13 تير 1397 16:7:28
معاون رئيس‌جمهور و رئيس سازمان اموراستخدامي به همشهري گفت: سهم معلولان در آزمون استخدامي محفوظ مي‌ماند

آزمون استخدامي فراگير دستگاه­هاي اجرايي در حالي با شركت بيش از 400هزار نفر در سراسر كشور برگزار مي­شود كه در روزهاي گذشته نهادهاي مدني وابسته به معلولان و سازمان بهزيستي به ناديده گرفتن سهم معلولان اعتراض كرده و خواستار تجديد نظر از سوي سازمان امور استخدامي كشور در آزمون شده‌اند.

طبق قانون حمايت از حقوق معلولان كه حدود 2‌ماه پيش از سوي رئيس‌جمهور به تمامي دستگاه­ها ابلاغ شده است بايد در تمامي آزمون‌هاي استخدامي دولتي سهم 3درصدي براي جذب معلولان درنظر گرفته شود.

البته معاون رئيس‌جمهور و رئيس سازمان امور اداري و استخدامي كشور به همشهري مي‌گويد كه در آزمون امسال حدود 2هزار و400فرد معلول ثبت‌نام كرده‌اند و طبق قانون سهم آنها درنظر گرفته خواهد شد. باتوجه به اينكه امسال در آزمون استخدامي 18هزار نفر جذب خواهند شد، طبق قانون بايد 500نفر از معلولان در دستگاه‌هاي دولتي استخدام شوند اما نگراني از آنجايي براي اجرا نشدن قانون براي معلولان جدي شده است كه مثلا دستگاهي مانند آموزش و پرورش كه قرار است 15هزار نفر را استخدام كند در شرايط جذب خود محدوديت‌هايي مانند بينايي كامل يا شنوايي 60درصد به بالا را درنظر گرفته است كه عملا باعث مي‌شود بخشي از معلولان نتوانند در آزمون استخدامي جذب شوند. رئيس سازمان امور اداري و استخدامي كشور با بيان اينكه قانون تأكيد كرده از مجموع استخدام‌هاي دولتي بايد سهم 3درصدي به معلولان اختصاص داده شود، گفت: ‌متناسب با ويژگي‌هايي كه براي هر شغل درنظر گرفته شده، معلولان مي‌توانند در اين آزمون شركت كنند.

جمشيد انصاري در گفت‌وگو با همشهري گفت: اكنون 3ميليون فارغ‌التحصيل دانشگاهي داريم كه به‌دنبال شغل مناسب دولتي هستند اما در نهايت تعداد محدودي از اين افراد مي‌توانند به اشتغال نهادهاي دولتي در بيايند. به گفته او در آزمون امسال بيش از 400هزار فرد ثبت‌نام كرده‌اند كه حدود 2هزار و 400نفر از آنها معلول هستند و طبق اين آمار براي هر يك شغل دولتي 22فرد سالم و از سهم 3درصدي معلولان براي هر صندلي 4نفر ثبت‌نام كرده‌اند؛ به اين ترتيب وضعيت استخدامي معلولان بسيار بهتر از ساير افراد است چرا كه هر فرد معلول براي به‌دست آوردن شغل بايد با 4نفر و هر فرد سالم بايد با 22نفر رقابت كند.

 
رئيس سازمان امور استخدامي در پاسخ به اين سؤال كه محدوديت‌هاي كنوني در دفترچه باعث مي‌شود كه عملا معلولان امكان استخدام نداشته باشند، گفت:‌برخي از افراد معلول به‌خاطر نوع معلوليت‌ها نمي‌توانند متصدي برخي شغل‌ها شوند؛ به همين دليل در شرايطي كه براي برخي شغل‌ها درج شده، معلولان ديده نشده‌اند و در واقع اين محدوديت‌ها به‌دليل نوع شغل عنوان شده است؛ به‌عنوان مثال براي استخدام محيط‌بان نمي‌توان فرد معلول حركتي را استخدام كرد اما همين فرد را مي‌توان در قسمت اداري سازمان محيط‌زيست استخدام كرد.

انصاري با تأكيد بر سهم 3درصد مسئولان در استخدام‌هاي دستگاه‌هاي دولتي گفت: اين سهم در هر صورتي به معلولان اختصاص دارد و اگر معلولان در اين آزمون نتوانند كل سهم 3درصدي را پر كنند سهميه آنها به آزمون سال بعد منتقل و از نظر قانوني لحاظ مي‌شود. به گفته وي، نهادها و ادارات دولتي اجازه استخدام افراد غيرمعلول را در سهميه معلولان ندارند و اين مجوز صرفا براي معلولان صادر شده است و به افراد عادي نمي‌توانند اختصاص داده شود.

 انصاري تصريح كرد: سال گذشته براي وزارت آموزش و پرورش مجوز استخدام 8هزار نفر صادر شده بود اما تعدادي از افراد نتوانستند حد نصاب لازم را براي ورود به اين وزارتخانه كسب كنند و سهميه آنها براي همان مناطقي كه رديف استخدامي‌شان خالي مانده بود براي امسال لحاظ شده است؛ همين وضعيت درخصوص استخدام معلولان نيز اعمال مي‌شود.

 

 


Powered by Tetis PORTAL