6 خرداد 1400 21:7:53
رهبر معظم انقلاب اسلامي در نشست تصويري با نمايندگان مجلس شوراي اسلامي: اگر نامزدها مردم را قانع كنند قادر به حل مشكلات اقتصادي هستند مشاركت بالا مي‌رود
رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح امروز (پنج‌شنبه) در ديدار تصويري با رئيس و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در سخنان مهمي درباره مسائل اخير انتخابات، بيان راه‌حل‌هاي عيني و واقعي درباره مشكلات اقتصادي و معيشتي مردم در برنامه‌هاي انتخاباتي نامزدها را عامل اصلي در افزايش انگيزه مشاركت در انتخابات خواندند و با تبيين بايدها و نبايدهاي رقابت‌هاي انتخاباتي تأكيد كردند: اثر نتيجه انتخابات سال‌ها بر زندگي مردم و كشور سايه‌افكن خواهد بود و اميدواريم انتخابات ۲۸ خرداد بر خلاف خواسته دشمنان مايه آبرو، عزت و سربلندي ايران بشود.
ايشان در اين ديدار كه در آغاز دومين سال فعاليت مجلس يازدهم صورت گرفت، همچنين با بيان توصيه‌هايي به نمايندگان ملت در مجلس شوراي اسلامي براي استمرار ويژگي‌هايي نظير «حركت انقلابي و خردمندانه»، «تلاش بي‌وقفه» و «كارآمدي و مردمي بودن» افزودند: همه مجالس همان‌گونه كه امام بزرگوار فرمودند بايد خود را عصاره فضائل درخشان و متعدد ملت قرار دهند.
رهبر انقلاب عملكرد مجلس در يك‌سال اخير را نشان‌دهنده تلاش، همت بلند و كارآمدي خواندند و حضور نيروهاي جوان و پُرتوان در كنار نيروهاي داراي سوابق تقنيني و اجرايي را، موجب توفيق مجلس در تصويب لوايح و طرح‌هاي مهم و متعدد دانستند و با تشكر از حضور رئيس و نمايندگان مجلس در ميان مردم و سفرهاي استاني گفتند: اين حركت بسيار خوب را ادامه دهيد و هميشه در كنار مردم بمانيد.
ايشان تصويرسازي منفي از مجلس يازدهم را حركتي بدون انگيزه‌هاي دلسوزانه و اصلاحي خواندند و افزودند: برخي انتقادات به قصد اصلاح و تكميل صورت مي‌گيرد اما در تصويرسازي منفي، اين انگيزه‌ها وجود ندارد، نمايندگان مجلس بايد با بي‌اعتنايي به اين كارها، به اجراي وظايف خود ادامه دهند و در رفتار و گفتار بهانه‌اي به دست دشمنان و اينگونه مخالفان ندهند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در بيان چند توصيه به نمايندگان منتخب ملت در مجلس افزودند: توصيه اصلي، انقلابي ماندن و حفظ ويژگي‌هايي نظير «تحرك و تلاش بي‌وقفه» است، چرا كه خداوند به فرموده قرآن كريم، ملائك رحمت خود را بر كساني نازل مي‌فرمايد كه در صراط مستقيم، استقامت به خرج دهند.
رهبر انقلاب با اشاره به انحراف تدريجي برخي عناصر گفتند: برخي در اوايل، پرتوان و با حرارت بودند اما وسوسه‌هاي مال، مقام و شهرت، راهشان را كج كرد و گاه ۱۸۰ درجه تغيير داد.
ايشان، انقلابي ماندن را نيازمند مراقبت دائمي و حساب‌كشي از خود دانستند و افزودند: معناي حقيقي تقوا، مراقبت مدام در مقابل خطرها و لغزش‌هاست.
توصيه دوم رهبر انقلاب، «افزايش كارآمدي و وجودعقلانيت و طمأنينه» در مجلس بود.
ايشان گفتند:  عملكرد مجلس تاكنون خوب بوده اما ريل‌گذاري براي اصلاح امور كشور، كارهاي فراتر و فراوان‌تري مي‌طلبد و نيازمند وجود آرامش عقلاني و پرهيز از كارهاي هيجاني و احساسي است.
رهبر انقلاب، مجلس را از مظاهر عمده خرد جمعي در كشور خواندند و با انتقاد از كساني كه در خارج مجلس، انقلابي‌گري را به معناي حرف‌هاي غيرمسئولانه و رفتار هيجاني مي‌دانند، افزودند: انقلابي‌گري يعني روحيه اقدام صحيح، عازم و جازم در جهت درست و برگرفته از عقلانيت.
رهبر انقلاب، امام خميني را مظهر تمام‌عيار انقلابي‌گري و عقلانيت خواندند و افزودند: امام ره) از همه انقلابي‌تر و در عين حال عاقل‌تر بود و هميشه پخته‌تر و سنجيده‌تر حرف مي‌زد و در اين مسير هيچ‌گاه اصطلاحاً كم نياورد.
توصيه ديگر رهبر انقلاب، آسيب‌شناسي رفتار نمايندگان بود.
ايشان، استفاده از توانايي‌هاي قانوني نظير سؤال، استيضاح و تحقيق و تفحص به نفع مسائل شخصي، گروهي يا قومي را از جمله اين آسيب‌هاي احتمالي دانستند و گفتند: از اين توانايي‌ها بايد فقط در جهت مُرّ قانون و حقيقت استفاده كرد.
رهبر انقلاب، ورود به مسائل اجرايي و تلاش براي سپرده شدن مسئوليت‌هاي شهري و استاني به اشخاص مورد نظر را از ديگر آسيب‌هايي دانستند كه نمايندگان در معرض آنها قرار دارند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، همچنين نمايندگان مجلس را به مراقبت و دقت در استفاده از تريبون مجلس توصيه كردند و افزودند: گاهي بيان انتقادات در جمع‌هاي محدود مؤثر است اما بيان اين حرف‌ها در تريبون مجلس بي‌اثر و حتي مضر است.
پرهيز از تلاش براي رسيدن به منصب وزارت يا پست‌هاي اجرايي توصيه بعدي رهبر انقلاب به نمايندگان مجلس بود.
ايشان، هيئت نظارت بر رفتار نمايندگان را نيز به دقت در اين موارد توصيه كردند و افزودند: البته مراقبت دروني نمايندگان مؤثرتر است.
توصيه بعدي رهبر انقلاب به نمايندگان مجلس، «اهتمام جدي به كار كارشناسي در بررسي طرح ها و لوايح و بالا بردن سطح كيفي قوانين» بود.
حضرت آيت الله خامنه اي گفتند: بالا بودن سطح كيفي قوانين به قوت و عملي بودن، صريح و روشن و بدون ابهام بودن، و تأويل ناپذير بودن قوانين است و نمايندگان بايد در مورد طرح‌ها و لوايح با صاحب‌نظران مشورت كنند تا سطح كارشناسي ارتقاء يابد.
رهبر انقلاب يك نكته را نيز متذكر شدند و افزودند: در مسائل حساس و مهم، ترجيح اين است كه به جاي طرح، لايحه ارائه شود زيرا موافقت دولت به عنوان مجري را به همراه دارد و همچنين از پشتوانه كار كارشناسي بدنه دولت نيز برخوردار است.
حضرت آيت الله خامنه اي با توصيه به «رعايت اولويت‌ها و مسائل اساسي» افزودند: خوشبختانه در برنامه‌هاي مجلس، اولويت‌ها دنبال مي‌شود اما اين موضوع بايد به‌طور جدي مورد توجه قرار گيرد و با توجه به شعار سال، اولويت اصلي كشور برطرف كردن موانع توليد و پشتيباني از توليد است زيرا اگر توليد احياء شود، اقتصاد كشور جان خواهد گرفت.
رهبر انقلاب اسلامي با يادآوري توصيه خود به دوره هاي مختلف مجلس در خصوص علاج تراكم قوانين خاطرنشان كردند: بايد با مشخص كردن يك مهلت براي اين موضوع فكري شود.
حضرت آيت الله خامنه اي در آخرين توصيه خود به نمايندگان با اشاره به كلام پر مغز امام(ره) مبني بر اينكه «مجلس عصاره فضائل ملت است»، گفتند: اين كلام يعني مجلس بايد عصاره فضائل ملت باشد و فضائل ملت هم كه در ۴۲ سال گذشته و در عرصه‌هاي مختلف بروز يافته عبارتند از مجاهدت، ايثار، عزت و اعتماد به‌نفس، اميد و توانايي ايستادگي در برابر مشكلات.
ايشان در بخش ديگري از سخنانشان به موضوع انتخابات رياست جمهوري پرداختند و افزودند: دشمنان از همه امكانات خود استفاده مي كنند تا انتخابات مايه سرشكستگي ملت شود و برخي هم در داخل دانسته يا ندانسته حرف بدخواهان را ادامه مي دهند اما من بسيار اميدوارم كه به لطف خداوند و با همت ملت، اين انتخابات مايه آبرو و عزت كشور شود.
رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به احراز صلاحيت كانديداهاي انتخابات رياست جمهوري از جانب شوراي نگهبان، گفتند: من لازم مي دانم از همه كساني كه براساس احساس مسئوليت وارد عرصه انتخابات شدند، تشكر كنم و همچنين از كساني كه صلاحيت آنها احراز نشد و نجيبانه برخورد و مردم را دعوت به شركت در انتخابات كردند، بطور مضاعف تشكر مي كنم.
حضرت آيت الله خامنه اي خاطرنشان كردند: عدم احراز صلاحيت برخي افراد به معني بي‌صلاحيتي آنان نيست بلكه به اين معنا است كه شوراي نگهبان با توجه به گزارشها، امكانات و آشنايي‌هاي خود نتوانسته صلاحيت آن فرد را تشخيص دهد، اگر چه ممكن است آن فرد صلاحيت بالايي هم داشته باشد.
ايشان با اشاره به برخي اعتراض ها به شوراي نگهبان افزودند: البته انگيزه اين اعتراض‌ها متفاوت است. برخي اعتراض‌ها از سر دلسوزي و به دليل نگراني از مشاركت پايين مطرح مي شوند، و برخي هم بدليل آنكه نامزد مورد نظرشان احراز صلاحيت نشده، گله‌مند و ناراحت هستند كه به آنها ايرادي نمي‌شود داشت، اما برخي با اصل شوراي نگهبان مخالفند و با مطالب خود در فضاي مجازي و مطبوعات، مي‌خواهند از اين فرصت براي انتقام از شوراي نگهبان استفاده كنند كه خداوند از اين افراد نخواهد گذشت.
رهبر انقلاب اسلامي درباره برخي نگراني‌ها از احتمال مشاركت پايين مردم در انتخابات ۲۸ خرداد، گفتند: من معتقدم ميزان مشاركت مردم ارتباطي با اين اسم يا آن اسم ندارد بلكه مردم به‌دنبال فردي هستند كه داراي مديريت و اراده قوي و كارآمدي بالا براي حل مشكلات كشور باشد و براي مردم هم مهم نيست كه اين فرد چه عنواني دارد و يا از چه جناحي است، البته شايد اين موضوع براي گروههاي سياسي مهم باشد ولي براي عامه اينگونه نيست.
حضرت آيت الله خامنه اي خاطرنشان كردند: مهم اين است كه نامزدها مردم را اقناع كنند كه مشكلات جامعه را مي شناسند، مدير و مدبر و با صداقت هستند و توانايي اداره كشور را دارند. در اين صورت به لطف خدا مردم با مشاركت بالا در پاي صندوق هاي رأي حاضر خواهند شد.
ايشان با اشاره به برخي اظهار نظرها مبني بر اينكه نامزدها بايد در مناظرات ديدگاههاي خود را درباره فضاي‌مجازي و سياست خارجي اعلام كنند، تأكيد كردند: اينها جزء مسائل مردم نيست. مسئله مردم «بيكاري جوانان، معيشت طبقات ضعيف و مافياي واردات» است كه كمر توليد را مي‌شكند و جوانان مبتكر و با انگيزه را مأيوس و كشاورزان زحمتكش را بيچاره مي‌كند.
رهبر انقلاب در همين خصوص افزودند: اخيراً به مسئولان درباره وضعيت كشاورزان تذكر داده‌ايم زيرا كشاورز با زحمت و رنج فراوان محصولي را توليد مي‌كند اما سياست‌هاي نادرست و واردات، او را به خاك سياه مي نشاند و سود اصلي را به جيب دلال ها مي برد.
حضرت آيت الله خامنه اي با تأكيد بر اينكه بايد كسي مسئول قوه مجريه شود كه اين مسائل و مشكلات اصلي مردم را بداند و بتواند آنها را حل كند، گفتند: در چنين صورتي، كشور به معني واقعي كلمه سعادتمند خواهد شد.
ايشان مسائل سياسي و فرهنگي را با اهميت خواندند اما افزودند: اكنون مسئله فوري و اصلي كشور، اقتصاد است و نامزدها بايد برنامه ها و راه حل هاي خود براي حل مشكلات اقتصادي را به مردم ارائه و آنها را قانع كنند كه توانايي حل مشكلات اقتصادي را دارند.
رهبر انقلاب با اشاره به مخالفت دشمنان با انتخابات از ابتداي پيروزي انقلاب بخصوص بعد از تغيير قانون اساسي و سپرده شدن وظايف اجرايي اداره دولت به رئيس جمهور، گفتند: در اين ۴۲ سال دستور كار تبليغاتي دشمنان اينگونه بوده كه قبل از انتخابات مي‌گويند مردم شركت نخواهند كرد، بعد از شركت مردم در انتخابات مي‌گويند انتخابات مهندسي‌شده بوده و در مورد فرد انتخاب شده به عنوان رئيس‌جمهور هم مي گويند او اختياري ندارد.
حضرت آيت الله خامنه اي با تأكيد بر اينكه اكنون هم دستور كار تبليغاتي دشمن همينگونه است، افزودند: آنها تلاش دارند به مردم القاء كنند انتخابات و انتخاب رئيس جمهور هيچ فايده اي ندارد و متأسفانه برخي در داخل نيز اين حرفها را تكرار و تئوريزه مي كنند.
ايشان تأكيد كردند: با وجود همه اين دشمني‌ها و تبليغات، وظيفه همه آن است كه هر آنچه تكليف شرعي و رضاي خداوند است دنبال كنيم و وظيفه خود را انجام دهيم.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در ادامه به بيان چند توصيه خطاب به كاندايداهاي انتخابات رياست جمهوري و طرفداران آنها و عموم مردم پرداختند.
رهبر انقلاب نامزدها را از تبديل كردن انتخابات به «صحنه جنگ قدرت و برخوردهاي اهانت‌آميز» مشابه آنچه در آمريكا و بعضي كشورهاي اروپايي معمول و مايه آبروريزي آنها است، بر حذر داشتند و گفتند: در گذشته نيز هر گاه در مناظره‌ها و برنامه‌هاي انتخاباتي از اينگونه روشهاي تخريبي، تهمت‌زني و ترساندن مردم از رقيب استفاده شد، كشور ضرر كرد.
ايشان تأكيد كردند: ميدان انتخابات ميدان مسابقه خدمت و سبقت گرفتن در خيرات است و بايد از نفرت‌پراكني و اتهام‌زني پرهيز شود.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تأكيد بر پرهيز از شعارهاي غير واقع‌بينانه و فريبنده، افزودند: نامزدها با توجه به امكانات و واقعيات كشور، شعار و وعده بدهند.
«رعايت جدي ملاحظات اخلاقي» و «خودداري از هنجارشكني و شكستن خطوط اصلي نظام» توصيه بعدي رهبر انقلاب به كانديداها بود.
ايشان خاطرنشان كردند: رعايت اخلاق اسلامي در مناظره‌ها و مصاحبه‌ها، موجب سرريز شدن آن در جامعه و الگوگيري مردم خواهد شد.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي افزودند: راهكار بعضي افراد براي بيشتر ديده و شنيده شدن، شكستن خطوط اصلي نظام است در حالي‌كه نظام جمهوري اسلامي نظامي مستقر، پا برجا و جا افتاده است كه با همين خطوط خدايي و مردمي در مقابل دشمني‌ها ايستاده است، ضمن اينكه هنجارشكني موجب ايجاد موقعيت بهتر در بين مردم نخواهد شد.
رهبر انقلاب سپس خطاب به طرفداران نامزدها، «نيت خدايي» را موجب بركت و رضايت الهي در صورت رقم خوردن هر گونه نتيجه‌اي دانستند و گفتند: گاهي داغ‌تر بودن طرفداران از خود كانديداها موجب تعارض و بدگويي مي‌شود كه در اين زمينه بايد مراقبت كرد چرا كه از برنامه‌هاي مخالفان به جان هم انداختن طرفداران نامزدها و استفاده از فضاي مجازي براي بدگويي و انتشار دروغ عليه يكديگر است.
ايشان افزودند: انگيزه‌هاي دشمنان براي ايجاد اخلال بسيار عميق است البته در فضاي مجازي نيز گاهي مسائلي برجسته مي‌شود كه لزوماً بازتاب خواست مردم نيست.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي از كانديداها خواستند بين خود و خدا ملتزم شوند كه نتيجه انتخابات هر چه شد، همه آن را بپذيرند و نجيبانه تسليم شوند.
ايشان خاطرنشان كردند: نبايد انتخابات و جمهوريت را تا وقتي قبول داشت كه به نفع ما باشد و اگر به نفع ديگري شد بگوييم آن را قبول نداريم كه متأسفانه آزمون تلخي از اين قضيه در سال ۸۸ در تاريخ انتخابات باقي ماند.
رهبر انقلاب در پايان سخنانشان خطاب به عموم مردم گفتند: انتخابات در يك روز انجام مي‌شود اما اثر آن تا چند سال باقي مي‌ماند بنابراين با شركت در انتخابات كه متعلق به خود شما است، از خداوند براي رأي دادن به كسي كه شايسته اين مسئوليت است كمك بخواهيد.
ايشان تأكيد كردند: كساني كه مردم را از رفتن پاي صندوق رأي منع و القاء بي‌فايده بودن انتخابات را مي‌كنند، دروغ مي‌گويند كه دلسوز مردم هستند، بنابراين به حرف آنها اعتنا نكنيد.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي همچنين اهميت انتخابات شوراهاي شهر و روستا را يادآور شدند و گفتند: اين انتخابات تأثير زيادي در مديريت شهرها و روستاها دارد.
رهبر انقلاب با ابراز اميدواري براي جلب هدايت الهي در عمل به وظيفه، از صاحبان سخن نافذ در همه اصناف و اقشار خواستند از نفوذ سخن خود براي ترويج انتخابات استفاده كنند.
پيش از سخنان رهبر انقلاب اسلامي، آقاي قاليباف رئيس مجلس شوراي اسلامي در گزارشي، مهمترين اقدامات تقنيني و نظارتي انجام‌شده در سال اول مجلس يازدهم را برشمرد.
اولويت دادن به مسائل اقتصادي و معيشتي با تصويب قوانيني مانند «بسته اقتصاد مردمي»، «قوانين ناظر به افزايش توليد و كاهش قيمت مسكن»، «تعيين تعرفه خريد محصولات كشاورزي»، «الزام دولت به پرداخت يارانه كالاهاي اساسي»، «كاهش ماليات واحدهاي توليدي»، «اختصاص ۲۰ هزار ميليارد تومان براي محروميت‌زدايي»، و اهتمام به اصلاح ساختار بودجه و نوسازي نظام بانكي و مالياتي، و همچنين قوانين مهم ديگر از جمله مصوبه اقدام راهبردي در موضوع هسته‌اي از جمله مواردي بود كه آقاي قاليباف در گزارش عملكرد مجلس به آنها اشاره كرد.

Powered by Tetis PORTAL