درباره ما
6 بهمن 1395 12:52:51
معرفي سازمان اداري و استخدامي كشور

معرفي سازمان اداري و استخدامي كشور


پس از پيروزي نهضت مشروطيت، خدمات عمومي در ايران جنبه قانوني پيدا كرد و از وضعيت گذشته خود خارج شد. نخستين قانون استخدام كشوري مشتمل بر 5 فصل و 74 ماده در سال 1301 هجري شمسي به تصويب مجلس شوراي ملي وقت رسيد و به اجرا درآمد. تغيير شرايط حاكم بر ساختار اداري كشور و نياز به قوانين جديد موجب شد كه در نيمه دوم سال 1323 گروهي از طرف دولت براي بررسي امور اداري و استخدامي كشور تشكيل شود و با توصيه اين گروه در آبان ماه همان سال، هيات وزيران به پيشنهاد وزير دارايي، ايجاد «اداره كل طبقه‌بندي مشاغل» را در وزارت دارايي به منظور بررسي و اجراي طرح طبقه‌بندي مشاغل و خدمات دولتي تصويب نمود. اين اداره كل با فراهم كردن مقدمات كار و سازمان‌دهي لازم، عملا فعاليتش را در فروردين ماه سال 1334 آغاز كرد.
اين اداره كل در سال 1336 به نخست وزيري وابسته شد و هيات مديره آن تغيير كرد و در سال 1337 هجري شمسي و به موجب مصوبه دولت به سازمان خدمات كشوري تغيير نام داد، بدون آنكه در ماهيت وظايفش تغييري ايجاد شود. اين سازمان پس از آن، در شوراي عالي اداري كشور كه به موجب مصوبه 12دي 1340 هيات وزيران تشكيل شده بود، ادغام شد.
به تصويب مجلس شوراي ملي و مجلس سناي وقت رسيد و به موجب اين قانون، شوراي عالي اداري جاي خود را به سازمان امور اداري و استخدامي كشور داد. ماموريت‌هاي اين سازمان هدايت، مراقبت و راهبري اجراي احكام قانون استخدام كشوري بود.
و از از آن تاريخ، پس از ادغام با «سازمان برنامه و بودجه» در 31 خرداد ماه 1379 به «سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور» تغيير نام داد.
در 18 تير 1386 و حسب مصوبه شوراي عالي اداري، «سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور» به 2 معاونت «برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور» و «توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس جمهور» تبديل شد و از مرداد ماه 1395 سازمان اداري و استخدامي كشور وظيفه ي مديريت، راهبري و تعيين خط مشي‌هاي نظام اداري كشور را  عهده دار شد.
تدوين قانون مديريت خدمات كشوري، تهيه لايحه تشكيلات كلان دولت و تهيه پيش‌نويس سياست‌هاي كلي نظام اداري ابلاغي مقام معظم رهبري در ارديبهشت‌ماه سال 1389 و تهيه نقشه راه اصلاح نظام اداري و تصويب آن در يكصد و شصت و دومين جلسه شوراي عالي اداري در 14 اسفندماه 1392 و تاييد و ابلاغ رئيس جمهور محترم جناب آقاي دكتر حسن روحاني در 20 فروردين ماه 1393 به تمامي دستگاه‌هاي اجرايي از جمله اقدامات اين سازمان در سال‌هاي پس از پيروزي انقلاب  شكوهمند اسلامي است.Powered by Tetis PORTAL