15 بهمن 1399 15:57:57
رهبر انقلاب اسلامي در نشست تصويري با جمعي از مداحان به‌مناسبت سالروز ولادت حضرت زهرا(س): بدگويي و بدزباني در جامعه بايد جمع شود و ادب اسلامي در سخن گفتن گسترش يابد
در خجسته سالروز ميلاد حضرت فاطمه‌زهرا سلام‌الله‌عليها، رهبر انقلاب اسلامي صبح امروز (چهارشنبه) در نشست تصويري با جمعي از مداحان اهل‌بيت عليهم‌السلام، حضرت صديقه طاهره را تجسم عالي‌ترين مفاهيم اسلامي درباره زن، مادر و همسر دانستند و گفتند: در ديدگاه اسلامي قوي‌ترين پايه تربيت فكري و روحي انسان در كانون خانواده قرار دارد و در اين كانون است كه زمينه رشد واقعي زن در عرصه‌هاي مختلف فراهم مي‌شود.
ايشان همچنين بر لزوم حفظ ادب اسلامي در سخن گفتن و پرهيز از بدزباني و بدگويي عليه يكديگر در فضاي رسانه‌اي و مجازي، تأكيد كردند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تبريك ميلاد حضرت زهرا سلام‌الله‌عليها و بزرگداشت مقام زن و مادر و همچنين سالروز ولادت امام خميني(ره) و دهه مبارك فجر، به ابعاد شخصيتي حضرت زهرا و نقش برجسته ايشان به‌عنوان دختر گرامي و غمگسار پيامبر اسلام(ص) و همچنين همسر و هم‌تراز حضرت علي(ع) و مادر چهار خورشيد درخشان و سرسلسله نسل پيامبر عظيم‌الشأن اسلام اشاره كردند و گفتند: آن حضرت در دوران زندگي خود با فراز و نشيب‌ها، آزمون هاي بي‌نظير و محنت‌هاي متعددي مواجه شدند اما در همه عرصه‌ها همچون همسرداري، مادري، مديريت خانه، تربيت فرزندان، جهاد في سبيل الله، امر به معروف و نهي از منكر، عبادت و بندگي خدا، و اخلاص در اوج بودند و نشان دادند يك زن مي‌تواند به رتبه‌ي عالي عصمت برسد.
ايشان، حضرت زهرا و حضرت علي و فرزندان گرامي آنان را نمونه عالي يك خانواده اسلامي دانستند كه الگوبرداري از همراهي، همدلي، اخلاص و مجاهدت آن بزرگواران مي‌تواند جامعه اسلامي را به اوج برساند.
رهبرانقلاب اسلامي افزودند: برخي اوقات دل‌ها در بعضي از امور مضطرب مي‌شوند اما نبايد پريشان شوند زيرا رشحات آن مودّت و همراهي و مجاهدت‌هاي خالصانه اهل‌بيت در نظام جمهوري اسلامي نيز كاملاً مشهود است كه فراگيري روحيه بسيجي، خدمات بي‌نام و نشان شهداي هسته‌اي، تلاش‌هاي گروههاي جهادي و هزاران گروه جوان در عرصه‌هاي فرهنگي و علمي و همچنين صحنه‌ها و جلوه‌هاي زيباي گروههاي پرستاري و پزشكي در قضيه كرونا، در واقع پيروي از همان نقشه جامع است.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به تفاوت بنيادين ديدگاه اسلام و غرب در مقوله زن، افزودند: نگاه اسلام و جمهوري اسلامي به زن، نگاه تكريم و احترام است درحالي‌كه نگاه رايج غرب، نگاه كالايي و ابزاري است.
ايشان خاطر نشان كردند: در اسلام، زن و مرد از لحاظ ارزش‌هاي الهي و انساني تفاوتي ندارند. البته در كنار وظايف مشترك، هريك از زن و مرد وظايف ويژه‌اي هم دارند و به همين علت است كه خداوند متعال تركيب ساختمان جسمي آنها را متناسب با اين وظايف ويژه آفريده است.
رهبر انقلاب اسلامي تأكيد كردند: ما به نگاه اسلام افتخار مي‌كنيم و در مقابل نگاه غرب به زن و سبك زندگي، سراپا اعتراض هستيم.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به تبليغات غربي‌ها مبني بر اينكه اسلام و حجاب اسلامي مانع رشد زن مي‌شود، گفتند: اين يك دروغ واضح است و دليل بارز خلاف واقع بودن آن، وضعيت زنان در جمهوري اسلامي است.
ايشان افزودند: در ايران در هيچ مقطع تاريخي تا به اين حد، زن تحصيل‌كرده و فعال در عرصه‌هاي مختلف اجتماعي، فرهنگي و هنري، علمي، سياسي و اقتصادي حضور نداشته و همه اينها از بركت جمهوري اسلامي است.
ايشان همچنين با تجليل از نقش ماندگار و بي‌نظير مادران و همسران شهداي دفاع مقدس و شهداي دفاع از حرم گفتند: متأسفانه درباره اين بزرگواران آثار هنري كمي توليد شده كه جا دارد اقدامات بيشتري انجام شود.
رهبر انقلاب اسلامي نگاه اسلام به زن را زمينه‌ساز برجسته شدن نقش محوري خانواده و مادر برشمردند و با تأكيد براينكه قوي‌ترين پايه‌هاي تربيت فكري و روحي و حقيقي‌ترين فضاي صميميت در كانون خانواده شكل مي‌گيرد، خاطرنشان كردند: دستگاههاي تبليغاتي غرب و متاسفانه برخي غربزده‌هاي داخلي تلاش دارند تا نقش محوري مادر در خانواده كمرنگ و يا حذف شود.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تاكيد بر لزوم ارج‌گذاري به جايگاه زنان خانه‌دار و نقش ويژه آنان در خانواده، به موضوع ازدواج بهنگام و فرزندآوري نيز اشاره كردند و افزودند: اين دو موضوع از نيازهاي حياتي امروز و فرداي كشور است كه مداحان بايد به‌عنوان يك رسانه بزرگ براي ترويج آن نقش‌آفريني كنند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در بخش ديگري از سخنانشان، مداحي را پديده‌اي ويژه و منحصر بفرد خواندند و با اشاره به تركيب اين هنر از شعر، نغمه‌پردازي، رساندن سخن به اعماق جان مخاطبان با صداي خوش و همچنين برخورداري از عناصرِ انديشه، عاطفه، اطلاعات معارفي، تاريخي و آگاهي‌هاي اجتماعي و جهاني، گفتند: موضوع كار مداح از عالي‌ترين موضوعات يعني ستايشگري اهل‌بيت، و وظيفه او گسترش دادن الگوي زيست نبوي، علوي و فاطمي و ترويج انديشه‌ها و درسهاي آن بزرگواران است.
ايشان با توصيه مداحان به جدي گرفتن اين وظيفه مهم، تأكيد كردند: هيئت بايد به شكل هيئت باقي بماند بنابراين قالب و شكل مداحي را حفظ كنيد و نگذاريد با استفاده از ابزارهاي خارج از قالب مداحي، هيئت‌ها به محيطهاي ديگر تبديل شوند.
رهبر انقلاب اسلامي مداحان و شعراي اشعار مداحي را به استفاده از مطالب متقن و محكم و متين سفارش كردند و با انتقاد از مخدوش شدن ادب اسلامي در برخي محيطهاي رسانه‌اي و فضاي مجازي، در توصيه مهم و پاياني خود به مداحان و همه تريبون‌داران و رسانه‌ها، بر «حفظ ادب اسلامي در سخن گفتن» تأكيد و خاطرنشان كردند: بدگويي و بدزباني در جامعه بايد جمع شود و ادب اسلامي گسترش يابد.
ايشان با اشاره به دو خطبه طوفاني حضرت زهرا(س) پس از رحلت پيامبر اعظم(ص) كه در عين مضامين مهم و اعتراضي و اعلام خطر درباره انحراف از مفاهيم برجسته اسلامي، با كلمات محكم و متين و بدون بيان حتي يك كلمه توهين‌آميز بيان شده است، افزودند: مكتب اهل‌بيت از مسائلي مانند قول بغير علم، غيبت، تهمت، بدگويي و بدزباني مبرّا است و شما مداحان نيز بايد اين معارف را در زبان و عمل به مردم تعليم دهيد.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با ابراز خرسندي از حركت رو به رشد دستگاههاي تبليغي كشور از جمله بخش مداحي، از ابتكارات خوب مداحان در مناسبتهاي ماه مبارك رمضان و عزاداري محرم كه متناسب با شرايط كرونا انجام شد، تقدير و در پايان خاطرنشان كردند: بدانيد دشمنان در مقابله با جمهوري اسلامي هيچ غلطي نمي‌توانند بكنند و اسلام و جمهوري اسلامي رو به قوت و اقتدار روزافزون است.
ايشان افزودند: البته مشكلات و فراز و نشيب‌ها همواره وجود داشته و دارد. افرادي خدمت مي‌كنند و افرادي هم ظرفيتها را از دست مي‌دهند اما جمع‌بندي همه اينها، حركت رو به جلو است.
پيش از سخنان رهبر انقلاب اسلامي، هشت تن از مداحان و شاعران از استانهاي مختلف كشور به قرائت اشعار و مدايحي در فضائل حضرت فاطمه‌زهرا سلام‌الله‌عليها پرداختند.

Powered by Tetis PORTAL