21 بهمن 1399 18:38:57
رئيس جمهور در ديدار سفراي خارجي مقيم تهران در مراسم جشن سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي: خواهان دوستي با همه كشورهايي هستيم كه اراده آنها دوستي با ملت ايران است

حجت الاسلام والمسلمين دكتر حسن روحاني عصر سه شنبه در آستانه 22 بهمن و جشن چهل و دومين سالگرد پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي، در ديدار سفراي خارجي مقيم تهران گفت: امروز هيچ‌كس نمي‌تواند توقعي نسبت به ايران داشته باشد كه چرا قدم اول را برنمي‌دارد.

دكتر روحاني تصريح كرد: فكر مي كنم در اين كه چه كسي بايد آغازگر باشد، جاي ترديدي وجود ندارد. ما از تعهد خارج نشده ايم كه گام اول را برداريم كشوري كه سه سال از تعهد خارج شده و بر ملت ما بر خلاف مقررات بين المللي و تعهداتش در 2231 ظلم روا داشته، موظف است گام اول را بردارد.

رئيس جمهور با تاكيد بر اينكه هر ساعتي كه اعضاي 1+5 به كليه تعهدات برجامي خود پايبند شوند و عمل كنند، بدانند در ساعت بعد ما به همه تعهدات عمل مي كنيم، اظهارداشت: ايران ثابت كرده اگر چيزي را امضا و تعهدي را پذيرفت، با تمام وجود پاي امضا، تعهد و پيمان خود مي ماند و اين از افتخار ملت ايران در تاريخ و بويژه طي 42 سال گذشته است.

رئيس جمهور گفت: 22 بهمن يك روز بسيار مهم و تاريخ‌ساز براي ماست و روزي است كه ملت ايران توانست با اتحاد، يكپارچگي و فداكاري در برابر يك رژيم تا دندان مسلح و مورد حمايت صددرصدي آمريكا و برخي از ديگر كشورهاي بزرگ جهان به پيروزي دست پيدا كند.

دكتر روحاني تاكيد كرد: اين روز براي ما به خاطر استقلال مبارك است و براي جهان مبارك است به دليل اينكه ايران صاحب دموكراسي، جمهوريت و در چارچوب فرهنگ خود اسلاميت شد.

رئيس جمهور افزود: نداي اين نظام از 42 سال قبل تا امروز صلح، ثبات، مذاكره و دستيابي به دوستي با كشورهاي مختلف بوده است گرچه در اين 42 سال دو جنگ به ما تحميل شد.

دكتر روحاني ادامه داد: يك جنگ توسط صدام و يك جنگ توسط ترامپ اما ما در برابر هر دو تجاوز با مقاومت و صبر ايستادگي كرديم و در هر دو جنگ پيروز شديم.

رئيس جمهور اظهار داشت: آن كس كه جنگ اول را بر ملت ما تحميل كرد امروز  نام و نشاني و چيزي جز ننگ و عار برايش نماند و ترامپ كه جنگ اقتصادي را بر ملت ما تحميل كرد از او هم امروز جز ننگ و عار چيزي نمانده است.

دكتر روحاني تصريح كرد: يك سال اخير به خاطر شيوع كرونا و بيماري كوويد-19 بر همه ملت‌هاي جهان با رنج و سختي گذشت اما بر ملت ما سخت‌تر گذشت چون همه ملتها براي تهيه تجهيزات مورد نياز پزشكي، مواد غذايي، دارو و واكسن براي استفاده پول خود آزاد بودند به جز ايران كه منابع مالي‌اش با تحريم ظالمانه غيرقانوني آمريكا در اختيارش قرار نمي‌گرفت.

رئيس جمهور خاطرنشان كرد: كوويد-19 يك آزمايش بزرگ در سطح جهان براي انسانيت، همكاري و كمك به يكديگر بود اما در اين آزمايش بزرگ نيز دولت ترامپ رفوزه شد و در طول اين مدت براي اينكه مردم ايران از منابع مالي خود براي مقابله با كرونا بتوانند استفاده كنند يك بار هم كمكي نكرد.

دكتر روحاني با بيان اينكه در دولت جديد آمريكا هم تا امروز اقدام درستي را در اين زمينه مشاهده نكرده‌ايم، گفت: دولت جديد آمريكا كه مدعي است مي‌خواهد با كوويد-19 مقابله كند و به ملت‌ها در اين زمينه كمك كرده و دست آنها را باز بگذارد، لااقل تا امروز نسبت به ملت ايران اقدامي انجام نداده است.

رئيس جمهور تاكيد كرد: اما ملت ما در اين آزمايش هم توانست با موفقيت راه خود را طي كند. ما امروز تمام تجهيزات مورد نياز و داروهاي موثر براي اين بيماري را در داخل توليد مي‌كنيم وحتي برخي از توليدات خود را صادر مي‌كنيم. در زمينه واكسن كرونا نيز سه موسسه بزرگ بركت، رازي و پاستور جواز تست باليني واكسن توليدي خود را دريافت كردند و در ماههاي آينده شاهد آن خواهيم بود كه مردم ما از واكسن توليد داخل استفاده خواهند كرد.

دكتر روحاني با اشاره به آغاز طرح واكسيناسيون كرونا از صبح امروز در ايران با بيان اينكه در مقابله با اين بيماري از هيچ تلاشي فروگذار نكرده‌ايم، گفت: اعتقاد ما اين است كه در مسائل انساني و جهاني بايد كنار هم باشيم.

رئيس جمهور در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينكه در طول زمان از سال 2015 تاكنون به همه تعهدات خود در زمينه توافق هسته‌اي برجام پابرجا بوده‌ايم، گفت: در تمام اين مراحل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در گزارش‌هاي خود عمل به تعهدات از سوي ايران را تاييد كرده است و در 15 نوبت گزارش آژانس اين موضوع تاييد شده است.

دكتر روحاني افزود: حتي در سال 2017 كه دولت وقت آمريكا نغمه‌هايي را براي خروج از توافق سر داد و سرانجام در سال 2018 از برجام خارج شد و تحريم‌ها عليه ايران را اعمال كرد ما يك سال صبر كرديم و به همه تعهدات خود عمل نموديم.

رئيس جمهور با بيان اينكه گزارش اژانس در سالهاي 2018 و اوايل 2019 نيز بر اين تاكيد داشت كه ايران به تمام تعهدات خود عمل كرده است، گفت: كشورهاي 1+4 قول داده‌ بودند به رغم خروج آمريكا از برجام به تعهدات خود عمل كنند اما اين كار را نكردند و ما بعد از يك سال عمل به تعهدات به صورت يكجانبه، كاهش تعهدات به صورت مرحله به مرحله را آغاز كرديم و براي هر مرحله نيز دو ماه به كشورهاي 1+4 فرصت داديم كه به تعهدات خود عمل كنند.

دكتر روحاني با تاكيد بر اينكه امروز هيچ كس نمي‌تواند توقعي داشته باشد كه چرا ايران قدم اول را برنمي‌دارد، گفت: ايران يك سال تمام به صورت يكجانبه به همه تعهدات خود پايبند بوده امروز هم اعلام مي‌كنيم هر ساعتي كه 1+5 به كليه تعهدات برجام پايبند شوند و عمل كنند بدانند كه ما يك ساعت بعد به تمام تعهدات خود عمل خواهيم كرد و اجراي تعهدات ما در صورتي است كه كاملا روشن و واضح باشد كه 6 كشور روبروي ما هم به همه تعهدات خود عمل مي‌كنند.

رئيس جمهور با تاكيد بر اينكه چه كشوري بايد آغازگر باشد و قدم پيش بگذارد جاي ترديدي وجود ندارد، گفت: ما از توافق و تعهد خارج نشده‌ايم كه بخواهيم گام اول را برداريم.

دكتر روحاني خاطرنشان كرد: كشوري كه از تعهد خارج شده و برخلاف مقررات بين‌المللي و تعهد قطعنامه 2231 سازمان ملل سه سال ظلم را بر مردم ما رواداشته هر ساعتي كه براي عمل به تعهد خود تاخير كند پا روي قانون گذاشته است.

رئيس جمهور با تاكيد بر اينكه آماده‌ايم هر روز كه آمريكا به تعهدات كامل خود به برجام برگردد ما هم به همه تعهدات خود عمل كنيم، گفت: ايران ثابت كرده كه اگر چيزي امضا كرد و تعهدي را پذيرفت با تمام وجود بر پيمان و تعهد خود مي‌ماند و اين از افتخارات ملت ما در طول تاريخ به ويژه در اين 42 سال گذشته است ما هر جا تعهدي داديم و متن و سندي را امضا كرديم پاي آن باقي مانديم.

دكتر روحاني در ادامه سخنان خود با اشاره به شرايط منطقه گفت: منطقه ما بسيار حساس و در سرنوشت جهان تاثيرگذار است. ما معتقديم منطقه حساس خاورميانه بايد از امنيت و صلح و ثبات برخوردار باشد در طول اين 42 سال هر جا در منطقه از ما كمك و ياري خواسته شده به ويژه از سوي همسايگان ما به او كمك كرديم.

رئيس جمهور اظهار داشت: هر جا تروريسم در منطقه ما مشاهده شد به ياري ملتي به پا خاستيم كه مورد تعرض تروريست‌ها قرار گرفته، عراق، سوريه، لبنان و افغانستان شاهدي بر اين موضوع است.

دكتر روحاني با بيان اينكه هر كجا تروريسم فعال شده و دولت كشوري براي مقابله تروريسم از ما كمك خواسته دريغ نكرده‌ايم، گفت: چه كساني به تروريسم‌ها در اين منطقه كمك كردند و ميلياردها دلار پول مردم خود را براي مداخله در منطقه مصرف كردند آنها بايد در برابر ما، منطقه و همه ملت‌ها پاسخگو باشند كه چرا به تروريست‌ها كمك كردند و امكانات نظامي و مالي در اختيارشان گذاشتند؟ چرا اجازه دادند تروريست‌ها نفت منطقه ما در بازار آنها بفروشند و با پول آنها سلاح تهيه كنند و دست به جنايت در منطقه ما بزنند؟

رئيس جمهور افزود: چرا آمريكا و اروپا بايد به يك كشور متجاوز به يمن كمك تسليحاتي كنند؟ پاسخگوي اين همه كشتار، قحطي و جنايت در يمن چه كسي است؟

دكتر روحاني با تاكيد بر اينكه ملت ما نبايد در برابر اين حوادثي كه در منطقه شاهد بوديم به كسي پاسخ دهد، گفت: ما هميشه مدافع و كمك ملت‌ها و دولت‌هايي بوديم كه از ما درخواست كمك كردند، ما خود قرباني تروريزم، سلاح كشتار جمعي و سلاح شيميايي هستيم و جايگاه و سابقه ملت ما براي همه جهانيان روشن است.

رئيس جمهور افزود: آن كسي كه از روز اول در كنار ملت و ارتش عراق با تروريست‌ها و داعش در اين كشور مبارزه كرد شهيد سردار سليماني بود كه با يار دوست خود ابومهدي المهندس با تروريستهاي داعش مبارزه كرده و داعش را در عراق سرنگون كردند اما اين عزيزان با دستور صريح ترامپ به دست آمريكا كشته شدند. پاسخ اين ترور را چه كسي بايد بدهد؟ دادگاه‌هاي منطقه و عراق  و دادگاه هاي بين المللي نبايد در برابر اين جنايت سكوت كنند.

دكتر روحاني خاطرنشان كرد: ما باز هم در منطقه با تروريسم مي‌جنگيم و باز هم معتقديم كه با دخالت و حضور بيگانگان در منطقه مخالفيم. باز هم مي‌گوييم جهان بايد عاري از خشونت و افراطي‌گري باشد.

رئيس جمهور خاطرنشان كرد: ما معتقديم راه حل مشكلات منطقه به دست مردم خودِ منطقه است و در اين رابطه طرح اميد و طرح صلح هرمز را مطرح كرديم. ايران آماده است با تمام كشورهاي منطقه و همسايگانش به ويژه كشورهاي حوزه خليج فارس كنار هم بنشينند و مسائل و مشكلات منطقه را خودشان حل و فصل كنند.

دكتر روحاني در بخش پاياني سخنان خود تاكيد كرد: جمهوري اسلامي با صداي رسا اعلام مي‌كند خواهان دوستي با همه كشورهايي است كه خواهان دوستي هستند و با صداي رسا اعلام مي‌كند كه اگر 1+5 به تعهدات خود عمل كند ما هم عمل مي‌كنيم و با صداي رسا اعلام مي‌كنيم مشكلات منطقه بايد به دست كشورهاي منطقه حل و فصل شود.

پيش از سخنان رئيس جمهور، وزير امور خارجه در سخناني با تبريك جشن پيروزي انقلاب اسلامي، گفت: سال گذشته سال پرالتهابي براي همه ما بود و بيماري پاندميك كوويد 19 دنيا را به چالش كشيد و نشان دهنده همبستگي جهاني براي مقابله با اين بحران جهاني و اين درد مشترك بود.

"محمد جواد ظريف"، افزود: در سال گذشته همه دنيا براي مقابله با درد مشترك در كنار هم آمدند به جز يك رژيم منحوسي كه تلاش خودش را براي استفاده از اين درد مشترك براي پيشبرد اهدافش قرار داد با اين خيال واهي كه بتواند با فشار بر مردم بزرگ ايران، ما امروز شاهد برگزاري اين مراسم نباشيم.

وزير امور خارجه تاكيد كرد: امروز شاهد هستيم كه مردم ايران در برابر جنگ اقتصادي و تروريزم اقتصادي ترامپ مقابله كردند و امروز سرافرازتر از هر روز ديگر در برابر تاريخ و در برابر جهان ايستاده‌اند و آنها كه بر عليه اين ملت جنگ به پا كردند،در نهايت بر عليه ملت خودشان هم جنگ به پا كردند و پس از آن به زباله‌دان تاريخ رفتند.

ظريف خاطرنشان كرد: اين شايد بهترين درس براي آيندگان باشد مردمي كه در برابر جنگ و فشار ايستاده‌اند، مردمي كه بدون حمايت خارجي بدون هيچ كمكي بر يك رژيم تا به دندان مسلح پيروز شدند و  مردمي كه در برابر تروريسم اقتصادي ايستادند، با اين مردم جز با كرامت و جز با احترام نمي‌توان سخن گفت.

وزير امور خارجه ايران تصريح كرد: اين درسي براي دولت جديد آمريكا و براي همه كشورهاست كه بدانند چگونه با اين مردم بزرگ بايد برخورد كرد.

ظريف افزود: ما امروز در شرايطي به استقبال جشن پيروزي انقلاب اسلامي مي‌رويم كه وابستگي ما به نفت از هر زمان ديگر كمتر شده، مردم ما سختي كشيدند، مردم ما درد و رنج كشيدند اما در برابر زورگويي تسليم نشدند و هيچ گاه تسليم نخواهند شد.

وي افزود: اين گزارشي است كه من به عنوان يك عضو كادر ديپلماتيك و شما به عنوان همكاران من در كادر ديپلماتيك بايد به دنيا مخابره كنيم. امروز روز مخابره كردن اين پيام به دنياست كه مردم ايران در برابر احترام با احترام جواب مي‌دهند و در برابر تهديد و فشار با مقاومت جواب مي‌دهند.

ظريف تاكيد كرد: هر كه مردم ايران را  تهديد كرده به زباله‌‌دان تاريخ پيوسته و اين مردم كماكان بلندقامت ايستاده‌اند، اين درس بزرگ و افتخار بزرگي براي من و امثال من است كه خدمتگزار اين مردم بزرگ باشيم.

متن كامل سخنان رئيس جمهور به اين شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحيم

خدمت همه سفرا و مسوولين نمايندگي‌هاي كشورهاي مختلف در جمهوري اسلامي ايران خير مقدم و خوش‌آمد مي‌گويم و خوشحالم كه در فرصت سالگرد انقلاب اسلامي باز هم براي من فرصتي است تا با سفراي محترم كشورهاي دوست در جمهوري اسلامي ايران سخن بگويم.

براي ما فردا 22 بهمن روز بسيار مهم و تاريخ‌ساز است، روزي كه ملت ما توانست با اتحاد و يكپارچگي و فداكاري در برابر يك رژيم تا دندان مسلح و مورد حمايت صد درصد آمريكا و برخي ديگر از كشورهاي بزرگ جهان به پيروزي دست پيدا كند.

اين روز براي ما به خاطر استقلال مبارك است و اين روز براي جهان مبارك است به دليل اينكه ايران صاحب دموكراسي و جمهوريت در چارچوب فرهنگ اسلاميت خود شد و نداي اين نظام از 42 سال پيش تا امروز صلح، ثبات، مذاكره و دستيابي به دوستي با كشورهاي مختلف بوده است گرچه در اين 42 سال دو جنگ بر ما تحميل شد كه يك جنگ توسط صدام و يك جنگ توسط ترامپ اما ما در برابر هر دو تجاوز با مقاومت و صبر ايستادگي كرديم و در هر دو جنگ به پيروزي رسيديم.

آن كس كه جنگ اول را بر ملت ما تحميل كرد نه نامي از او هست و نه نشاني و چيزي براي او جز ننگ و عار نماند و اين يكي ديگر يعني ترامپ كه جنگ اقتصادي را بر ما تحميل كرد امروز از او هم جز ننگ و عار چيزي باقي نمانده  است.

يك سال بر همه ملت‌ها با رنج و سختي به خاطر كوويد-19 گذشت و بر ملت ما سخت‌تر، چون همه ملت‌هاي دنيا اگر مي‌خواستند براي تجهيزات پزشكي، براي مواد غذايي، براي دارو و براي واكسن از پول خودشان استفاده كنند، آزاد بودند به جز جمهوري اسلامي ايران كه منابع مالي او با تحريم ظالمانه غيرقانوني آمريكا در اختيارش قرار نمي‌گرفت مگر با سختي‌هاي زياد و گذشت هفته‌ها و گاهي ماهها.

كوويد-19 يك آزمايش بزرگ در سطح جهان براي انسانيت، براي همكاري و براي كمك به يكديگر بود كه در اين آزمايش بزرگ هم دولت ترامپ رفوزه شد و در طول مدت براي اينكه مردم ايران از منابع مالي خودشان براي مقابله با كوويد-19 استفاده كنند يك بار هم اقدام مساعد انجام نداد و در دولت جديد آمريكا هم تا امروز ما اقدام مناسب و درستي را مشاهده نكرديم.

دولت جديد آمريكا كه مدعي است مي‌خواهد با كوويد-19 مقابله كند و دست ملت‌ها را در مقابله با اين كوويد باز بگذارد يا لااقل نسبت به ملت و دولت ايران كمك كند اما اقدامي تا امروز انجام نداده است و در عين حال ملت ما در اين آزمايش هم توانست با موفقيت راه خود را طي كند و ما همه وسايل لازم بهداشتي را خودمان توليد كرديم، تمام داروهاي مورد نياز كه مي‌توانست براي كوويد موثر باشد امروز در داخل كشور توليد مي‌كنيم، تمام وسايل براي اتاق‌هاي ويژه توسط شركت‌هاي دانش بنيان ما توليد مي‌شود و حتي برخي از آنها را صادر مي‌كنيم و در زمينه واكسن هم تا امروز سه موسسه بزرگ ما جواز تست باليني دريافت كرده‌اند؛ بركت، رازي و پاستور و در ماههاي آينده شاهد آن خواهيم بود كه مردم ما از واكسن توليد داخلي استفاده خواهند كرد.

خوشحالم كه امروز صبح واكسيناسيون در ايران شروع شد و در زمينه‌هاي مبارزه و مقابله با اين ويروس از هيچ تلاش و اقدامي فروگذار نكرديم. اعتقاد ما بر اين است كه در مسائل مهم انساني و جهاني همه بايد در كنار هم باشيم.

ما در طول زمان از سال 2015 تا امروز به تعهدات خودمان در زمينه توافق هسته‌اي پابرجا بوديم، در تمام مراحل آژانس بين‌المللي گزارشي كه از ايران داد اين بود كه ايران به تمامي تعهدات خود عمل كرد. آژانس 15 نوبت از آغاز اين تعهد گزارش داد و در همه 15 نوبت اعلام كرد كه ايران به تمام تعهدات خود عمل كرد حتي در سال 2017 كه دولت جديد آمريكا نغمه‌هايي عليه اين توافق شروع كرد و بالاخره در 2018 از اين توافق خارج شد و تحريم‌هاي گسترده‌اي را عليه ملت ما اعمال كرد تا يك سال صبر كرديم و به تمام تعهدات‌مان عمل كرديم و گزارش آژانس در تمام سال2018 و اوايل 2019 اين بود كه ايران به تمام تعهدات خود عمل مي‌كند، بر مبناي اينكه كشورهاي 1+4 به ما قول داده‌ بودند كه در زمينه اين توافق عليرغم اينكه آمريكا خارج شده به تعهدات خود عمل خواهند كرد.

بعد از يك سال اجراي تعهدات يك جانبه و عمل نكردن كشورهاي اروپايي به تعهدات خودشان، ما كاهش تعهدات را آغاز كرديم. اولين كاهش براي مدت دو ماه و گفتيم در اين دو ماه اگر شما به تعهدات عمل كنيد ما به نقطه اول برمي‌گرديم و باز براي دو ماه دوم، دو ماه سوم و تا دو ماه پنجم هم همه تعهدات برجامي را كاهش داديم تا روزي كه بقيه به برجام برگردند. امروز هيچ‌كس نمي‌تواند توقعي نسبت به ايران داشته باشد كه ايران چرا قدم اول را برنمي‌دارد چراكه ايران به تعهدات خود پايبند بوده حتي آن زماني كه تقريبا همه تعهدات را كنار گذاشتند يك سالِ تمام به تمامي تعهدات خود عمل كرد و امروز هم اعلام مي‌كنيم هر ساعتي كه 1+5 به كليه تعهدات اين توافق يعني برجام پايبند شوند و عمل كنند بدانند در ساعت بعد ما به تعهدات‌مان عمل خواهيم كرد اما اجراي تعهدات ما در صورتي است كه كاملا روشن و واضح باشد كه 6 كشور روبروي ما هم به همه تعهدات خود عمل كردند.

فكر مي‌كنم جاي ترديد وجود ندارد كه چه كسي در اين راه بايد آغازگر باشد و قدم را پيش بگذارد. ما از تعهد خارج نشديم تا گام اول را برداريم و آن كشوري كه برخلاف مقررات بين‌المللي از تعهد خارج شده  و برخلاف تعهدي كه در قطعنامه 2231 داشته به مدت حدود 3 سال اين همه ظلم بر ملت ما رواداشته است، امروز موظف است و البته نه امروز بلكه هر ساعتي كه تاخير كند، پا روي قانون و توافق و مقررات بين‌المللي گذاشته است. ما آماده‌ايم هر روزي كه آمريكا به تعهدات كامل خود در برجام برگردد ما هم همه تعهدات برجامي خود را اجرا و عمل كنيم.

ايران ثابت كرده اگر چيزي را امضا كرد، اگر تعهدي را پذيرفت با تمام وجود پاي امضا، تعهد و پيمان خود مي‌ماند و اين يكي از افتخارات بزرگ ملت ما در طول تاريخ و به ويژه در اين  42 سال است. هر جا تعهدي داديم و چيزي را اعلام كرديم و متن و سندي را امضا كرديم پاي امضا و تعهد و پيمان‌مان باقي مانديم.

منطقه ما بسيار حساس و تاثيرگذار در سرنوشت جهان است. معتقديم منطقه حساس خاورميانه بايد در صلح و امنيت و ثبات باشد. در طول 42 سال هر جا كشوري از ما ياري و كمك خواسته به ويژه همسايگان به آنها كمك كرديم. هركجا تروريزم و بي‌ثباتي توسط هر كشوري در منطقه ما آغاز شده به ياري ملتي به پا خواستيم كه مورد تعرض تروريست‌ها قرار گرفت. عراق يك شاهد بزرگ است، سوريه يك شاهد ديگر است، لبنان شاهدي ديگر است و افغانستان شاهد ديگر هست و هر كجا تروريزم شروع به فعاليت كرده و دولت آن كشور از ما كمك خواسته، درنگ نكرديم.

چه كساني اين منطقه را سالها در اختيار تروريست‌ها گذاشتند؟ چه كساني به تروريست‌ها كمك كردند، چه كساني ميلياردها دلار پول مردم خودشان را براي مداخله در منطقه ما صرف كردند؟ آنها بايد در برابر منطقه و از جمله در برابر ما و در برابر همه ملت‌ها پاسخگو باشند كه چرا تروريست‌ها را كمك كردند، امكانات مالي در اختيار آنها گذاشتند؟ تا تروريست‌ها نفت ديگران را در بازاري كه آنها تعيين كرده‌اند بفروشند و سلاح لازم را در اختيار تروريست‌ها بگذارند و اين همه جنايت در منطقه ما مرتكب شوند و چرا كشورهاي بزرگ از جمله آمريكا و كشورهاي اروپايي به يك كشور متجاوز به مردم مظلوم يمن كمك مالي و تسليحاتي كرده و همين امروز هم بسياري از اين كشورها به كمك‌هاي خود ادامه دادند. پاسخگوي اين همه كشتار، قحطي و جنايت در يمن چه كسي است؟

ملت ما نبايد در برابر اين همه حوادثي كه در منطقه شاهد بوديم پاسخ كسي را بدهد چون هميشه مدافع حق در كنار ملت‌ها و در كنار دولت‌هايي بوده كه از ما كمك خواستند و هميشه ما با ترور و تروريزم مبارزه كرديم. ما قرباني تروريزم، ما قرباني سلاح كشتار جمعي و سلاح شيميايي هستيم و جايگاه و سابقه ملت ما براي همه جهانيان روشن است.

آن كسي كه از روز اول در كنار ملت عراق و ارتش عراق به كمك كشور عراق رفت و با تروريست‌ها مبارزه كرد، شهيد سردار قاسم سليماني و در كشور عراق هم يار و دوست او ابومهدي المهندس بود. اينها با تروريزم و با داعش مبارزه و سرنگون كردند و اين عزيزان به دست آمريكا با دستور صريح ترامپ ترور و كشته شدند كه پاسخ اين ترور را چه كسي بايد بدهد؟ دادگاه‌هاي ايران و عراق، دادگاه‌هاي بين‌المللي بايد در برابر اين جنايت سكوت نكنند و همه توان خود را در برابر اين جنايتكاران به كار گيرند.

ما باز هم در منطقه با ترور و تروريزم مي‌جنگيم و مقابله مي‌كنيم، باز هم معتقديم در منطقه حساس ما مداخلات خارجي به ضرر كشورهاي منطقه است. باز هم مي‌گوييم جهان عاري از خشونت و افراطي‌گري و WAVE  و آنچه كه در 2013 در سازمان ملل اعلام كردم جهان عاري از خشونت و افراطي‌گري كه اين پيشنهاد را نمايندگان ملل جهان آن را به اتفاق آرا تصويب كردند و ما در سازمان ملل اعلام كرديم راه حل منطقه طرح اميد و HOPE هست و طرح صلح هرمز را ارائه كرديم و گفتيم كشورهاي منطقه بايد دور هم جمع شوند تا مشكلات منطقه را حل كنند.

باز هم تاكيد مي‌كنيم ايران آماده است با تمام كشورهاي منطقه و همسايگانش به ويژه كشورهاي اطراف خليج فارس از عراق گرفته تا 6 كشور جنوبي و ايران، اين 8 كشور طبق قطعنامه 598 سازمان ملل متحد و شوراي امنيت در كنار هم بنشينند، گفت‌وگو كنند و مشكلات و مسائلي را كه در منطقه وجود دارد، حل و فصل كنند

جمهوري اسلامي ايران با صداي رسا اعلام مي‌كند خواهان دوستي با همه كشورهايي است كه اراده آنها دوستي با ملت ايران است. جمهوري اسلامي ايران با صداي رسا اعلام مي‌كند اگر 1+5 به تعهدات خود عمل كنند بلادرنگ ايران به تمامي تعهدات خود عمل خواهد كرد، ايران با صداي رسا اعلام مي‌كند راه حل مشكلات منطقه بايد توسط كشورهاي منطقه حل و فصل شود.

اين عيد بزرگ اين جشن ملي ايرانيان براي ملت ايران مبارك باشد و براي شما عزيزاني كه ميهمانان گرامي ما در جمهوري اسلامي ايران به نمايندگي از كشورهاي خود هستيد.

والسلام عليكم و رحمه‌الله و بركاته


Powered by Tetis PORTAL