وبينارها
30 ارديبهشت 1398 12:9:55
گزارش اولين وبينار امور ساختارهاي سازماني در سال 1398

اولين وبينار امور ساختارهاي سازماني در سال جديد  با موضوع آموزش نسخه توسعه يافته " سامانه ملي مديريت ساختار دستگاههاي اجرايي كشور " با مشاركت سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان‌ها در تاريخ 1398/2/25 از ساعت 10 الي 12 برگزار گرديد.

در اين جلسه رييس محترم امور ساختارهاي سازماني در ارتباط با اهداف پيشروي اين سامانه و نسخه جديد آن مطالبي را بيان داشتند. ايشان فرمودند: اصلاح نظام اداري و بخش عمومي دغدغه همه كشورها و دولت‌ها بوده و هست، بدون يك نظام اداري كارا و چابك انجام برنامه هاي توسعه نيز به نتيجه نخواهد رسيد. نظام اداري مطلوب و كارآمد مي‌تواند تسهيل كننده و زمينه‌ساز تحقق هدف‌هاي برنامه‌هاي توسعه قرار گيرد چرا كه نظام اداري سيستم تنظيم كننده فعاليت‌ها و فرايندها براي نيل به هدف هاي از پيش تعيين شده است.  از سوي ديگر پيشنياز و زيرساخت اصلاح اداري واقعي دسترسي به اطلاعات و آمار كامل و شفاف از وضعيت موجود نظام اداري مي‌باشد. سامانه ملي مديريت ساختار دستگاههاي اجرايي به همين منظور و با 4 هدف اصلي ايجاد و توسعه داده شده است:

1-   اصلاح و مهندسي مجدد فرايندهاي حوزه ساختار و تشكيلات به نحوي كه همه درخواست ها و فرايندهاي اين حوزه در ارتباط با سازمان اداري و استخدامي كشور و دستگاههاي اجرايي به صورت الكترونيكي انجام شود كه اين هدف در ابتداي سال 1396 عملا محقق شده است و از تاريخ 1396/1/15 تمامي درخواست هاي تشكيلات تفصيلي، نمودار، جابجايي  واحد سازماني و پست و تغيير عنوان و ... صرفا در سامانه مذكور انجام مي‌شود.

2-   ارايه گزارش و تحليل‌هاي مختلف از وضعيت نظام اداري ايران شامل وضعيت پست‌هاي دستگاههاي اجرايي، توزيع پست‌ها در گستره جغرافيايي كشور، باتصدي و بلاتصدي بودن پست‌ها، تعداد پست‌هاي كارشناسي در يك حوزه خاص در يك دستگاه و يا دركشور ، تعداد پست‌هاي مديريتي و ....

3-   ارتباط با ساير سامانه هاي مرتبط به جهت نظم دهي و شفاف سازي از جمله سامانه نيروي انساني سازمان، سامانه ثبت احوال، سامانه ايثار بنياد شهيد، سامانه سازمان بازنشستگي كشوري و ....

4-      فراتحليل ساختار نظام اداري : در سه مورد قبل اقدامات و گام‌هاي جامعي برداشته شده و موارد اجرايي شده‌اند اما در مورد چهارم نياز به برنامه‌ريزي و تلاش هستيم. ما وارث يك ساختار اداري هستيم كه نياز به بازنگري اساسي و بنيادين دارد سامانه مذكور وضعيت موجود را ترسيم مي‌كند  و ما بايد بتوانيم با توجه به مقتضيات و شرايط كشور، حذف ساختارهاي موازي، استفاده از فناوري‌هاي نوين وضعيت مطلوب ساختار نظام اداري را ترسيم كنيم.

 

پس از اين مقدمه نسخه جديد سامانه  و امكانات آن به صورت كامل توسط همكاران امور ساختارهاي سازماني توضيح داده شد و به همه سوالات همكاران محترم در سازمان مديريت و برنامه ريزي استانها نيز پاسخ داده شد.

 


Powered by Tetis PORTAL