگي را داريم.

دكتر روحاني در خاتمه اين نشست خبري با قدرداني از اصحاب رسانه، خبرنگاران و رسانه ملي، گفت: اميدوارم ملت ايران  همانطور كه تا امروز پيروزي‌هاي بزرگي به دست آورده، در آينده هم شاهد پيروزي‌هاي بزرگ باشد.

 


Powered by Tetis PORTAL