13 آبان 1398 10:18:29
رهبر انقلاب: مذاكره با آمريكا هيچ نتيجه اي ندارد


حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در آستانه‌ي ۱۳ آبان روز ملي مبارزه با استكبار جهاني در ديدار هزاران نفر از دانش‌آموزان و دانشجويان سراسر كشور، نسل جوان پُرتوان، پُرنشاط و پُرانگيزه را نعمتي بزرگ و ذخيره‌اي ارزشمند براي ايران خواندند و با اشاره به استمرار خصومت عميق آمريكا با ملت ايران از كودتاي ۱۳۳۲ تاكنون، تأكيد كردند: آمريكاي گرگ‌صفت البته ضعيف‌تر اما وحشي‌تر و وقيح‌تر شده است و در مقابل، جمهوري اسلامي ايران با دفاع مقتدرانه و منع مستدل مذاكره، راه نفوذ و ورود مجدد آمريكا به كشور را سد كرده است.

 رهبر انقلاب اسلامي همچنين «رونق توليد» را كليد حل مشكلات اقتصادي مردم از جمله گراني، تورم و كم شدن ارزش پول ملي خواندند و افزودند: نبايد همچنان كه مدتي بيهوده منتظر برجام مانديم، حالا در انتظار اقدامات اروپايي‌ها يا مسائل ديگر معطل بمانيم بلكه بايد به داخل دل ببنديم و همه‌ي توان را براي رونق توليد به كار گيريم.

 حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، كودتاي ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ را سرآغاز دشمني آشكار شيطان بزرگ با ملت ايران خواندند و افزودند: آمريكايي‌ها با آن كودتا، حتي به دولت مصدق كه به آنها اعتماد كرده بود رحم نكردند و با ساقط كردن دولت ملي، دولتي وابسته، فاسد و ديكتاتور را روي كار آوردند و به اين شكل بزرگ‌ترين دشمنيِ ممكن را در حق ملت ايران انجام دادند.

 ايشان افزودند: دولتي كه با كودتا سرنگون شد، در واقع چوب اعتماد به شيطان بزرگ را خورد و آمريكايي‌ها به واسطه‌ي رژيم پهلوي بر نيروهاي مسلح، نفت، سياست، فرهنگ، اقتصاد و همه‌ي عرصه‌هاي كشور تسلط كامل يافتند.

 رهبر انقلاب با اشاره به اينكه برخي از جمله آمريكايي‌ها در تلاشند با تحريف تاريخ، آغاز خصومت آمريكا با ايران را به تسخير لانه‌ي جاسوسي ربط دهند، خاطرنشان كردند: آمريكايي‌ها از ابتداي روابط با ايران، با طرح‌هاي بظاهر دوستانه، باطناً با ملت ايران دشمني ميكردند كه اين دشمني با كودتاي ۲۸ مرداد علني شد و اين مقطع آغاز خصومت علني آمريكا با ايران است.

 ايشان كودتاي مرداد ۱۳۳۲ را موجب آگاهي بيشتر ملت خواندند و افزودند: ده سال بعد در سال ۱۳۴۲ كه مبارزات اسلامي و مردمي شروع شد، امام خميني با درك موضع حقيقي و قلبي مردم، اين واقعيت را بيان كردند كه امروز در اذهان ملت ايران هيچ فردي منفورتر از رئيس‌جمهور آمريكا نيست.

 حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با بيان اين واقعيت كه آمريكا از آن روز تا امروز هيچ تغييري نكرده است، گفتند: همان شرارت، همان گرگ‌صفتي، همان تلاش براي ايجاد ديكتاتوري بين‌المللي و همان سلطه‌طلبيِ بي حد، امروز نيز در آمريكا وجود دارد البته با وحشي‌گري و وقاحت بيشتر.

 ايشان با يادآوري فشار و خفقان حاكم بر ايران در دوران رژيم ديكتاتوري وابسته به آمريكا، گفتند: انقلاب اسلامي اساساً عليه آمريكا و آن رژيم وابسته بود و عامه‌ي مردم به رهبري امام خميني، بساط پادشاهي فاسد و وابسته را جمع كردند و جمهوري اسلامي را بر سر كار آوردند.

 رهبر انقلاب با يادآوري برخي اقدامات آمريكايي‌ها در ۴۱ سال گذشته از جمله تهديد، كودتا، تحريم، تحريك قوميتها، تجزيه‌طلبي، آشوب‌طلبي، محاصره‌ي اقتصادي، نفوذ و روشهاي ديگر، تأكيد كردند: آنها در اين مدت هر چه بلد بودند و ميتوانستند عليه نهادهاي برخاسته از انقلاب بويژه اصل جمهوري اسلامي توطئه و اقدام كردند كه البته ما هم در مقابل، هر كاري توانستيم كرديم و در موارد زيادي حريف را به گوشه‌ي رينگ برديم.

 حضرت آيت‌الله خامنه‌اي «سد كردن راه نفوذ مجدد سياسي و تسلط دوباره‌ي آمريكايي‌ها بر ايران» را مهم‌ترين پاسخ جمهوري اسلامي در مقابل توطئه‌هاي حاكمان واشنگتن برشمردند و تأكيد كردند: منع مكرر مذاكره با آمريكا يكي از ابزارهاي مهم بستن راه ورود آنان به ايران عزيز است.

 ايشان مخالفت جمهوري اسلامي با آمريكايي‌ها را داراي منطقي مستحكم خواندند و افزودند: اين روش عقلاني، راه نفوذ مجدد آمريكايي‌ها را ميبندد، ابهت حقيقي و اقتدار ايران را به جهانيان ثابت ميكند و ابهت پوشالي طرف مقابل را در دنيا فرو ميريزد.

 حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به تكبر و خوي استكباري آمريكا خاطرنشان كردند: آمريكايي‌ها كه براي مذاكره با سران كشورها بر سر آنها منت ميگذارند، سالها است براي گفتگو با مقامات ايران اصرار ميكنند اما جمهوري اسلامي امتناع ميكند كه تحمل اين مسئله براي دشمنان ملت خيلي سخت است، زيرا به جهانيان ثابت ميكند در دنيا حكومتي وجود دارد كه قدرت غاصبانه و ديكتاتوري بين‌المللي آمريكا را قبول ندارد و زير بار حرف زور نميرود.

 رهبر انقلاب، مذاكره با آمريكا را حقيقتاً بي‌نتيجه برشمردند و تأكيد كردند: برخي كه مذاكره با آمريكا را حلّال مشكلات ميدانند، صددرصد اشتباه ميكنند و هيچ نتيجه‌اي از گفتگو با آمريكايي‌ها حاصل نخواهد شد، چراكه آنها يقيناً و قطعاً هيچ امتيازي نخواهند داد.

ايشان در همين زمينه اين واقعيت را يادآوري كردند كه طرف مقابل، نشستن مقامات ايراني پشت ميز مذاكره را به معناي به زانو درآوردن جمهوري اسلامي ميداند و از اصرار بر مذاكره، اين هدف را دارد كه به جهانيان بگويد فشار حداكثري و تحريمها سرانجام نتيجه داد و ايراني‌ها به زانو درآمدند.

 حضرت آيت‌الله خامنه‌اي افزودند: اگر مسئولان جمهوري اسلامي ساده‌لوحي ميكردند و به مذاكره ميرفتند، از فشارها و تحريمها هيچ چيزي كم نميشد، بلكه راه براي طرح رسمي توقعات و تحميلهاي جديد آمريكايي‌ها باز ميشد.

 رهبر انقلاب با اشاره به تلاشهاي بي‌نتيجه‌ي آمريكا براي حذف يا محدود كردن قدرت دفاع موشكي ايران افزودند: امروز به فضل الهي و همت جوانان ميهن، داراي موشكهاي دقيق با بُرد دو هزار كيلومتر هستيم كه ميتواند به هر هدفي با خطاي فقط يك متر اصابت كند.

 ايشان گفتند: اگر به مذاكره ميرفتيم، آمريكايي‌هاي متوقع پاي موشكها را به ميان ميكشيدند و مثلاً ميگفتند بايد موشكهاي ايران حداكثر ۱۵۰ كيلومتر بُرد داشته باشد كه اگر مسئولان ما اين را ميپذيرفتند، پدر كشور در مي‌آمد و اگر نميپذيرفتند، همين آش و همين كاسه تكرار ميشد.

 حضرت آيت‌الله خامنه‌اي تجربه‌هايي نظير مذاكرات بي‌نتيجه‌ي كوبا و كره‌ي شمالي با آمريكا را درس‌آموز خواندند و گفتند: مسئولان آمريكا و كره‌ي شمالي متقابلاً قربان صدقه‌ي يكديگر هم رفتند اما در نهايت آمريكايي‌ها بر اساس روال خود در مذاكرات، يك ذره از تحريمها كم نكردند و هيچ امتيازي ندادند.

 ايشان با اشاره به اصرار دولت فرانسه به واسطه‌گري گفتند: رئيس‌جمهور فرانسه يك ملاقات با ترامپ را حلّال همه‌ي مشكلات ايران دانسته بود كه بايد بگوييم اين شخص يا خيلي ساده است و يا همدست آمريكايي‌ها است.

 رهبر انقلاب اسلامي افزودند: اخيراً نيز با اينكه ميدانستم نميشود، اما براي امتحان و به منظور روشن شدن موضوع براي همگان، گفتم با وجود خطايي كه آمريكايي‌ها با خروج از برجام مرتكب شدند، اگر همه‌ي تحريمها را بردارند، ميتوانند در مجموعه‌ي برجام شركت كنند؛ اگرچه ميدانستم كه قبول نميكنند و به همين صورت هم شد.

 ايشان با طرح اين سؤال كه حدّ توقف خواسته‌ها و توقعات آمريكا از ايران كجا است، گفتند: آنها فعلاً ميگويند در منطقه فعال نباشيد، به جبهه‌ي مقاومت كمك نكنيد، در برخي كشورها حضور نداشته باشيد و توان دفاعي و توليد موشك خود را متوقف كنيد و بعد از اين خواسته‌ها، خواهند گفت از قوانين و حدود ديني دست برداريد و بر موضوع حجاب اسلامي نيز تأكيد نكنيد؛ بنابراين خواسته‌هاي آمريكا هيچ‌گاه تمامي ندارد.

 رهبر انقلاب اسلامي افزودند: من چند سال قبل در ديدار با مسئولان در همين حسينيه گفتم آنجايي كه آمريكا متوقف خواهد شد و ديگر توقع جديدي مطرح نخواهد كرد، كجاست؟ توقعات آمريكا حدّ يقف ندارد.

 حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به اينكه آمريكايي‌ها به دنبال بازگرداندن ايران به شرايط پيش از انقلاب هستند، تأكيد كردند: انقلاب اسلامي محكم‌تر از اين حرفها است و اراده‌ي پولادين و عزم راسخ جمهوري اسلامي هيچ‌گاه اجازه نخواهد داد كه آمريكا با چنين ترفندهايي بار ديگر به ايران بازگردد.

ايشان در ادامه‌ي سخنان خود به مسائل داخلي كشور و موضوع رونق توليد اشاره كردند و گفتند: هشت ماه از اعلام شعار سال گذشت. البته در اين هشت ماه برخي كارهاي خوب انجام گرفته است اما بخشهايي هم وجود دارند كه همچنان به كار و تلاش بيشتر نياز دارند.

 رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به اينكه كليد حل مشكلات اقتصادي كشور در گرو رونق توليد است، افزودند: من اقتصاددان نيستم اما اقتصاددان‌ها به‌صورت اجماعي، در سخنان و اظهارنظرهاي خود شعار سال را تأييد كردند زيرا اشتغال، ثروت ملي، رفاه عمومي و حتي پيشرفت علمي به‌واسطه‌ي رونق توليد به وجود مي‌آيد.

 حضرت آيت‌الله خامنه‌اي تأكيد كردند: كاهش فشار به مردم و حل مشكلاتي همچون گراني، تورم و كم‌ارزش شدن پول ملي تنها با اهتمام به موضوع توليد ملي امكان‌پذير خواهد بود.

 ايشان با اشاره به سخنان چندي پيش وزير صنعت مبني بر اينكه هر جا يك واحد صنعتي در آستانه‌ي تعطيلي قرار بگيرد، به كمك آن ميرويم، گفتند: اين سخنان، عالي و خرسندكننده است و حالا بايد پاي اين قول بايستند و ديگر مسئولان نيز همين‌گونه عمل كنند.

 حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با انتقاد از رويكرد «منتظر خارجي‌ها ماندن» گفتند: يك مدت معطل برجام بوديم، يك مدت ديگر هم معطل دستور رئيس‌جمهور آمريكا براي تمديد مهلتهاي سه‌ماهه‌اي بوديم كه متأسفانه در برجام گذاشته‌اند، و يك مدت هم معطل بمانيم براي رئيس‌جمهور فرانسه و برنامه‌هاي فرانسوي‌ها؛ درحالي‌كه اين انتظارها، سرمايه‌گذار و فعال اقتصادي را دچار بلاتكليفي ميكند و كشور را به ركود و عقب‌ماندگي ميكشاند.

 ايشان تأكيد كردند: اين انتظارها را رها كنيد. البته نميگويم رابطه‌ها را قطع كنيد بلكه ميگويم به خارجي‌ها دل نبنديد و فقط به داخل دل ببنديد.

 حضرت آيت‌الله خامنه‌اي به سخنان يكي از استانداران درباره‌ي انعقاد ۹۰ هزار ميليارد تومان قرارداد در استان طي چند ماه اشاره كردند و گفتند: اين نشان‌دهنده‌ي بخش كوچكي از ظرفيتهاي بي‌شمار استانها است كه بايد بر روي همين ظرفيتها متمركز شد و آنها را پيگيري كرد.

 ايشان يكي ديگر از راه‌هاي رونق توليد را جلوگيري از واردات كالاهاي داراي توليد داخل دانستند و افزودند: عده‌اي هستند كه حيات و ثروت بادآورده‌شان وابسته به واردات است اما واردات زائد و بي‌رويه موجب ورشكستگي توليد داخل و بيكار ماندن جوانان خواهد شد، بنابراين علاج واقعي مشكلات اين است كه دولت و مجلس، براي عملياتي و اجرايي شدن سياستهاي صحيح ابلاغي، برنامه‌ريزي كنند.

 حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در بخش ديگري از سخنانشان، با تمجيد از خصوصيات نسل جوان از جمله انگيزه، انرژي و آمادگي براي انجام دادن وظايف گفتند: كشور به معناي حقيقي كلمه به اين نسل احتياج دارد چراكه اين جوانانِ متدين هستند كه با احساس مسئوليت و در صراط مستقيم، ايران را ميسازند و به پيش خواهند برد.

 ايشان با انتقاد مجدد از موضوع محدود كردن نسل افزودند: آثار چنين اقدامات خطرناكي دو دهه بعد آشكار خواهد شد كه ايران ديگر از نسل جوان متراكم برخوردار نيست.

 رهبر انقلاب با اشاره به قول مسئولان براي برطرف كردن مشكلات موجود و مقابله با تحديد نسل، تأكيد كردند: اين موضوع بايد با جديت دنبال شود.

 حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در پايان سخنان خود گفتند: ظرفيتهاي كشور بسيار زياد است و جمهوري اسلامي به حول و قوه‌ي الهي و به كوري چشم آنهايي كه نميتوانند ببينند، از همه‌ي مشكلات، سرافراز بيرون خواهد رفت.


Powered by Tetis PORTAL